ביקורת חריפה של יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני, על נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון. "אני מבין שהממשלה מתכוונת למנות אותו לקדנציה נוספת, הקדנציה שלו מאופיינת בזה שפוגעים בחלשים, שהריבית עולה כל הזמן, העול על הציבור נורא ואיום הוא לא נגיד טוב, הוא נגיד רע, הממשלה מקבלת החלטה רעה", אמר גפני בפתיחת דיון בוועדה.
אחרי דבריו של גפני, הערב (שני) אישרה הממשלה את הארכת כהונתו של ירון לקדנציה נוספת. מראש הממשלה ושר האוצר נמסר כי "השרים ברכו על החלטה". הדברים של גפני הגיעו אחרי שמוקדם יותר היום הוועדה שבראשה הוא עומד לא קיבלה התייחסות לנושא הריבית הגבוהה בנושא ערבות מדינה בעקבות הלחימה מפי גיל הכהן, סגן החשב הכללי.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
פרופסור אמיר ירון, ח"כ משה גפני
פרופסור אמיר ירון, ח"כ משה גפני
פרופסור אמיר ירון, ח"כ משה גפני
(צילומים: אלכס קולומויסקי, EPA)
עוד אמר גפני: "ח"כ פרקש הכהן העלתה בשבוע שעבר את נושא ריבית הבנקים, אמרתי שאזמין לכאן את נגיד בנק ישראל, כיוון שזה נושא שאנחנו דנים בו הרבה מאוד זמן ולא משתנה לטובה, המציאות שאדם מקבל מעט מאוד על הכסף שיש לו בבנק והוא צריך לשלם הון על המשכנתאות והאשראי.
"הבנקים מרוויחים הון תועפות ואין עיני צרה בהם, אבל מה זה הכסף הזה, מאיפה הכסף הזה של הבנקים? מהזוגות הצעירים שמרווחים הון על חשבון הזוגות הצעירים שלוקחים משכנתאות, ואעשה מה שצריך בעניין הזה".
ח"כ פרקש הכהן הוסיפה: "המדינה מקצה 10 מיליארד שקלים, ומקצה את זה להלוואות לעסקים. הם באים ובמקום לקבל את הריבית הזולה מזה שהכספים מוגנים בריבית מדינה, עושים הבנקים רווח של אחוז וחצי על הריבית. אני לא מאמינה בהטחה בנגיד, אם הדבר יהיה בידינו ושר האוצר יאפשר לנו, אפשר לעשות חקיקה שאת הקרן הזו יתפעלו הבנקים בלי להרוויח כסף, זה בידינו ואנחנו יכולים להתניע מחדש את החוק הזה".
בעקבות הדברים סיכמו ביניהם חברי הוועדה כי ידרשו מבנק ישראל כי במסגרת מסלולי ההלוואות בערבות המדינה הבנקים לא יגבו ריבית נוספת, וכי במידה והנושא לא יעוגן, תקודם חקיקה בנידון.
בנק ישראל הגיב לדברים של גפני: "יציבות מחירים היא תנאי לפעילות תקינה של המשק כולו. העלאות הריבית מנעו מהכלכלה הישראלית גלישה לאינפלציה גואה שפוגעת בראש ובראשונה בשכבות החלשות. בלעדיהן, האינפלציה הייתה מכה שורשים עמוקים, ומשפחות רבות, לצד עסקים רבים, היו נפגעים עוד יותר ולאורך זמן. ראוי היה שיו"ר ועדת הכספים יראה את טובת המשק כולו, יהיה בקיא ביסודות הכלכלה וגם במה שקורה מחוץ לישראל - אז היה מגלה שפעולות הבנק המרכזי בישראל והנגיד, בהתמודדות עם האינפלציה, הקורונה והמלחמה, זוכות לתשבחות מצד כל גורמי המקצוע הבינלאומיים. וגם, חשוב לא פחות שהדיאלוג בין הכנסת והממשלה לבין מוסדות ציבוריים כמו בנק ישראל, יהיה מקצועי ומכבד, ולא יתאפיין בשיח רעיל ומפלג, שאינו הולם, ודאי בעת הזו.״
פורסם לראשונה: 11:03, 27.11.23