בעקבות טענה של יהדות התורה שלא התקיים כלל דיון בכנסת בצווים שעליהם חתם שר האוצר אביגדור ליברמן - מס על כלים חד פעמיים ומס על משקאות ממותקים - תקיים ועדת הכספים של הכנסת ביום שני הקרוב דיון דחוף בצווים החדשים, ששניהם נחתמו כבר לפני שלושה שבועות, ואחד מהם, על כלים חד פעמיים, יצא לדרך כבר בתחילת החודש.
>> >> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הדיון מתקיים לדרישת ח"כ יעקב אשר, שמתח הערב (ה') ביקורת על כך שהמיסים נכנסים לתוקף ללא כל דיון בכנסת: "המיסים אינם מוצדקים ופוגעים בשכבות החלשות, האוצר חייב לתת הסברים ברורים לכנסת".
2 צפייה בגלריה
חד פעמי
חד פעמי
החלת המס ללא דיון פגעה ביכולת הפיקוח של הכנסת"
(צילום: shutterstock)
קביעת המועד לדיון באה לאחר שיו"ר הכנסת מיקי לוי פנה במכתב ליו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר מישראל ביתנו והבהיר לו כי עליו להיענות לדרישת ח"כ יעקב אשר ולקיים את הדיון בהקדם, זאת לאור העובדה כי המיסים נכנסו לתוקף כצו ממשלתי בחתימת שר האוצר וללא דיון מקדים בכנסת, שבמקרים דומים התקיימו כמותו בוועדת הכספים בעת הטלת מיסים חדשים.
לקראת הדיון הוציאה היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, מכתב הנחיות מיוחד בו הבהירה את כללי הבקרה הפרלמנטרית הנדרשים מול צווים ממשלתיים שכאלה.

"לקיים דיון בטרם החלת הצווים ולא בדיעבד"

אפק ביקרה את הדרך שבה עברו הצווים ללא דיון, וכתבה כי "אמנם הוראות החוק והפרוצדורה מאפשרות החלה מיידית וקבלת אישור מוועדת הכספים בתוך 60 ימים, ואכן חלק מהרציונל בכך הוא מניעת צבירת מלאי. עם זאת, מטרת הצווים כאמור היא להכוונת התנהגות להפחתת צריכה למטרות אקולוגיות ובריאותיות, ולכאורה לא כמקור להכנסות מהמדינה.
"בנסיבות אלה, נראה כי אי קביעת מועד מאוחר יותר לצווים ומתן אפשרות לוועדת הכספים לקיים דיון טרם הוחלו הוראות הצווים, יש בה משום פגיעה של ממש וכרסום ביכולת הפיקוח של הכנסת בכלל, ושל ועדת הכספים בפרט בנושא זה. מן הראוי היה לכל הפחות לאפשר לוועדה לקיים דיון ולימוד הנושא בטרם המס הוחל והוטל בפועל.
"זאת ועוד, מועד פרסום הצו והחלתו המיידית נעשו בתקופה עמוסה במיוחד של הכנסת וועדת הכספים בפרט, לנוכח דיוניה האינטנסיביים ביחס לתקציב ולחוקי ההסדרים. נראה שגם לנוכח כיבוד עבודתה של הכנסת ראוי היה לאפשר את קיום הדיון בכנסת בטרם החלת הצווים ולא בדיעבד. בייחוד נכונים הדברים לנוכח הפרוצדורה הייחודית החלה בעניינו של הצו אשר מקשה על הוועדה בדיעבד להציע תיקונים, בוודאי מקום בו הצו כבר נכנס לתוקף".
2 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
שר האוצר הודיע כי ניתן לבצע את הטלת המיסים בצווים מטעמו
(צילום: אלכס קולומויסקי)
לפני תחילת הדיונים על חוק ההסדרים בכנסת הודיע שר האוצר, אביגדור ליברמן, כי הוא מוציא את המיסים מהחוק וציין כי ניתן לבצע את הטלת המיסים בצווים מטעמו.
כאמור אין צורך בחקיקה ראשית במקרה כזה אך על ועדת הכספים לאשר גם רטרואקטיבית מיסים שמעלים או מורידים, והדבר קרה בעבר למשל כאשר הועלה המס על סיגריות ומשקאות אלכוהוליים. הוצא צו בחצות והמחירים עלו מיד בשל הטלת המס החדש כדי למנוע אגירה בין עת ההודעה למועד העלאת המס. כעבור ימים אחדים אושרו המיסים החדשים רטרואקטיבית על ידי ועדת הכספים של הכנסת כחוק.