רשת שופרסל תציב 41 מכונות אוטומטיות להחזרת בקבוקים בסניפיה, אחרי שהיא כבר מפעילה 59 מכונות. לראשונה הרשת חושפת את המיקומים של המכונות, אחרי שעד כה הרשתות סירבו לגלות לצרכנים מראש באלו סניפים מוצבות המכונות.
בין היתר מוצבות כרגע מכונות בסניפי שופרסל באיכילוב ועזריאלי בת"א. בחיפה: זיו, רמת הנשיא ונתיב חן; בסניפי עפולה יצחק רבין וכורש בקצרין; במודיעין ישפרו סנטר, באשקלון ברנע, במרום נווה ר"ג ובגילה בירושלים. ניתן למצוא מכונות ברוב סניפי יוחננוף ובכל סניפי אושר עד. כמו כן בקשת טעמים: נתניה פולג, עכו, ישפרו ב"ש. יינות ביתן: כיכר דיזנגוף ת"א. רמי לוי: קרית חיים.
2 צפייה בגלריה
מכונות מחזור בקבוקים אוטומטיות בחצי חינם
מכונות מחזור בקבוקים אוטומטיות בחצי חינם
מכונות מיחזור בקבוקים אוטומטיות בחצי חינם. המחשה
(צילום: באדיבות הרשת)
כרגע המכונות מושבתות, משום שבין התאריכים 14 באפריל ל-23 באפריל הרשתות לא מחויבות לקבל בקבוקים בשל הפסח וסכנת פגיעה בכשרות.

שופרסל הודיעה כי תציב בסניפי הרשת כ-100 מכונות אוטומטיות שממיינות וגורסות את הבקבוקים ומאפשרות קבלת מספר גדול מאוד של בקבוקים, לכאורה ללא צורך בהקצאת משאבי כוח אדם ומקום מצד הסניפים. בפועל צרכנים מתלוננים כי במקרה של תקלות הסניפים שמוצבות בהן המכונות לא מקבלים בקבוקים ידנית. כמו כן לעיתים נוצרים תורים מול המכונות שכן הרשתות רשאיות להגביל קבלת בקבוקים ל-50 בקבוקים לאדם אך במכונות לרוב אין הגבלה.
המכונות קולטות מכלי משקה משפחתיים (2-1.5 ליטר) ואישיים (500 מ"ל - 1 ליטר), פחיות ובקבוקי זכוכית ומשיבות לצרכן את הפיקדון שהמדינה גובה על המכלים. הן גורסות את הבקבוקים והפחיות מה שמאפשר קליטה של אלפים רבים של פריטים. תאגיד המחזור "אסופתא" שמספק לרשת את המכונות בעלות של 100 אלף שקל למכונה, יהיה אחראי על תחזוקת המכונות, תפעולן ופינוין.
2 צפייה בגלריה
איסוף בקבוקים למיחזור
איסוף בקבוקים למיחזור
איסוף בקבוקים למיחזור
(צילום: אורי דוידוביץ' ובראל אפרים)
מאז הרחבת חוק הפיקדון לפני כשלושה חודשים, צפויה תוספת של כ-800 מיליון מכלי משקה בשנה אותם יצטרכו נקודות המכירה לקלוט. הדבר מקשה מאוד על העובדים של הרשתות וגם על הצרכנים. כניסת המכונות אמורה להקל על העומס בסניפים, אך כאמור גם מול המכונות יש עומסים לעיתים.
לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה והמועצה לצרכנות, תוך חודשיים מכניסת החוק תוקף התקבלו למעלה מ-1,100 תלונות על רשתות שיווק וחנויות שסירבו לקבל את מכלי המשקה המשפחתיים ולהשיב תמורתם את הפיקדון.
לפי מנכ"ל אסופתא, ירון ברדוגו, החברה ערוכה להציב כ-1,000 מכונות אוטומטיות במהלך השנה הקרובה ובסה"כ כ-2,000 מכונות עד סוף 2023. המכונות יוצבו במרכולים, חנויות נוחות, תחנות דלק ובמקומות ציבוריים נוספים.