הדולר המשיך להתחזק היום (רביעי) ונסחר סביב 3.87 שקלים - שיא של כמעט 7 שנים מול השקל שנסחר סביב שער זה לאחרונה בדצמבר 2016, שערו היציג נקבע על 3.86 שקלים - שיא של 3 שנים. האירו נסחר גם הוא בעליות מול השקל ושערו נקבע על 4.048 שקלים, אך לאחר מכן נסחר גם סביב 4.06.
במקביל, המסחר בבורסת ת"א התנהל היום בירידות אחרי הירידות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט, שנבעו מנתוני תעסוקה חזקים שיצאו בארה"ב שמשמעותם המשך מדיניות הריבית הגבוהה. בנעילה: מדד ת"א 35 ירד ב-1% ומדד ת"א 125 ירד ב-1.15%.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו, האזינו לפודקאסט הכלכלי היומי "כסף חדש", וסמנו "כלכלה" בהתראות אפליקציית ynet
1 צפייה בגלריה
שקל דולר ואירו
שקל דולר ואירו
שקל דולר ואירו
(צילום: shutterstock)
עליית הדולר, דווקא חודשיים לאחר שדירוג האשראי של ארה"ב ירד במפתיע, נובעת מנתונים טובים שהציג לאחרונה המשק האמריקאי, בעוד שבאירופה האינפלציה אמנם ירדה בשיעור ניכר אך קיים איום של מיתון ביבשת, בעוד שהכלכלנים סבורים שסכנת המיתון בארה"ב התרחקה.
נזכיר כי בכל הנוגע לשקל, בנק ישראל כבר הבהיר מספר פעמים כי קיים פיחות יתר של לפחות 10% בשערו של המטבע המקומי מול הדולר, וזאת בשל השלכות חקיקת הרפורמה המשפטית ואי היציבות הפוליטית.
לקראת אמצע החודש יתחילו להשפיע על שער השקל בישראל ההערכות ביחס למדיניות הריבית של בנק ישראל, שיפרסם את שיעור הריבית לשישה השבועות הבאים, בפעם הלפני אחרונה בשנת 2023, ב-23 באוקטובר. לפי שעה חלוקות הדעות אם הבנק המרכזי יעלה בעוד רבע אחוז את הריבית כבר באוקטובר ויתכן שלא ישנה אותה ואז יעלה אולי את הריבית בשיעור הזה בדצמבר.
גורמים כלכליים, כולל בבנקים וגם במשרד האוצר, מעריכים שהריבית הבסיסית בישראל בסוף 2023 תגיע ל-5.0% (השווה לריבית פריים 6.5%) ובכך יסתיים הגל הנוכחי של העלאות הריבית.
בבנק ישראל ממתינים בעיקר לשיעור עליית מדד ספטמבר שיפורסם כשבוע לפני הודעת הריבית. עליה הגבוהה מ-0.2% (שיעור עליית מדד ספטמבר 2022) תביא לעליה נוספת בשיעור האינפלציה השנתי בישראל ששב חצה בחודש האחרון את רף ארבעה האחוזים והגיע לשיעור גבוה של 4.1% ב-12 החודשים האחרונים, בעוד שיעד הממשלה לאינפלציה השנתית עומד על 1%-3%.
פורסם לראשונה: 10:10, 04.10.23