1 צפייה בגלריה
כפר יונה
כפר יונה
כפר יונה
(צילום: רמי סיני)
בית המשפט לעניינים מנהליים בלוד קיבל לאחרונה עתירה שהגישה "עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין" נגד עיריית כפר יונה ונגד משרד עורכי דין שמעניק לה מזה כארבע שנים שירותים משפטיים בתחום התכנון והבנייה. השופטת זהבה בוסתן קבעה שהעירייה לא הייתה רשאית להתקשר עם המשרד בפטור ממכרז שכן לא מדובר בשירותים שדורשים מומחיות מיוחדת או יחסי אמון מיוחדים.
עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין גילתה בשנה שעברה שעיריית כפר יונה שכרה את משרד עורכי הדין עפר שפיר ושות' להעניק לה שירותי משפטיים בתחום התכנון והבנייה, בפטור ממכרז.
בעתירה שהגישה בעקבות זאת טענה העמותה שהעירייה הפרה את החוק בבוטות ופגעה בחלוקת משאבי הציבור ובעיקרון השקיפות. לטענתה, לעירייה לא הייתה סמכות לשכור משרד ספציפי ללא מכרז אף שעורכי דין רבים יכולים להעניק לה את השירותים, ולפיכך ביקשה לבטל את ההתקשרות עם המשרד.
העירייה טענה מנגד כי תחום התכנון והבנייה דורש ידע ומומחיות מיוחדים, ומערכת יחסי אמון. משכך, לעמדתה, ההתקשרות עם המשרד עומדת בתנאים שנקבעו בתקנות המכרזים להתקשרות עם ספקי שירותים בפטור ממכרז.
עוד ציינה העירייה כי ממילא ניהלה מעין מכרז כיוון שהזמינה כל משרד עורכי דין שרוצה להגיש הצעה להיכלל במאגר היועצים המשפטיים שלה. בתחום הספציפי היא פנתה לחמישה משרדים שנרשמו למאגר ובחרה בהצעה הזולה ביותר. לטענתה, נהגה בשקיפות מלאה ופרסמה את הזכייה באתר האינטרנט שלה.
עו"ד אורטל חמדניעו"ד אורטל חמדנילירון מולדובן
אבל השופטת העמיתה זהבה בוסתן דחתה את העירייה וקבעה שמדובר בעתירה בעלת משמעות ציבורית חשובה. היא פסקה כי מכרז פומבי הוא "דרך המלך" לשכירת שירותים על ידי רשות מקומית, והפטור בתקנות חל רק על מקרים מסוימים שבהם נדרשים ידע ומומחיות מיוחדים או יחסים מיוחדים שאי אפשר להשיג באמצעות מכרז.
השופטת לא סברה שזהו המקרה. היא קבעה כי ייעוץ משפטי בענייני תכנון ובנייה וייצוג בהליכים בתחום הם לא שירותים שדורשים מומחיות מיוחדת ויחסי אמון מיוחדים שמצדיקים לחסום ממשרדי עורכי דין שעוסקים בתחום ועומדים בתנאי הסף שקבעה העירייה, את האפשרות להתקשר איתה. היא הוסיפה כי לפי הנתונים שהציגה העמותה, רשויות מקומיות רבות נוהגות לפרסם מכרזים פומביים בהתקשרויות מהסוג הזה.
עוד צוין בפסק הדין כי גם אם העירייה קיימה "מעין מכרז", זה בכל זאת לא היה מכרז פומבי שהעניק הזדמנות שווה לכל משרדי עורכי דין שעומדים בתנאי הסף.
לפיכך, העתירה התקבלה. השופטת הורתה לעירייה לקיים מכרז פומבי שיסתיים בתוך שישה חודשים, ועד אז, כדי שלא תישאר ללא ייעוץ משפטי, משרד עורכי הדין שפיר ימשיך בתפקידו. העירייה ומשרד עורכי הדין חויבו לשלם לעמותה הוצאות של 30 אלף שקל.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ העותרת: עו"ד נאדל חאיק, עו"ד מוחמד קדח • ב"כ המשיבות: עו"ד הדס אלמוג, עו"ד יניב גור • עו"ד אורטל חמדני עוסקת במשפט חוקתי ומנהלי • הכותבת לא ייצגה בתיק • ynet הוא שותף באתר פסקדין