אחת מחברות השילוח הימי הגדולה בעולם, מארסק הדנית, הודיעה היום (חמישי) כי תטיל החל מהחודש הבא "היטל מלחמה" על משלוחי מכולות לישראל, זאת כדי לכסות את עליית דמי הביטוח בשל המצב הביטחוני.
"במעבר לשנת 2024, פרמיות הביטוח ממשיכות להתייקר עבור כלי שיט שמגיעים לישראל, מה שהביר את הצורך של מארסק ליישם באופן רשמי תוספת סיכון חירום", נמסר מטעם חברת הספנות הדנית.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
מארסק
מארסק
מארסק
(צילום: רויטרס)
עוד אמרה החברה כי "התוספת תשמש להענקת עלויות ביטוח נוספות, ובסופו של דבר להבטיח שירות מתמשך ובר קיימא ללקוחותינו שהמשלוחים שלהם מגיעים לישראל".
החל מה-8 בינואר, לקוחות מארסק יצטרכו להתמודד עם תוספת של 50 דולר על כל מכולה באורך של כ-6 מטר, בעוד שהתשלום עבור מכולות באורך של כ-12 ו-13 מטרים, התשלום יוכפל ל-100 דולר.
שבתאי כהן מנכ"ל מארסק ישראל מסר בתגובה: "אכן פורסמה הודעה רשמית בנושא הטמעת היטל מלחמה בייבוא לישראל החל בינואר 2024. מארסק ישראל תמשיך לסייע ללקוחות הקיימים שלה גם במועדים אלה בשירות ומחיר תחרותיים ככל הניתן, על מנת להקל ולתמוך במשק. בהמשך למדיניות הקבועה שלנו, לקוחות עם חוזים ארוכי טווח ושת"פ אסטרטגי, נהנים מהטבות גורפות ומחירים אטרקטיביים. אנו מבקשים להדגיש כי ביצוא אנחנו ממשיכים במדיניות הנוכחית, וכי לא יושת היטל מלחמה ליצואנים בישראל. אנו מחבקים את הלקוחות בתקופה זו ומייחלים לחזרה מהירה לשגרה בטוחה ויציבה".

האיום החות'י

כזכור, מתחילת המלחמה מתמודדות אוניות משא ישראליות, וגם אוניות בינלאומיות, עם הניסיונות של החות'ים לפגוע ולהשתלט עליהן, כפי שכבר קרה. בעקבות זאת, צים הודיעה בסוף נובמבר כי תנתב את אוניותיה הרחק מהנתיב המותקף בים האדום וים ערב, בו עוברות ספינות מאסיה לישראל ולאירופה. התוצאה לפי גורמים בענף הייבוא היא עיכובים ומשלוחים שינועו 50-30 יום, תלוי בארץ המוצא ובמכולות.
היבוא מהמזרח מגוון מאוד וכולל מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, סלולר ומיחשוב, מוצרי מזון כמו טונה, רטבי סויה ודגים; ביגוד, הנעלה, צעצועים, ריהוט, חומרי שיפוץ ועוד.
צים הודיעה שהיא מחויבת לשמירה על הספינות, הצוות והמטענים. צים מייבאת דרך הים האדום רק מהמזרח הרחוק. סחורה שמגיעה מארה"ב, טורקיה, ואירופה לא מגיעה משם בדרך כלל. למעשה כל סחר אסיה אירופה עובר בים האדום. כיום, כ-30% מהרכש בישראל מגיע מהמזרח הרחוק, כשהאזור הזה מתחזק אחרי שעד השנה אירופה ואמריקה שלטו בסחר מול ישראל. השנה המזרח החל להשפיע יותר.