1 צפייה בגלריה
פשיטת רגל חובות חייב חוב
פשיטת רגל חובות חייב חוב
אילוסטרציה
(shutterstock)
סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה בטינה טאובר אישרה לאחרונה הסדר חוב לשתי חברות משפחתיות בתחום המזון שצברו חובות של מיליוני שקלים עקב משבר הקורונה והתמוטטותו של בעל השליטה, שסובל מפוסט טראומה בשל שירותו הצבאי. במסגרת ההסדר החברות יימכרו תמורת 175 אלף שקל ובעלי המניות יוסיפו עוד 625 אלף שקל מכיסם לנושים שהעניקו להם ערבות אישית.
מדובר בפסק דין ייחודי כיוון שהצעת ההסדר שהוגשה מטעם החברות לא זכתה לתמיכת הנושים ברוב הדרוש לפי חוק חדלות פירעון. השופטת החליטה לאשר אותו בהמלצת הנאמן והממונה על הליכי חדלות פירעון, מאחר ששוכנעה כי הוא הוגן, ראוי וצודק בנסיבות הייחודיות של המקרה.
החברות, בעל השליטה ואחיו, שעבד בחברה וערב לחלק מחובותיה, פתחו בשנה שעברה בהליכי חדלות פירעון באמצעות עו"ד אביעד גלס. תביעות החוב שהוגשו נגדם על ידי נושים, בהם הבנק הבינלאומי הראשון ובנק מזרחי טפחות, הגיעו ליותר מ-10 מיליון שקל.
כחודש לאחר שההליך נפתח מצא עו"ד דגן פרנק, שמונה כנאמן בתיק, רוכשת שהסכימה לקנות את פעילות החברות תמורת 175 אלף שקל, ובהמשך הוגשה לבית המשפט הצעת הסדר מטעם החברות. בהסדר הוצע שמלוא סכום התמורה ישולם לבנק הבינלאומי הראשון שיש לו שעבוד על נכסי החברה, לאחר כיסוי חובות בדין קדימה לרשויות המדינה. מלבד זאת, יוסיפו בעל השליטה ואחיו 625 אלף שקל בתשלומים מכיסם לנושים שהם ערבים להם באופן אישי.
אלא שההצעה לא זכתה לרוב הדרוש לפי חוק חדלות פירעון, שכן נושים משמעותיים, בראשם הבנק הבינלאומי, התנגדו לה. הטענה המרכזית הייתה שאפשר יהיה להשיג יותר אם החברות יפורקו ויינקטו הליכים אישיים נגד בעל השליטה ואחיו.
למרות זאת, הנאמן והממונה על הליכי חדלות הפירעון, שיוצג באמצעות עו"ד מעין שמאי, ביקשו מבית המשפט לאשר את ההסדר. מלבד זאת שלעמדתם מדובר באפשרות הטובה ביותר עבור הנושים, הם הדגישו שמדובר בתיק עם נסיבות אישיות מיוחדות שמצדיקות התחשבות לנוכח מצבו של בעל השליטה, שסובל מהפרעת דחק פוסט-טראומתית (PTSD) ומאושפז כיום במרכז לבריאות נפש.
השופטת בטינה טאובר הצטרפה לעמדה שהביעו הנאמן והממונה – גם משום ששוכנעה שמדובר בהסדר הוגן, ראוי וצודק וגם לנוכח הנסיבות האישיות הייחודיות של בעל השליטה, שהצדיקו לטעמה התחשבות מטעם הנושים. היא הבהירה כי למרות המאמצים שהשקיע הנאמן באיתור רוכשים, לא התקבלו הצעות נוספות מלבד ההצעה הקיימת. מכאן שהיא מגלמת את השווי הריאלי של החברות.
בפסק הדין צוין כי ההסדר יניב לנושים תועלת גדולה בהרבה מהאפשרות של פירוק החברות, מכירת נכסיהן ונקיטת הליכים אישיים נגד בעלי המניות ואחיו. בהקשר הזה נקבע שנכסי החברות, שמסתכמים בעיקר ביחידות קירור מיושנות, לא שווים הרבה, ושהרוכשת התנתה את העסקה בהסדר כולל.
השופטת הוסיפה כי ניהול הליך חדלות פירעון אישי נגד בעל השליטה לא יניב כל תועלת שכן לנוכח מצבו סביר להניח שיקבל הפטר מיידי. באשר לאחיו, סביר להניח שההליך שיימשך מספר שנים לא יניב סכום גבוה יותר מזה שהציע. לאור הדברים האלה היא החליטה לאשר את ההסדר למרות התנגדות הנושים.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ החברות: עו"ד אביעד גלס • הנאמן: עו"ד דגן פרנקל • ב"כ הממונה על הליכי חדלות פירעון: עו"ד מעין שמאי • ynet הוא שותף באתר פסקדין