תזכורת: האם ישראל בדרך למשבר כלכלי?

מאות עובדי איקאה ישראל הוצאו הבוקר (א') לחופשה ללא תשלום. החברה ביקשה מהם להחזיר לה כלי רכב וטלפונים ניידים שבבעלותה.
הרשת סגרה את החנויות שלה בנתניה, ראשל"צ, קרית אתא, ב"ש ואת חנות המטבחים שלה בנמל ת"א, בעקבות הנחיית הממשלה לסגור מקומות בילוי כדי לצמצם את ההדבקה בנגיף הקורונה.
1 צפייה בגלריה
סניף איקאה החדש באשתאול
סניף איקאה החדש באשתאול
סניף איקאה
(צילום: עמית שאבי)
הרשת אמורה היתה לפתוח גם חנות חדשה החודש - באשתאול. בכל חנות איקאה (מעט החנות בת"א) עובדים כמה מאות עובדים.
לפי איקאה, למרות הסגירה, ההתקנות שנקבעו בבית הצרכנים מתקיימות כרגיל. מי שרוצה בכל זאת לקנות באיקאה, יכול לעשות זאת דרך אתר שפע אונליין, חברת ההובלה של איקאה שמלקטת את הפריטים בחנות איקאה בראשל"צ. המחיר למשלוח גבוה: 250 שקל.
רוב הרשתות הקמעונאיות בישראל סגרו היום את מרבית החנויות שלהן. חלק מהרשתות, כמו שילב, השאירו עשרות חנויות פתוחות. מדובר בסניפים שממוקמים ברחוב או במרכזי קניות פתוחים שעדיין פועלים. רשתות קפה ומזון מהיר עברו לעבודה על בסיס טייק אוויי ומשלוחים.
בעוד שקסטרו ופוקס הוציאו עובדים לחופשה ללא תשלום, קבוצת מאץ' ריטייל זכיינית H&M, COS ו-DAISO JAPAN בישראל מצאה פתרונות תעסוקתיים לעובדי החנויות והמרכז הלוגיסטי. רשתות אחרות עדיין לא הודיעו מה יעלה בגורל העובדים בשבועות הקרובים, בהם המשק צפוי להיות משותק.
בקניונים הודיעו על הקלות לשוכרים כמו פריסת דמי השכירות בעזריאלי, צעד שנתקל בביקורת של השוכרים, או ויתור על רוב שכר הדירה ודמי הניהול בקבוצת ביג. גם במליסרון ובקניון הזהב אמרו לרשתות שיינתנו הקלות רבות לשוכרים.