1 צפייה בגלריה
 בית משפט
 בית משפט
אילוסטרציה
( אילוסטרציה: Shutterstock)
לבית משפט השלום בחיפה הוגשה לאחרונה תביעת רשלנות רפואית נגד קופת חולים כללית על ידי אלמנתו של מטופל שמת בינואר 2021 מהתקף לב. לטענתה הוא הגיע עם תלונות על כאבים בחזה ועבר בדיקת אק"ג שהעלתה סימנים לאוטם בשריר הלב, אלא שבמקום לפנותו לבית החולים - הוא שוחרר עם המלצות למעקב. זמן קצר לאחר מכן הוא התמוטט והמאמצים להצילו עלו בתוהו.
בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד אנה אונגר סיפרה האלמנה שבתחילת ינואר 2021 פנה בעלה המנוח למרפאה של הכללית בשעות הבוקר עם תלונות על כאבים בחזה. לאחר בדיקת האק"ג הוציא לו רופא המשפחה הפניות לביצוע אקו לב ומעקב קרדיולוגי, ללא כל המלצה לטיפול תרופתי או למנוחה. לאור זאת, המנוח המשיך לעבודתו.
פחות משעתיים אחר יציאתו מהביקור בקופת החולים התקבלה קריאה מעוברי אורח במוקד מגן דוד אדום כי המנוח התמוטט ונפל על פניו. הכוננים שהגיעו למקום החלו בפעולות החייאה הכוללת עיסויים, הנשמות ומתן שוק חשמלי עד הגעת צוות ניידת טיפול נמרץ. המנוח פונה לבית החולים בילינסון תוך כדי פעולות החייאה.
בבית החולים הוא עבר צנתור דחוף ולאחר מכן הועבר ליחידה לטיפול נמרץ. לאחר הצנתור מצבו של המנוח המשיך להיות קריטי. חרף כל הניסיונות לייצבו, יומיים לאחר הגעתו לבית החולים הוא נפטר.
בחוות דעת שצורפה לכתב התביעה נכתב כי רופא קופת החולים שגה בכך שלא נתן למנוח טיפול תרופתי, ובכך שהוא לא הובהל לאלתר באמצעות אמבולנס לבית החולים, אלא שוחרר לביתו עם המלצה למעקב קרדיולוגי ולבדיקת אקו לב. לדברי המומחה, פינוי באמבולנס לבית החולים היה מונע את מותו המצער בטרם עת של המנוח, והוא היה נותר עם נזק מינימאלי ביותר לשריר הלב.
לטענת האלמנה, כתוצאה מרשלנות הקופה הפך האוטם הקל שממנו סבל בעלה בהגעתו למרפאה לאוטם נרחב והוא איבד את הכרתו בשל הפרעות קצב קטלניות, ונגרם נזק בלתי הפיך שבסופו של דבר הוביל למותו.
היא הוסיפה שלפני האירוע היה בעלה עצמאי ותפקודי ועבד במשרה מלאה כנהג הסעות. הוא הותיר אם בת 92, שלושה ילדים ותשעה נכדים. לדבריה, המנוח היה שותף מלא לניהול משק הבית והיא מרגישה בחסרונו כל יום וכל שעה, לא רק מבחינה נפשית אלא גם מבחינת ההתנהלות היומיומית.
היא ציינה כי בני הזוג חיכו לאורך חייהם המשותפים ליציאתו העתידית של המנוח לפנסיה על מנת שיוכלו להמשיך וליהנות מגיל הזהב יחד, מוקפים במשפחה וחברים, עצמאיים לצאת לטיולים ולהזדקן ביחד, אך כל תוכניותיהם נגדעו עם מותו, שנגרם בעקבות רשלנות הנתבעת. עוד כתבה האלמנה כי היא הייתה תלויה במנוח בפרנסתה ואיבדה את מקור ההכנסה העיקרי של משק הבית.
משירותי בריאות כללית לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.
• הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ התובעת: עו"ד אנה אונגר ממשרד אונגר-שויגמן • ynet הוא שותף באתר פסקדין