הסיכויים להעברת המענק המיוחד של 500 שקל למשפחות עם ילדים, קשישים ונכים לפני פסח קלושים עד לא קיימים. הסיבה לכך היא שלא ניתן להשלים את הליכי החקיקה במועד שיאפשר את התשלום.
למעשה, העברת המענק לפני החג היתה כמעט בלתי אפשרית טכנית כבר כשראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על כך שלשום.
1 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
(צילום: לע"מ)
ראש הממשלה הודיע על העברת מענק של 500 שקל עבור כל ילד עד הילד הרביעי ולכל קשיש. לאחר מכן הודיע על צירוף הנכים לקבלת המענק. בסך הכל מדובר באוכלוסייה של כ-4 מיליון איש. כלומר כשני מיליארד שקל. את המענק אמור להעביר הביטוח הלאומי שלו מאגרי המידע על משפחות עם ילדים, קשישים ונכים. אלא שכדי שהביטוח הלאומי יוכל לבצע את ההעברה יש צורך בשני שלבים חקיקתיים. אחד הוא תיקון של חוק יסודות התקציב שמגביל מאוד את ההוצאות התקציביות בתקופה שבה אין תקציב מאושר. את זה ניתן לעשות רק ביום שני כשתתכנס מליאת הכנסת.
בשלב השני צריך להסדיר את המענק עצמו. הוא יכול לעבור בחקיקה רגילה, תקנה לשעת חירום שתאושר ע"י הממשלה או חתימת הסכם בין האוצר לביטוח הלאומי שבו האוצר מתחייב לשפות אותו על הכסף. גם בהליך מזורז ביותר קשה לראות איך הדבר הזה קורה לפני יום שני בלילה או במהלך יום שלישי. ליל הסדר חל ביום רביעי, ולכן לא יוותר די זמן להעביר את התשלומים.
מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "עובדי המחלקות הרלבנטיות של הביטוח הלאומי יעבדו (מעבר למשמרות וסופ"ש) גם בחול המועד כדי לתת כמה שיותר וכמה שיותר מהר (אבטלה, מענק לגילאי 67+, מענקים לילדים, קשישים ונכים)".