בן 70 שהעלים מס בהיקף של מיליוני שקלים במסגרת עבודתו כמדריך טיולים ייקנס ב-40 אלף שקל וירצה תשעה חודשי עבודות שירות – כך קבע לאחרונה בית משפט השלום בחיפה. הוא הורשע על פי הודאתו ב-55 עבירות לפי חוק המע"מ, אולם השופט שלמה בנג'ו בחר לא לגזור עליו מאסר בפועל בין היתר בשל גילו המבוגר ועברו הפלילי הנקי.
במשך כשבע שנים היה הנאשם היה רשום במשרדי מע"מ כעוסק בתחום הדרכת הטיולים והאתגרים הספורטיביים, תחילה כעוסק מורשה ובחצי השנה האחרונה כעוסק פטור. בכתב האישום נטען שבתקופת עבודתו כעוסק מורשה הוא ביצע עסקאות בסך כ-4.7 מיליון שקל תוך שדיווח למנהל המע"מ כי כלל עסקאותיו עמדו על 24,357 שקל בלבד.
1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
בהמשך, נטען, הוא שינה את סיווגו לעוסק פטור כאשר בתקופה זו נמנע מלדווח למנהל מע"מ על ביצוע עסקאות בסך 361,972 שקל. בסך הכול הסתיר הנאשם מרשויות המס, בשתי התקופות האמורות, הכנסות בסך 5,063,019 שקל שהמס הגלום בהן הינו כ-740 אלף שקל. הוא הודה והורשע ב-55 עבירות לפי חוק מע"מ. במהלך המשפט הגיעו הצדדים להסדר טיעון שלפיו עונשו יוגבל לשנת מאסר בפועל לכל היותר.
לטענת המדינה, התנהלות הנאשם גרמה לפגיעה משמעותית בשוויון בנטל המסים. צוין כי מדובר בשורת עבירות שבוצעו באופן שיטתי ולאורך זמן, והכל במטרה להתחמק מתשלום מס תוך שליחת יד לקופת המדינה. לאור זאת עתרה לגזור עליו את העונש המקסימלי שבהסדר הטיעון, לצד ענישה נלווית וקנס כספי. הנאשם, מצדו, הביע חרטה על מעשיו וביקש – על רקע גילו המתקדם – "לסיים את חייו בצורה שקטה וטובה".
בפסק הדין עמד השופט בנג'ו על מידה החומרה בהתנהלות הנאשם, שהתבטאה כאמור בהעלמת מס של מאות אלפי שקלים: "הנאשם הוא זה שביצע את המעשים באופן בלעדי, בכוונת מכוון, על מנת להתחמק מתשלום מס, תוך שהוא מוביל לשינוי עסקו לעוסק פטור במרמה ובתחבולה".
לצד זאת ציין שעומדות לימין הנאשם נסיבות מקלות. כך, הוא שיתף פעולה עם הרשויות, הודה בהזדמנות הראשונה ואף הגיע להסדר טיעון. בנוסף, הוא הסיר חלק ניכר מהמחדל וכך למעשה צמצם את הנזק שגרם לקופת המדינה. כמו כן, מדובר באדם מבוגר ללא עבר פלילי.
השופט קבע כי לנוכח כלל הנתונים מוצדק להשית עליו עונש מאסר בפועל על מנת להמחיש לו את חומרת מעשיו. עם זאת, בשל הנסיבות המקלות שהובאו – נקבע שעונש המאסר ירוצה בדרך של עבודות שירות בלבד.
לפיכך הוא גזר עליו תשעה חודשי עבודות שירות במשטרת מרחב חיפה, לצד שמונה חודשי מאסר על תנאי. כמו כן נגזרו על הנאשם קנס כספי בסך 40 אלף שקל (או 400 ימי מאסר תמורתו), אשר ישולם ב-10 תשלומים, וכן התחייבות בסך 80 אלף שקל להימנע במשך שלוש שנים מהעבירות שבהן הורשע.
• לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ הנאשם: עו"ד גלעד • ב"כ המדינה לא צוינה • עו"ד זהר נסים עוסק במיסים • הכותב לא ייצג בתיק • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין