כמעט 1,000 דירות בקריית גת, מעל 700 יחידות דיור בעיר החרדית אלעד ורק כ-80 דירות בתל אביב: ל-ynet ו"ממון" הגיעו נתוני ההגרלה השביעית של תוכנית הדיור המוזל הממשלתית "דירה בהנחה" של משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), שצפויה להיפתח ביום שני הבא (27.5.24). ההגרלה כוללת 4,633 דירות מוזלות ב-19 יישובים ברחבי הארץ, ולראשונה הצטרפו להגרלות 5 יישובים חדשים: בת ים, היישובים הערביים איכסאל ודיר אל-אסד, המועצה המקומית צור הדסה וההתנחלות אפרת.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
כמו בהגרלה הקודמת, העיר שבה יוגרל המספר הגבוה ביותר של דירות מוזלות היא קריית גת עם 927 יחידות דיור ב-6 הגרלות. כך שהסיכוי הגבוה ביותר לזכייה הוא בעיר הדרומית, שעוברת בשנים האחרונות תנופת בנייה עם הקמת רובע המגורים כרמי גת, המיועד למגזר הכללי ולמגזר החרדי. אחריה העיר החרדית אלעד שליד ראש העין, שבה יוגרלו 735 דירות מוזלות לתושבי העיר ב-3 הגרלות.
2 צפייה בגלריה
כרמי גת
כרמי גת
הכי הרבה דירות בהגרלה. רובע כרמי גת בקריית גת
(צילום: רמי נעים)
בדימונה יוגרלו 570 דירות ב-2 הגרלות. בעיר מתגוררת אוכלוסייה כללית לצד אוכלוסייה חרדית (בין היתר גם קהילת חסידות גור שאליה משתייך שר השיכון). במגדל העמק יוגרלו 373 דירות ב-5 הגרלות, וביישוב החרדי רכסים יוגרלו 337 דירות ב-4 הגרלות.
ברחובות יוגרלו 250 דירות ב-4 הגרלות; בבת ים יוגרלו 232 דירות מוזלות בהגרלה אחת; בקריית ביאליק יוגרלו 206 דירות מוזלות בהגרלה אחת; ביישוב בני עי"ש הסמוך לגדרה יוגרלו 173 דירות בהגרלה אחת; בראשון לציון יוגרלו 164 דירות מוזלות ב-3 הגרלות; ובטירת כרמל יוגרלו 133 דירות מוזלות גם כן בהגרלה אחת.
בבית שאן תתבצע הגרלה אחת עבור 96 דירות מוזלות; בתל אביב-יפו תתבצע הגרלה אחת עבור 81 דירות; בירושלים הגרלה אחת עבור 80 דירות; בבאר שבע הגרלה אחת עבור 78 דירות; ביישוב הערבי איכסאל יוגרלו 72 דירות מוזלות ב-2 הגרלות; בדיר אל-אסד יוגרלו 67 דירות ב-3 הגרלות; בצור הדסה יוגרלו 46 דירות ב-2 הגרלות ובהתנחלות אפרת תתבצע הגרלה אחת עם 13 דירות.

עדיפות של 20% למשרתי מילואים פעילים

בהגרלה הקרובה תיכנס לתוקף החלטת מועצת מקרקעי ישראל, ותינתן עדיפות של 20% למשרתי מילואים פעילים. באפשרות הזכאים להירשם ל-3 ערים ולכלל ההגרלות בערים אלו. כמו כן, אין חשיבות למועד ההרשמה להגרלה במהלך ימי ההרשמה.
את אישורי הזכאות להרשמה ניתן להנפיק באופן מקוון ואין צורך להגיע פיזית לסניפים. תהליך הנפקת אישור הזכאות מתבצע בסניפים הדיגיטליים של חברות ההרשמה: אלונים, מילגם ועמידר. עלות הנפקת אישור הזכאות לתוכניות של "דירה בהנחה" היא 240 שקל, הליך ההנפקה אורך עד 10 ימים, האישור תקף לשנה, ויש להאריכו בטרם פקיעת תוקפו. אישור זכאות להרשמה להגרלה הקרובה ניתן להנפיק עד 9.6.24. ההגרלה תינעל בתאריך 24.6.24.
גובה ההנחה במכרזי "דירה בהנחה" הוא 20% ממחיר השוק או עד 300 אלף שקל, הגבוה מביניהם. ביולי 2023 החליטה מועצת מקרקעי ישראל לשנות את גובה ההנחה, כך שבחלק מהערים היא שונתה ל-600 אלף שקל או 25% מהמחיר למ"ר.
חשוב לציין כי ניתן לממש זכייה אחת בלבד, כך שאם זכאי זכה במסגרת תוכנית "מענקים לרכישת דירות יד שנייה" - אין באפשרותו להירשם להגרלות "דירה בהנחה" הכוללות דירות חדשות מקבלן. במשרד השיכון ציינו כי מי שיקבל הודעה על זכייתו בתוכנית מענקי יד שנייה, תבוטל הרשמתו לכל ההגרלות האחרות שנרשם אליהן בתוכניות דירה בהנחה, ולא יאושר לו להירשם להגרלות נוספות (אלא אם יבטל את זכייתו בהגרלה זו). בכלל זה יוסר רישום הזוכה מרשימות ההמתנה בהגרלות קודמות שבהן השתתף, וכך תימנע ממנו האפשרות לזכות בהגרלות דירה בהנחה, גם אם לא מימש את זכייתו.
2 צפייה בגלריה
יצחק גולדקנופף
יצחק גולדקנופף
שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף
(צילום: יואב דודקביץ')
עוד חשוב לדעת שהזוכים לא מקבלים דירה מוכנה, אלא זוכים בזכות לרכישת דירה בפרויקט חדש שטרם נבנה. קבלנים שזוכים במכרזי המדינה, ובהם דירות מוזלות, מקדמים את הליכי התכנון והרישוי מול הרשות המקומית - וכאשר הפרויקט קרוב לקבלת היתר בנייה מוזמנים הזכאים להירשם ולבחור את הדירות הרלוונטיות. על הזוכים נאסר למכור את הדירה שבה זכו למשך 5 שנים מיום קבלת המפתח או 7 שנים מיום הזכייה בהגרלה, אולם ניתן להשכיר אותה.
במשרד הבינוי והשיכון הבהירו כי המשרד "פועל ללא כל אפליה. כלל המכרזים המתפרסמים יוצאים מהר ככל הניתן וללא כל דיחוי ועל פי כללים ונהלים בליווי הייעוץ המשפטי ובהתאם לתכנית העבודה המאושרות. המשרד ימשיך לפעול ביתר שאת על מנת לייצר סל פתרונות רחב ומגוון בו פתרונות דיור ראויים עבור כלל אזרחי ישראל".
שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, מסר: "מיד לאחר ל"ג בעומר נפתח את ההרשמה להגרלה החדשה של 'דירה בהנחה'. ובפעם הראשונה בביצוע ההגרלה תינתן עדיפות של 20% לחיילי מילואים, החלטה שיזמתי והבאתי לאישור מועצת רמ"י. בהגרלה הקרובה מוצעות דירות בכל רחבי הארץ לדוגמה בירושלים, תל אביב-יפו, מגדל העמק, דימונה, בת ים, אלעד, רכסים בית שאן ועוד. בהמשך השנה יהיו עוד אלפי דירות נוספות בהגרלה".