1 צפייה בגלריה
מוות גופה חדר מתים
מוות גופה חדר מתים
אילוסטרציה
(shutterstock)
בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע לאחרונה שגופת אישה שהייתה חברה בקבוצה פילוסופית-רוחנית תישרף בהתאם לבקשתה בצוואה שהשאירה - ובניגוד לעמדת ילדיה. השופטת אביגיל כהן קבעה שהמנוחה הייתה צלולה ואין כל ראיה לכך שהצוואה לא משקפת את רצונה החופשי.
האישה הלכה לעולמה במרץ האחרון אבל ההכנות של שלושת ילדיה להלוויה נתקלו בהתנגדות מצד חברי קבוצת ריקי שחם שבה הייתה חברה, ואחד מהם אף הגיש תביעה ובקשה לצו מניעה דחוף שימנע את קבורתה. השופטת כהן לא נענתה לבקשתה ובינתיים הילדים קברו את אמם והחלו לשבת עליה שבעה.
בתגובה לתביעה טענו הילדים שהם לא מסוגלים להתמודד כעת גם עם אבל על אמם וגם עם הלחצים שמפעילים עליהם חברי הקבוצה. לטענתם, מדובר בכת שאליה הצטרפה אמם לפני כ-30 שנה – מעשה שפירק את המשפחה. לדבריהם, הם החליטו לקבור את אמם לפי צו המצפון שלהם והם חוששים שהצוואה שהשאירה אחריה, שבה כתבה שהיא מתנגדת לקבורה ומבקשת שישרפו את גופתה, הוכתבה לה על ידי הקבוצה ולא משקפת את רצונה החופשי.
עו"ד עדי חןעו"ד עדי חןאוראל כהן
בסופו של דבר, הילדים ביקשו לכבד את החלטתם לקבור את אמם אבל הודיעו שיכבדו כל החלטה שתתקבל בבית המשפט. הם ביקשו שאם יוחלט על הוצאת הגופה ושריפתה – הם לא יצטרכו להיות מעורבים בתהליך.
השופטת כהן הבהירה כי בית המשפט העליון קבע באופן חד משמעי שכאשר יש ראיות לכך שרצון המת הוא לא להיקבר – יש לקיים את רצונו גם אם הוא לא תואם את הדין העברי. היא הדגישה שאין בחוק איסור על שריפת גופות או הוראה שמחייבת בקבורה.
בפסק הדין צוין כי הילדים עצמם הודו שאמא שלהם "לא חיה את חייה על פי מערכות מסורתיות מקובלות", והייתה שייכת לקבוצה עד סוף חייה. עוד היא קבעה שגרסת התובע שלפיה המנוחה ביקשה שלא להיקבר לא נסתרה ולא הובאה כל ראיה שתומכת בטענה שהצוואה לא משקפת את רצונה. בהקשר הזה הודגש שהמנוחה הייתה צלולה ופעילה כמעט עד יום מותה.
"לפיכך, יש להישען על המצב המשפטי השורר ולפיו יש לכבד את רצון המנוחה", כתבה השופטת, וקיבלה את התביעה תוך שציינה כי אולי הילדים יתנחמו בכך שבכל זאת ערכו לאמם הלוויה וישבו עליה שבעה. השופטת הורתה לתובע לפעול להוצאת גופת המנוחה בעזרת גורם בעל ניסיון בתחום – על חשבונו.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ התובע: עו"ד ליאור רוב, עו"ד רן בלקין, עו"ד קרן איליה • ב"כ הנתבעים: עו"ד אשר אקסלרד (בשם החברה קדישא), הילדים לא היו מיוצגים • עו"ד עדי חן עוסקת בירושות וצוואות • הכותבת לא ייצגה בתיק • ynet הוא שותף באתר פסקדין