1 צפייה בגלריה
גבר דיכאון פוסט טראומה אילוסטרציה אילוס
גבר דיכאון פוסט טראומה אילוסטרציה אילוס
אילוסטרציה
(shutterstock)
כל מי שנפגע כתוצאה מפעולה של כוחות צבא, מדינה או ארגון עוינים לישראל זכאי להכרה כנפגע פעולות איבה ולזכויות שמעוגנות בחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, התש"ל-1970. לצורך כך, הפגיעה צריכה להיות מוכרת על ידי הרשות המאשרת שמתמנה באמצעות שר הביטחון כפעולת איבה. לרשות זו יש עד שלושה חודשים לקבל החלטה מיום שהגיעה לידיה תביעה.
מי שיימצאו זכאים, יופנו לקרן לנפגעי טרור של הסוכנות היהודית, אשר מעניקה סיוע שיקומי משלים לזה הניתן על ידי מוסדות המדינה מבלי להערים קשיים בירוקרטיים. ברוב המקרים הקרן של הסוכנות היהודית פונה ביוזמתה לנפגעי האיבה הזכאים ומגישה להם את סל השיקום המשלים.
הפגיעה שתוכר יכולה להיות פיזית או נפשית, ישירה או עקיפה. פגיעה ישירה היא כשנגרם לאדם נזק גופני או נפשי ישיר כתוצאה מפגיעת רקטה או רסיסיה או פגיעה כתוצאה מירי מנשק. פגיעה עקיפה היא למשל כשאדם היה עד להרג או פציעת בן משפחה, כפי שאירע בתקיפת חמאס שהובילה לפתיחת מלחמת "חרבות ברזל".
כמו כן, תיתכן פגיעה נפשית או גופנית בעת מציאת מחסה בזמן אזעקה. משרדנו מטפל בימים אלה בתיק שבו נשמעה אזעקה בעת שהלקוח נסע ברכב. בעקבות זאת הוא עצר הרכב ובזמן שניסה לתפוס מחסה הוא נפל ונגרמה לו פגיעה אורטופדית, נפשית וראומטולוגית (החמרה בתסמונת הפיברומיאלגיה).
כאמור, קשת המקרים היא רחבה ויכולה לכלול מקרים של פציעה נפשית או פיזית בעת מנוסה וכניסה למרחב מוגן, חדירה של מחבלים ליישוב וכדומה.

למי פונים כדי לקבל הכרה?

ראשית, יש ליזום תביעה לביטוח לאומי באמצעות מילוי והגשה של "טופס ב"ל 580 - הודעה על פגיעה בפעולות איבה ותביעה להכרה כנפגע פעולות איבה". את התביעה מגישים לביטוח הלאומי במקום מגורי הנפגע. מי שיוכר לאחר הגשת תביעה זו כנפגע איבה יהיה זכאי למימון כל ההוצאות הרפואיות הקשורות לפגיעה, לרבות: אשפוז, תרופות מכשירי עזר רפואיים, החלמה ושיקום רפואי. אם עקב הפגיעה הנפגע אינו יכול לעבוד, הוא עשוי להיות זכאי לתגמול בשל אובדן כושר העבודה, בתנאי שלא שולם לו שכר על-ידי המעסיק עבור אותה תקופה. לתביעה יש לצרף תיעוד רפואי, אישורי אי כושר לעבודה ואישור מהמעסיק על אי תשלום שכר.
לקבלת התגמול בגין אובדן כושר העבודה, יש להגיש בקשה לתגמול רפואי על גבי טופס ב"ל 571 ולצרף תעודות מחלה. התגמול החודשי ישולם בהתאם לשכרו של הנפגע, אך בהתחשב בשכר מינימום ושכר מקסימום שנקבע לצורך זה.
בשלב הבא, אם נותרה פגיעה פיזית או נפשית שמגבילה את תפקודו של הנפגע, יש להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות – טופס ב"ל 581 למחלקת איבה במקום מגורי הנפגע. את התביעה יש להגיש בתוך 12 חודשים מיום ההכרה. התגמול לא ישולם רטרואקטיבית לתקופה העולה על 12 חודשים מיום הגשת התביעה.
נפגע פעולת איבה שהגיש תביעה לתגמול נכות יוזמן להופיע בפני ועדה רפואית שתקבע את נכותו הזמנית או הצמיתה (הקבועה), לפי חומרת הפגיעה.
לכן מומלץ לתעד החל מרגע הפגיעה כל בעיה רפואית שקשורה אליה, כולל פגיעה נפשית, דיכאון וחרדה. אם אירעה פגיעה אורטופדית באיברים שונים, חשוב להתלונן על פגיעה בכל איבר ואיבר ויש לוודא שהכל מתועד על ידי הרופא המטפל ונרשם במסמך הרפואי.
• הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדיןעו"ד לאה טל ממשרד עו"ד גדעון פנר עוסקת בביטוח לאומי • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין