רגעי ההכרעה לפני ההצבעה על ביטול עילת הסבירות: יאיר כץ בריאיון לאולפן
(צילום: אסף חן)

"ההסתדרות נמצאת בסיטואציה מורכבת, היא מאגדת מאות אלפים של עובדים, חלקם בעד הרפורמה וחלקם נגד הרפורמה, ואלה שבעד הרפורמה באים ואומרים לארנון בר-דוד - 'איך אתה, בתור יו"ר ההסתדרות, יכול לקחת את הכוח שאנחנו כעובדים מאוגדים נתנו לך - ולהשתמש בו כנגד מה שאנחנו מאמינים, שזה רפורמה במערכת המשפט?'". כך אמר באולפן ynet הבוקר (יום ב') יאיר כץ, מזכיר ארגון העובדים של התעשייה האווירית ואחד האנשים החזקים בליכוד, בצל ההחלטה של בר-דוד שלא להשבית את המשק.
למרות הלחץ שהופעל על יו"ר ההסתדרות שהתגבר כבר מסוף השבוע, ולאחר שבר-דוד קיים בימים האחרונים "פגישות חירום" עם בכירי ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, וכן נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, אתמול בשעות הערב התברר כי ההסתדרות לא תצא הפעם לשביתה, בשלב הזה, כפי שעשתה במרץ. בכירי המשק מ"פורום העסקים" הודיעו כי מאתמול בבוקר כי הם "נערכים לעצירת המשק" וממתינים להסתדרות, ולאחר שנודע כי ההסתדרות לא תכריז על שביתה כללית, "פורום העסקים" הכריז על שביתה מצד בעלי העסקים. בר-דוד נועד היום עם נשיא המדינה יצחק הרצוג, אך לפי שעה דווח על כישלון המו"מ והליכה לחקיקה חד-צדדית.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו, האזינו לפודקאסט הכלכלי היומי "כסף חדש", וסמנו "כלכלה" בהתראות אפליקציית ynet
1 צפייה בגלריה
יאיר כץ
יאיר כץ
יאיר כץ
(צילום: עמית שעל)
"ארנון מבין את המורכבות של האירוע הזה", המשיך כץ. "יחד עם הביקורת שבה ההסתדרות אמונה על זכויות העובדים במדינת ישראל, ורק על זכויות העובדים. עכשיו הפרשנות שעילת הסבירות תוביל לפגיעה בעובדים היא פרשנות כזו או אחרת, אפשר גם לחלוק על הפרשנות הזאת, ואני חושב שארנון נמצא בדיוק באירוע הזה".
עוד הוסיף כי "יו"ר ההסתדרות בימים ובשבועות האחרונים עושה ימים כלילות כדי לנסות לייצר איזשהו מתווה שיהיה אפשר להתקדם איתו שגם האופוזיציה וגם בקואליציה יסכימו עליו ויוכל לתת קצת שקט לכאוס הזה שכולנו חווים בתקופה האחרונה. הוא ממש לא יושב על הגדר, הוא מנסה באמת לייצר פה איזשהו פיתרון יצירתי. לא על הכל אנחנו שומעים ולא את הכל אנחנו יודעים, כי לא הכל אפשר גם לפרסם, אבל מה שארנון עושה זה בהחלט לא לשבת על הגדר".

"הליכוד הפכה למפלגה הסוציאל דמוקרטית של ישראל"

ב"יום השיבוש" שנערך לפני כשבועיים, כץ התראיין ל"כסף חדש", הפודקאסט הכלכלי של ynet, והתייחס לסירוב של בר-דוד להכריז על שביתה כללית. "כשבר-דוד מכריז 'אני א-פוליטי, אני לא שייך לאף מפלגה כזו או אחרת', מטבע הדברים יותר נוח לו בשיח מול אנשים שפועלים ותומכים בארגוני עובדים. האם יאיר לפיד הוא זה שפועל למען איגוד עובדים ווועדים? התשובה היא חד משמעית לא. דווקא חברי כנסת ושרים מטעם מפלגת הליכוד, שנבחרים בבחירות מוקדמות בפריימריז ויודעים להגיע לקהלים נרחבים ולנסות לשכנע אותם, מטבע הדברים יש מעורבות פוליטית של רבים מהעובדים ויש עניין דו-צדדי של חברי הכנסת לפעול למען העובדים והאיגודים ויש עניין של העובדים לבחור במי שמקדם את האינטרסים שלהם". הוא טען כי "הליכוד הפכה למפלגה הסוציאל דמוקרטית הגדולה בישראל".
עוד אמר כי "אני חושב שבפעם הקודמת, כשארנון נדרש לתת את התשובה כאשר המעסיקים וגורמים נוספים פנו אליו אחרי אותם פיטורים או אותו ניסיון לפטר את שר הביטחון, ארנון הרגיש שאם הוא לא עוצר את האירוע הזה כפי שהוא מתנהל אז באותם ימים, אז המדינה כנראה מגיעה לנקודת אל חזור. והיום, אני מניח, שארנון לא חושב אותו דבר". האזינו לריאיון המלא>