בצל המחאה של מורי הדרך שנותרו ללא סיוע מאז סוף תקופת החל"ת, משרד התיירות ומשרד התחבורה הודיעו היום (ג') שיפתחו מאות משרות של "סדרני קורונה" עבור אותם מורי דרך שאיבדו את פרנסתם.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
התפקיד שמוצע למורי הדרך הוא תפקיד "הסברתי" לדברי משרד התחבורה, שייתן מענה לצורך בהסברת הקורונה בתחבורה הציבורית ולהזכיר לנוסעים את ההנחיות. למעשה, מורי הדרך יסתובבו עם אפוד מזהה בין הנוסעות והנוסעים ויעירו על עטיית מסכה, ובהינתן ויהיו הנחיות נוספות שיהיו רלוונטיות לתחבורה הציבורית - יעירו גם עליהן.
1 צפייה בגלריה
מורי דרך מפגינים נתב"ג
מורי דרך מפגינים נתב"ג
מורי דרך מפגינים נתב"ג
(צילום: ליהי קרופניק)
המשכורת שתוצע למורי הדרך שיהפכו ל"סדרני קורונה" היא משכורת מינימום, כאשר לדברי משרד התחבורה מדובר בתפקיד שהיה גם בסבבי הקורונה הקודמים וכעת המשרד ביקש מהאוצר תקציב כדי לגייס בדרנים כאלה מחדש. בשלב הזה יש 400 תקנים לתפקיד.
יש לציין כי בתחילת הקיץ הציע משרד האוצר למורי הדרך עבודה בבית הספר של החופש הגדול. בדיון בכנסת בנושא אמר נציג האוצר כי "אנחנו עוקבים לראות איך זה מתפתח. הבנו שיש אחוזי הרשמה גבוהים. בסך הכל מורי הדרך שלא מקבלים מענה מהחל"ת להבנתנו הם כמה מאות בודדים".
עם זאת, הרעיון של האוצר לא סיפק את מורי הדרך גם אז, ולאחר שכמאה רכבי תיירות חסמו השבוע את הגישה לכנסת, מורי הדרך המשיכו לאיים להחריף את המאבק. אתמול מסרו כי "אם עד הראשון בספטמבר לא יענו דרישותינו בנושא פיצויים ופתיחת שמיים תחת מתווה בטוח, אנו מתכוונים להסלים את מאבקינו כשכרגע כל האופציות על השולחן. יש לנו קולגות על סף קריסה כלכלית ואף נרשמו מקרים של מורי דרך ששמו קץ לחייהם, מה עוד צריך כדי להעיר את הממשלה?".
היום נמסר מדוברות מורי הדרך כי: "אנו מברכים על כל פיתרון שנועד לסייע למצוקה של מורי הדרך, אבל לצערינו הצעות אילו עדיין לא מיושמות, רבים ממורי הדרך שנירשמו לא קיבלו פניה, ועד שהתעסוקה תחל בפועל יחלוף חודש נוסף בו לא הייתה למורי הדרך הכנסה.
"מסיבה זאת אנו קודם לכן מצפים לראות שלבים להחלת מתווה כולל לפתיחה בטוחה של השמיים והכנסת התיירים בקפסולות. רק מתווה כזה, שכבר מיושם באופן כזה או אחר במדינות אחרות בעולם, יוכל לתת מענה לענף התיירות הגוסס.
"מעבר לכך אנו ממשיכים לדרוש פיצויים ישירים על חודשי יולי-אוגוסט, בגין החלטת הממשלה לסגור את השמיים בניגוד להבטחתה זמן קצר קודם לכן. עד שלא יתמלאו דרישות אילו, השטח ימשיך לבעבע והמחאות ימשיכו ויגברו".
שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "כמו שאמרנו מהרגע הראשון - מלחמה בתחלואה לצד שמירה על הכלכלה. שיתוף הפעולה עם שר התיירות יעשה בדיוק את זה. אנחנו זקוקות וזקוקים לסדרני קורונה שיוודאו שהמרחב הציבורי שלנו בטוח, בדגש על התחבורה הציבורית, ולמורי הדרך יש נסיון ויתרון אדיר בהסברה ובמגע עם ציבורים רחבים. זהו שילוב מנצח לכולןם".
יואל רזבוזוב, שר התיירות: "מורי הדרך הם הון אנושי עצום אשר תקופה ארוכה סובל ממצוקה כלכלית קשה. השתלבותם של מי שהכי צריכים עכשיו פתרון תעסוקתי, ושהיו רוצים להואיל במיגור המגפה, תסייע רבות ליעילות המערך ותקרב את כולנו להורדת התחלואה ולחזרתה המיוחלת של התיירות הנכנסת לישראל".
מיקי מלכה, יו"ר אגודת מורי הדרך בישראל: "אגודת מורי הדרך שבה ומברכת את שר התיירות ומשרדו במאמציהם לייצר פתרונות תעסוקה זמניים וקבועים עבור מורי הדרך. נמשיך יחד במאמצים לייצר מקורות תעסוקה בתחום התיירות, ובמקביל לא נוותר לרכז מאמצים גם בפתרונות זמניים אחרים".
יוני שפירא, יו"ר עמותת "מורשת דרך": מורשת דרך מקבלת בברכה כל יוזמה לעבודה מזדמנת כזו או אחרת אשר תאפשר למורי דרך שמטה לחמם נגדה למצוא תעסוקה זמנית ותביא הכנסה טובה יחסית. ואנשים מוכנים לעבוד ורוצים לעבוד. אנחנו היינו מעדיפים שהעבודה תהיה בתחום התיירות אבל במידה ולא\ כמובן שתאפשר את הגמישות הרצויה שבמידה והתיירות תחזור , ניתן יהיה לחזור לעשות את מה שאנחנו עושים, מה שאנחנו רוצים לעשות, מה שאנחנו אוהבים לעשות ולקבל את האורחים ולהסתובב איתם בארץ. אבל כל עבודה שמכבדת בעליה ויכולה להביא פרנסה הביתה בברכה. תודה על המאמץ".