חזרה הדרגתית לפעילות המשק: אדריאן פילוט, כתב כלכליסט על ההקלות החדשות
(שחר גולדשטיין, משי בן עמי)

הממשלה אישרה לפנות בוקר (א') את התקנות החדשות שאמורות לשחרר במעט את הפעילות העסקית. בתוך כך, נקבע המונח החדש: "התו הסגול". מדובר במסמך המפרט מה מותר ומה אסור בכל הנוגע ליציאה החלקית של המשק מהסגר.
>> להנחיות הסופיות לחץ כאן
מטרת התקן היא למנוע את התפשטות הנגיף מחדש, עם החזרה החלקית של הציבור לרחובות ולמקומות העבודה. המסמך גובש על ידי המל"ל (המועצה לביטחון לאומי), והוא מציג את אסטרטגיית היציאה מההשבתה ומהסגר.
3 צפייה בגלריה
דיזנגוף סנטר בתל אביב בצל הקורונה
דיזנגוף סנטר בתל אביב בצל הקורונה
דיזנגוף סנטר בתל אביב בצל הקורונה
(צילום: ניצן דרור)
המסמך כולל קווי פעולה המפרטים כיצד להוציא באופן הדרגתי את המדינה ממצב של הקפאה והשבתת המשק, כל זאת בלי שמספר החולים יעלה, ויותר מכך: שיירד בהתמדה.
ואלה התקנות העיקריות באשר למרחב הציבורי: עטיית מסכה תקנית בכל יציאה מהבית להגנה על הפנים, לרבות הפה והאף; שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם; הקפדה יתרה על רחיצת ידיים מספר רב של פעמים ביום, ובעיקר לאחר כל נגיעה בחפץ או בגוף העלול להיות מזוהם; שימוש בחומרי חיטוי בבית, במכונית ובכל מקום שבו נמצאים במרחב הפרטי והציבורי.
באשר להתנהגות במקומות העבודה קובע התו הסגול: חובה למנות אחראי קורונה, שיהיה אמון על שמירת כללי ההיגיינה והוראות הממשלה במקומות העבודה; חובת חבישת מסכה בעת העבודה, אלא אם העובד שוהה לבדו בחדר או כאשר שני עובדים נמצאים בחדר שגודלו 20 מטרים, או אם יש מחיצה בין העובדים שתמנע העברת רסס; פגישות במקום העבודה יוגבלו לשמונה אנשים לכל היותר; הנחיות נוספות: אסורה התקהלות בפינת הקפה ואכילה בחדרים; חובת בדיקת חום בכניסה לעבודה, שיבוץ באותה קבוצת הסעה ומשמרות אחידות.
בחנויות: תוקם מחיצה בין המוכר לקונה; מדידת חום בכניסה; רשימה ובה פרטי הלקוחות והספקים שנכנסים לחנות; מינוי אחראי קורונה שיהיה אחראי על יישום ההנחיות; הצבת שילוט עם הנחיות ברורות לעובדים וללקוחות; בחנות של עד 100 מ"ר - שני לקוחות לכל קופה רושמת פעילה; תשאול הנכנסים להערכת סיכויי ההדבקה; הקפדה על רווח של שני מטרים בחנות, לרבות בתור לקופה; הקפדה על משמרות קבועות בין העובדים.
בתחום הדת: התרת תפילה של 10 אנשים לכל היותר. היציאה לפעילות ספורטיבית מחוץ לבית מותרת לבד, או בזוגות. התו הסגול יופעל גם במערכת החינוך, תוך שמירה על היגיינה ומרחק.
מי חוזר לעבודה ואיך מקבלים את ה"תו הסגול"? בדקנו.
צפו: ההקלות בהגבלות
(לע\"מ )

מי יוכל לחזור לעבודה?
בעוד שעד היום רק עד 15% מהעובדים יכלו להגיע לעבודה, בענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לפעול במתכונת של עד 30% מהעובדים (או עד עשרה עובדים - הגבוה מבין השניים). מקומות עבודה יוכלו לעבוד בהיקפים נרחבים יותר - כל עוד יעמדו בתו תקן סגול.  
כיצד מקבלים אישור של תו סגול?
עסקים לא נדרשים לקבל אישור כי הם עומדים בתו הסגול. כל עסק שעומד בתנאים יכול לפעול מיידית. באוצר מעריכים כי תוך מספר ימים מרבית העסקים יכנסו לשגרה החדשה. הפרה של הכללים כרוכה ככל הנראה בעבירה פלילית (וחזרה למגבלות הקודמות).
מה קורה עם עובדים מבוגרים?
לעובדים מעל גיל 67 אסור יהיה לחזור לעבודה בשלב זה.
מה קורה במגזר הציבורי?
בשלב זה ימשיך המגזר הציבורי במתכונת חירום עד לסוף חודש אפריל. כך שעובדים שהוגדרו חיוניים ימשיכו בעבודתם, חלקם בעבודה מרחוק וחלקם במקום העבודה. עובדים רגילים ימשיכו לשהות בחופשה - כמחציתה על חשבונם וכמחציתה על חשבון המעסיק.
פורסם לראשונה: 23:31, 18.04.20