הביטקוין הגיע הבוקר (רביעי) לשווי של 18,062 דולר, שיא שלא נרשם מאז דצמבר 2017. ב-24 השעות האחרונות קפץ המטבע הווירטואלי בכ-1,500 דולר, משווי של 16,560 דולר, ובכך הוא מתקרב בצעדי ענק לעבר שיאו של כל הזמנים - 19,666 דולר, אליו הגיע גם בסוף אותה שנה. כך לפי אתר החדשות coindesk, המתמחה במטבעות וירטואלים ובמסחר דיגיטלי.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בשנה האחרונה זינק המטבע ב-146%, כאשר ברבעון האחרון בלבד הוא קפץ ב-70%. בין האירועים שככל הנראה השפיעו על העלייה: השקעות גדולות מצד חברות, פתיחת האפשרות לקנות, להחזיק ולמכור מטבעות וירטואלים באמצעות שירות PayPal הפופולרי, וכמובן, משבר הקורונה אשר תקף את העולם בתחילת השנה הנוכחית והוביל מדינות רבות לנקוט במדיניות של ריבית שלילית, כדוגמת גרמניה.
1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה מטבע ביטקוין
אילוסטרציה מטבע ביטקוין
ביטקוין. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
אומנם המטבע מתקרב לשיאו בכל הזמנים, אולם נזכיר כי לאחר שיא זה, המטבע נפל לשווי של כ-3,000 דולר בתוך שנה בלבד.
על רקע העלייה המחודשת, הזהיר המיליארדר ריי דליו (Ray Dalio) כי ממשלות יוציאו את הביטקוין "מחוץ לחוק" אם ימשיך לגדול ויהפוך להיות "חומרי". דליו הוא המייסד והיו"ר של ברידג'ווטר אסוסייטס - קרן הגידור הגדולה בעולם. הוא מנהל נכסים בשווי 140 מיליארד דולר באמצעות הקרן והונו האישי נאמד ב-17 מיליארד דולר.
"הממשלות ישתמשו בכל העומד לרשותן כדי לאכוף את זה. הן יאמרו, בסדר, אם אי אפשר לנהל את הביטקוין אי אפשר להחזיק בביטקוין", אמר דליו בריאיון לאתר יאהו פיננס מוקדם יותר החודש. "ואז מתחילים לתהות האם זה פשע? האם אני אהפוך להיות פושע כדי שאוכל לבצע עסקאות?", הוסיף.
עם זאת, הוא ציין כי הוא מעדיף אחזקות של זהב מאשר ביטקוין, אף שגם זה נאסר על ידי הממשל האמריקאי בשנות ה-30 של המאה הקודמת. "איני חושב שמטבעות וירטואלים יצליחו כפי שאנשים מקווים שהם יצליחו", הסביר והתייחס לתנודתיות המתמשכת של הביטקוין ומטבעות וירטואלים אחרים והאפשרויות המוגבלות לבזבז אותם. לפיכך, דליו מעריך כי המטבעות המסורתיים, בראשם הדולר, היוו והיואן הסיני, יהפכו להיות יותר "דיגיטליים".
סין כבר החלה להשיק יואן דיגיטלי ונשיאת הבנק האירופי המכזי כיסטיאן לגארד הצהירה כי הבנק "צריך להיות מוכן להשקת יורו דיגיטלי". דבריו של דליו מהדהדים אזהרה דומה שפרסם המשקיע המפורסם ג'ים רוג'רס בקיץ, אז טען שביטקוין ו"מטבעות וירטואלים דומים שהם מעבר לשליטה של הממשלות" לא יורשו לשרוד.