ועד המהנדסים ברפאל הכריז היום (ב') על סכסוך עבודה עם הנהלת החברה ועל כוונה להתחיל בעיצומים מסוף החודש. השגשוג בהייטק הישראלי מאיים על יחסי העבודה באחת החברות הביטחוניות הגדולות בארץ, שנהנית מסורתית משקט תעשייתי בתחום, בעיקר לעומת התעשייה האווירית המתחרה.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
ההסכם הקיבוצי החמש שנתי של מהנדסי רפאל, יצרנית מערכות כמו כיפת ברזל, מעיל רוח, טילי ספייק ועוד, מסתיים בסוף ינואר. על רקע הזינוק בשכר עובדי חברות ההייטק, ציפה הוועד להעלאות שכר משמעותיות למהנדסי רפאל, שזכו ב-2021 להעלאת שכר אחידה בשיעור של 4% בלבד.
1 צפייה בגלריה
רפאל
רפאל
רפאל
(צילום: אביהו שפירא)
אולם לדברי הוועד, בשיחות שמתנהלות מזה שלושה חודשים לא הביעה ההנהלה נכונות להיענות לציפיות לשיפור משמעותי יותר של תנאי השכר בהסכם החדש. "לא ציפינו להשוואת תנאים להייטק, אבל כן ציפינו שיבואו לקראתנו על רקע המצב בתחום וההצעות שמחכות לנו בחברות הייטק, וזה לא קרה. אז החלטנו שלא לחכות לרקע האחרון".
בניגוד לתעשייה האווירית, שכפופה למגבלות השכר בשירות הציבורי, ושדרישת הממונה על השכר באוצר מעובדיה להחזיר מאות מיליוני שקלים שקיבלו בחריגות שכר לכאורה, רפאל נהנית מסכמי שכר מתקדמים יותר, שמעניקים להנהלה שלה חופש רב יותר בתגמול העובדים.
ההסכם ברפאל, שהיא חברה ממשלתית גם כן, נחשב למוצלח וליעד שאליו מכוונים כעת ועד עובדי התעשייה האווירית, הממונה על השכר ורשות החברות במו"מ המתנהל ביניהם כעת על הסכם עבודה חדש בתעשייה האווירית.
בסכסוכי עבודה קודמים בתעשיות הביטחוניות נטו העובדים לשבש בעיקר עבודות עבור לקוחות זרים, בעיקר משום שהן רווחיות יותר לחברות לעומת חוזים עם משרד הביטחון הישראלי, וכדי שלא לפגוע במוכנות המבצעית של צה"ל.
ברקע, בשבוע שעבר פורסם כי ועד עובדי התעשייה האווירית דרש במשא ומתן עם האוצר ורשות החברות להעניק לכל אחד מ-15 אלף עובדי החברה בונוס של 100 אלף שקל עם ביצוע ההנפקה המתוכננת של 25% ממניות החברה בבורסה בתל אביב. "זו חברת ההייטק הגדולה בישראל. משרד האוצר טרם הפנים את כללי המשחק", טען יו"ר ועד העובדים, יאיר כץ.
מרפאל נמסר בתגובה: "רפאל אינה מנהלת את יחסי העבודה שלה בתקשורת ותמשיך לפעול בצירים המקובלים למען עובדיה".