כמעט כל אדם במדינת ישראל יכול להיות בורר. אף שעדיף לצדדים לסכסוך לבחור מישהו בעל הכשרה וניסיון בניהול הליכי בוררות, בחוקים הרלוונטיים ובתחומי הסכסוך, לא אחת מתמנים בוררים מקשת רחבה של האוכלוסייה, שלא תמיד קיימת להם ההבנה העמוקה והניסיון הנדרש לבצע את תפקידם נאמנה.
חוק הבוררות קובע במפורש שבורר שהסכים למינויו חייב לנהוג כלפי הצדדים בנאמנות. בין אם אתם נמצאים בתחילתו של הליך הבוררות, בשיאו או לקראת סופו, קורה לעיתים שהבורר סוטה מן דרך הישר – גם אם לא במכוון. מה עושים במקרה שכזה?
1 צפייה בגלריה
גרושים
גרושים
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
ראשית יש לציין כי חשוב להתריע על התנהלות הבורר ברגע הראשון שבו נחשפתם אליה. התעלמות עלולה למנוע מכם את האפשרות לטעון טענות נגדו בהמשך. בנוסף, אם מתקיימת אחת מהעילות להעברת הבורר מתפקידו, יש להגיש בקשה בעניין במהירות האפשרית – לפני שהבורר "קם מכיסאו", כלומר- לפני שנתן פסק בוררות.
החוק מכיר שלוש עילות להעברת בורר מתפקידו:
א. אם התגלה כי הבורר לא ראוי לאמון הצדדים. כאשר הבורר מתנהג במשוא פנים; מכיר או הכיר את אחד הצדדים באופן קרוב או אישי ולא גילה על זה בתחילת הבוררות ויש להניח כי ההיכרות תגרום לו לפסוק לטובת הצד אליו הוא קרוב; כאשר הבורר חורג מסמכותו; כאשר הבורר נפגש ביחידות עם אחד הצדדים בלבד. כל אלו ועוד נכללים במסגרת עילה זו.
ב. אם התנהלות הבורר גורמת עינוי דין. מדובר על מקרים שבהם הבורר לא מבצע כל פעולה לטובת הליך הבוררות במשך תקופה ארוכה; מסתיר מעיני בעלי הדין מסמכים או ראיות חשובים, או מתעלם מטענות וראיות; או כאשר הבורר סוטה מהסכם הבוררות עליו חתמו הצדדים. במקרים אלו נגרם לצדדים עינוי דין בגלל התנהלות הבורר, ולשם כך נועדה העילה השנייה להעברתו מתפקיד.
עו"ד אמיר רוביןעו"ד אמיר רוביןדפי רובין
ג. נבצר מהבורר למלא את תפקידו. עילה זו מהווה מעיין "עילת סל" למקרים מיוחדים, כמו לדוגמה במקרה של פטירת הבורר או התפטרותו מתפקידו. העילה מאפשרת לבית המשפט למנות בורר חדש, או לחילופין להכריע בסכסוך בין הצדדים בעצמו.
כאן המקום להדגיש כי העברת בורר מתפקידו היא משימה קשה ומורכבת, ופסיקות בתי המשפט מהעת האחרונה העמידו את אמות המידה להעברת בורר מתפקידו ברף דומה לאלו שחלות על שופט בבית משפט. כך, למשל, צד שטוען לחשש ממשי למשוא פנים של הבורר, נדרש להוכיח זאת ברמה האובייקטיבית ולא הסובייקטיבית. במילים אחרות, נדרשות ראיות חיצוניות ולא די בתחושות של בעלי הדין כלפי הבורר, קשות ככל שיהיו.
הגשת הבקשה היא לבית המשפט, אולם במקרים מסוימים מקובל להגיש קודם כל בקשה לבורר עצמו ולקבל את עמדתו. ככל שהבורר מסרב להעברתו מתפקידו, יש לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה.
מטבע הדברים, הגשת בקשה להעברת בורר מתפקידו מחייבת היכרות מעמיקה עם הוראות הדין והפסיקה בכל הקשור לדיני בוררות, ולפני כן יש לבחון כל מקרה לגופו באופן פרטני.
• הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדיןעו"ד אמיר רובין עוסק ביישוב סכסוכים, בוררות וגישור • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין