בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע לאחרונה שפושט רגל שלא שילם תשלומים חודשיים, צבר חוב פיגורים עצום, הפחית את ההכנסות שלו במכוון והפר כל החלטה שניתנה בעניינו - לא יוכל ליהנות מפשיטת רגל. לפיכך הורה השופט עמית כהן על ביטול ההליך שמתנהל מ-2016.
החייב פנה להליך בעקבות חובות של יותר מ-400 אלף שקל. כעבור שנתיים הוכרז רשמית כפושט רגל, ועל רקע העובדה שהרוויח אז משכורת של כמעט 20 אלף שקל, חויב לשלם 6,000 שקל בחודש לקופת הנושים. הוא התאכזב מהסכום הגבוה ותוך חודש כבר ביקש להפחית אותו בשליש בטענה שהמשכורת שלו הצטמצמה. בדיון שהתקיים בבקשתו ציין עורך הדין שלו כי צו התשלומים הגבוה יביא לכך שהחייב יפחית את ההכנסה החודשית כדי שיקלו עליו. טענה זו קוממה את השופט עמית יריב, והבקשה נדחתה.
בפועל, החייב פעל בדיוק כך והתפטר, מה שהוביל להפחתת הצו ל-3,500 שקל לתקופה של שנה. עם זאת, השופט הבהיר לו כי בשנה הזו עליו למצוא עבודה מכניסה שממצה את כושר ההשתכרות שלו. אלא שהחייב עשה בדיוק ההפך. הוא החל לעבוד כנהג משאית במשרה חלקית תמורת משכורת זעומה של 5,400 שקל ודרש להפחית את התשלום החודשי ל-500 שקל.
בשלב הזה הנאמנת התערבה וביקשה לבטל את ההליך. היא הבהירה שמדובר בחייב שלא משתף פעולה ובשנה האחרונה לא שילם אף תשלום חודשי וצבר חוב פיגורים של 65 אלף שקל.
למרות ביקורת קשה שמתח על החייב החליט השופט יריב לתת לו הזדמנות נוספת. הוא אפשר לו להמשיך לשלם רק 3,500 שקל אפילו שחלפה כבר שנה ושוב הורה לו לפעול למיצוי כושר ההשתכרות ולשלם את התשלומים החודשיים.

1 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

אלא שהחייב המשיך בשלו: הוא לא מצא עבודה רצינית, לא שילם לקופה דבר ואף הגדיל וביקש הפטר תמורת העברת 80 אלף שקל לקופה ב-60 תשלומים – סכום שאפילו לא מכסה את חוב הפיגורים שבאותו הזמן כבר תפח ל-83 אלף שקל.


למרות ההתנהלות הבעייתית החליט השופט יריב לתת לו הזדמנות אחרונה. בהחלטה נוספת הובהר לחייב כי יש לו 90 יום למצוא עבודה מכניסה ולהגיש מתווה לסילוק חוב הפיגורים. בצד זאת השופט הלך לקראתו צעד נוסף והפחית את התשלום החודשי באופן זמני ל-1,300 שקל.
ואולם, דיווח שהגישה הנאמנת כעבור שלושה חודשים העלה כי למרות ההקלה החייב לא שילם דבר וחוב הפיגורים כבר עבר את ה-100 אלף שקל. בבקשה נוספת שהגישה לביטול ההליך היא ציינה כי קופת הנושים עומדת על סכום מגוחך של 40 אלף שקל בעוד שהחייב לא ממלא אחר החיובים הבסיסיים שנדרשים ממנו.
הפעם השופט יריב נענה לבקשה. "התנהלותו של החייב במשך ההליכים מלמדת על זלזול בוטה בנושיו ובבית המשפט", כתב. השופט ציין כי החייב הפחית את הכנסותיו במכוון, לא ניצל אף אחת מההזדמנויות שניתנו לו למרות מחדליו, המשיך להתעלם מההחלטות בעניינו והפר ברגל גסה את החובות שלו. מדובר ב"ניצול בוטה לרעה של ההליך", קבע והורה על ביטולו.
  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייב: עו"ד רוני יצחקי
  • הנאמנת: עו"ד אורטל אסולין
  • עו"ד דניאל גולשה עוסק בפשיטת רגל וחדלות פירעון
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין