צפו: ריאיון עם פרופ' איתי אטר

"בעקבות הורדת האשראי של ישראל בלילה שבין חמישי לשישי יהיה למדינה יותר קשה לגייס כסף. זה אומר שמשלמים ריבית יותר גבוהה והמשמעות הישירה היא שיש פחות כסף לדברים אחרים כמו בריאות וחינוך. וזה בעצם משקף את המצב של המדינה כרגע ושל הכלכלה שהוא לא טוב", כך אומר היום (א') פרופ' איתי אטר, יו"ר פורום הכלכלנים, בריאיון ל-ynet לאחר החלטת חברת דירוג האשראי S&P בסוף השבוע.
לדבריו, "משמעות נוספת היא שהריבית לא תרד בקרוב, אז המשכנתאות ימשיכו להיות יקרות. זו לא החלטה טובה למדינת ישראל כמובן אבל היא משקפת את המציאות הכלכלית שאנחנו חווים כבר מינואר שנה שעברה ושהחריפה משמעותית החל מ-7.10".
1 צפייה בגלריה
ישיבת הממשלה ביום ה-93 למלחמה
ישיבת הממשלה ביום ה-93 למלחמה
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר סמוטריץ'
(צילום: EPA/RONEN ZVULUN / POOL)
היו סוכנויות דירוג שהורידו והייתה סוכנות אחת שלא הורידה את הדירוג, למה? "מודי'ס ו-S&P הורידו את הדירוג של ישראל וחברת פיץ' לא הורידה אבל כן שמה את ישראל בתחזית שלילית והיא קיבלה את ההחלטה לפני כשבועיים. ההחלטה האחרונה של S&P באה בעקבות הקש ששבר את גב הגמל שהיה ההסלמה מול איראן. לא יפתיע אותי אם גם פיץ' תלך בעקבותיה ותוריד את דירוג האשראי של ישראל. אני חושב שהחברות מיישרות קו, הן לוקחות בחשבון את ההחרפה הגיאו-פוליטית והסיכונים מול איראן והחשש שתהיה חזית נוספת בצפון והעובדה שגם המלחמה בעזה נמשכת יותר מהצפוי. ראוי לזכור בהקשר הזה שגם מודי'ס וגם S&P שהורידו הצהירו או מכוונות לכך שיכול להיות הורדה נוספת אם תהיה הסלמה נוספת בצפון או מול איראן".
אטר התייחס לסיכויים שהדירוג האשראי של ישראל יעלה בחזרה אם המלחמה תסתיים. "זה נראה מאוד קשה", הוא הבהיר. "צריך לזכור שהוצאות הביטחון של ישראל אמורות לגדול בצורה דרמטית, גם אם המלחמה תסתיים. זה אומר שיש שוב פחות כסף לדברים אחרים וקושי לייצר צמיחה. החברות מסתכלות על הפרמטרים האלה ומנסות להעריך איך זה ישפיע על הכלכלה. כמובן שסיום המלחמה ואיזושהי חזרה לרגיעה יתרמו לכלכלה ויקטינו את החשש. אבל הייתי אומר שמצב כזה שהמלחמה תסתיים יגרום לכך שלא תהיה הורדה נוספת בדירוג, זה התרחיש היותר ריאלי. כלכלת ישראל ידועה יחסית ממשברים קודמים בתור כלכלה שמתאוששת יחסית מהר, אבל בשביל שזה יקרה צריך שיהיה פה לא רק שינוי של המלחמה אלא שינוי של סדרי העדיפויות של הממשלה באופן שמקדם צמיחה ומתמודד עם האתגרים הענקיים של ישראל. כרגע זה לא נראה ככה. החשש הוא שההתנהלות שלנו היא ללא איזשהו חזון או ראיה אסטרטגית ולכן זה מדאיג הרבה יותר מאשר איזושהי תקווה לשינוי בהמשך או בזמן הקרוב".
על האפשרות להעלאות מיסים כבר בקרוב שבוחנים באוצר, שפורסמו ב-ynet, אמר אטר כי "משרד האוצר רואה את הנתונים. בצד אחד הוצאות דרמטיות על ביטחון ובצד שני יש לנו ירידה בתחום הבנייה וירידה בתחום התיירות, אז ההכנסות של הממשלה קטנות. ולכן כדי להתמודד עם הפער הזה בין הוצאות ביטחון אדירות וירידה בהכנסות ממיסים צריך לגייס כסף, ולגייס כסף עכשיו יותר יקר בגלל שהריבית שמדינת ישראל משלמת היא יותר גבוהה".
אז הכי קל זה לגייס את הכסף מהציבור, מהכיס של כולנו. "לשם זה הולך".