בני זוג הגישו לאחרונה לבית המשפט המחוזי מרכז תביעה על 7 מיליון שקל נגד קופת חולים מאוחדת בטענה שבשל רשלנות חמורה במעקב ההיריון לא זוהו המומים שמהם סובלת בתם בלב, באצבעות, באוזניים, בכליות ובבטן.
בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד גלית קרנר סיפרו ההורים כי בתם נולדה ב-2016 בשבוע 40 להריון. האם נכנסה להריון לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית. הם הדגישו כי היו נחושים להביא לעולם תינוק בריא ולנוכח הקירבה המשפחתית ביניהם ביצעו את כל הבדיקות שאליהם הופנו לפני ובמהלך ההיריון.
ואולם, מיד לאחר הלידה נמצאו בתינוקת מומים רבים: מום בלב (פגם במחיצה הבין חדרית), אטימה של פי הטבעת, מומים באצבעות בשתי כפות הידיים, מום באוזניים שבא לידי ביטוי באפרכסות קטנות, ליקוי שמיעה וכליות קטנות.
לטענתם, רופאי הנתבעת התרשלו כשלא אבחנו בשום שלב במהלך מעקב ההיריון את המומים הקשים שמהם סובלת ותסבול בתם משך כל חייה והתעלמו מממצאים חריגים שהוצגו בסריקות, בבדיקות האולטרסאונד ובמעקבי הגדילה בהיריון.

הריוןהריון
(צילום: shutterstock)

בחוות דעת רפואית שצירפו התובעים צוין כי במהלך ההיריון נצפו סימני אזהרה חריגים שעל רופא סביר היה לזהותם ושהיה בהם כדי להצביע על התפתחות לא תקינה של העובר. בין היתר, במהלך ביצוע סקירת המערכות המוקדמת והמאוחרת הוחמץ הפגם הגדול במחיצה הבין חדרית בלב. גילוי פגם זה היה מוביל לבדיקות נוספות שם ניתן היה לאבחן את המומים באוזניים ובידיים.
זאת ועוד, על אף שבע בדיקות אולטרסאונד שביצעה התובעת לא זיהו הרופאים כי מדדי העובר כללו היקף בטן החורג מתחום הנורמה והרחבת לולאות מעי, מה שמצביע על ליקוי בפי הטבעת. המומחה הבהיר כי לנוכח ריבוי המומים וצירוף מספר כה גבוה של אנומליה הייתה מוטלת חובה על הצוות להסביר לבני הזוג כי קיימת סבירות גבוהה מאוד שהעובר לוקה בתסמונת גנטית קשה.
התובעים הדגישו כי במצב זה אין ספק שהיו פונים לוועדה לצורך הפסקת ההיריון ומונעים את לידתה של בתם במומיה הקשים.
ההורים הוסיפו כי רשלנות הנתבעת הטילה עליהם ועל בתם מציאות חיים קשה מנשוא. בתם נאלצה לעבור ניתוח לב פתוח כשהיא בת שישה ימים בלבד. הניתוח הסתבך והותיר אותה, בין היתר, עם מיתר קול שמאל משותק ועם כל הנכויות התוצאתיות של הרשלנות בגילוי המומים.


כיום נאלצת הילדה ליטול יום יום משלשלים, סובלת מעיכוב התפתחותי מוטורי בשל הליקוי באצבעות ועיכוב התפתחותי שפתי, בין היתר בגלל בעיות שמיעה. בתם תזדקק להשגחה ומעקב כל ימי חייה ותהיה תלויה בעזרת הזולת לביצוע פעולות טבעיות בתפקוד היומיומי.
עוד לדבריהם, בשל רשלנות הנתבעת חייהם הפכו קשים עד בלתי נסבלים נוכח חרדתם מהעתיד הצפוי לבתם. הם נאלצו בעל כורחם להסתגל למציאות חיים שונה מתכנון חייהם העסקי, אישי ומשפחתי. בין היתר, התובעת עזבה את עבודתה ושני ההורים נותנים את חייהם ועושים ימים ולילות לצורך טיפול מיטבי בבתם. "הציפייה לתינוק בריא ומאושר הפכה לסיוט שאין לו קץ", נכתב בכתב התביעה.
מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה: "התביעה התקבלה בקופה לפני כמה ימים. קופ"ח מאוחדת תגיב לתביעה במסגרת ההליך המשפטי כמקובל".