בית משפט השלום בתל אביב העניק לאחרונה הפטר מחובות של מיליוני שקלים לשותף לשעבר בפירמת רואי חשבון גדולה שהסתבך כלכלית. ברקע טענת הנאמן בהליך שלפיה החייב התעשר בשמונה מיליון שקל טרם כניסתו לחדלות הפירעון, קבע השופט ליאור גלברד שההפטר כפוף לשיתוף פעולה מצידו לצורך התחקות אחת הכסף ומימושו.
החייב פנה לבית המשפט בשל חובות של כ-2.8 מיליון שקל ולפוטנציאל חוב נוסף לרשות המסים שטרם הוכרע בסך כ-4.4 מיליון שקלים. לטענתו, הסיבה להסתבכות היא קריסת העסק של אשתו. כחלק מההליך חולטו כ-2.3 מיליון שקל, מתוכם כמיליון מכספי הפרישה שקיבל מפירמת רואי החשבון שבה היה שותף.
1 צפייה בגלריה
איש עסקים עורך דין חליפה עניבה עו"ד
איש עסקים עורך דין חליפה עניבה עו"ד
אילוסטרציה
(shutterstock)
החייב, שהוכר ב-2022 בביטוח לאומי כבעל אובדן כושר עבודה מלא, טען שהגיעה העת להעניק לו הפטר ואף להשיב לידיו חצי מכספי הפרישה שמומשו - כחצי מיליון שקל. הוא נימק זאת בגילו, נכותו, יוקר המחיה הכללי בישראל והעובדה שבעל הדירה שלו הודיע לו כי בכוונתו להעלות את שכר הדירה.
מנגד טען הנאמן שאין מקום להשבת הסכום, אלא אדרבא - להמשיך ולתור אחר שמונה מיליון שקל נוספים שקיבל החייב כתוצאה מפרישתו מהפירמה לצורך כיסוי מלא של חובותיו. נטען כי מיליון השקלים שמומשו הם רק קצה הקרחון ביחס לכלל כספי הפרישה שקיבל, ובנסיבות העניין יש להתנות את ההפטר בשיתוף פעולה מצדו לגבי המשך מימוש נכסיו והכרעה בתביעת החוב של רשות המסים.
החייב מצדו טען שלא העלים דבר מהנאמן וכי השתמש בכספי הפרישה לצורך החזר חובותיו לנושיו השונים – כמו בנקים, מס הכנסה, מזונות ועורכי דין – וכן לצורך הוצאותיו השוטפות.
תחילה דחה השופט גלברד את בקשת החייב להשיב לו את כספי הפרישה שכבר חולטו. הוא הסביר שלפי הפסיקה, העברת כספים לחייבים מקופת הנשייה תתבצע רק בהתקיים צורך רפואי מיוחד ולא מפאת קושי כלכלי גרידא.
עו"ד אביחי נ. ורדיעו"ד אביחי נ. ורדי
כמו כן התקבלה טענת הנאמן שלפיה ישנה עמימות סביב השימוש במלוא כספי הפרישה, באופן הגורר את דחיית בקשת החייב ואת הצורך להתנות את ההפטר בשיתוף פעולה מלא מצדו בנוגע להבנת גורל כספי הפרישה.
"מקובלת עליי עמדת הנאמן שיש קושי מהותי בכך שהיחיד לא נתן הסברים מלאים לעניין השימוש בכספי הפרישה ששולמו לו טרם פתיחת ההליך לרבות אסמכתאות מתאימות. הסבריו של היחיד שלא עלה בידיו לאתר אסמכתאות מפאת חלוף הזמן, בהיעדר פירוט לעניין המאמצים בעניין זה לאתר את המידע, אינם מניחים את הדעת", כתב השופט.
בשולי הדברים צוין בפסק הדין שהחייב משתכר כיום כעשרת אלפים שקל בחודש מקצבת הנכות ומעבודתו במשרה חלקית, ולאחר הגעתו לגיל פרישה אף יקבל קצבת אזרח ותיק, כאשר גם מטעם זה אין הצדקה להעניק לו כספים מקופת הנשייה לצורך "מחייתו בכבוד".
בסופו של דבר קבע השופט שעל רקע מצבו הרפואי המורכב של החייב וגילו המתקדם יינתן לו הפטר לאלתר, אלא שהוא יותנה כאמור בהמשך שיתוף פעולה מצדו עם ההליכים למימוש נכסיו.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ החייב: עו"ד אוריאל זעירא • ב"כ הממונה / הנאמן: לא צוין • עו"ד אביחי נ. ורדי עוסק בחדלות פירעון • הכותב לא ייצג בתיק • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין