בית משפט השלום בירושלים חייב לאחרונה את בית החולים הדסה עין-כרם לשלם פיצויים של 73,300 שקל לחולה סרטן שנכווה ממים רותחים במהלך ניתוח להסרת גידול במעי הגס. התביעה הוגשה על סך של כ-1.25 מיליון שקל אך השופט מוחמד חאג' יחיא לא סבר שנזקיו מגיעים לסכום כזה.
בית החולים והמנתח הודו בהתרחשות שאירעה ב-2011 לקראת תום הניתוח, כשהמנתח ניקה את החתך כדי למנוע זיהומים והשתמש במים בטמפרטורה גבוהה מדי. עם זאת נטען כי הכוויה שנגרמה לו החלימה עוד במהלך האשפוז תוך שהודגש כי הניתוח המשמעותי והחשוב עבר בהצלחה.
לעומת זאת, גרסת התובע (54) הייתה כי המנתח גרם לו לכוויה בדרגה 2 וצלקת כואבת שמשתרעת על 3%-4% משטח הבטן. עוד נטען כי המנתח התרשל והפר את כללי האתיקה גם בכך שלא עדכן את התובע ובני משפחתו מיד לאחר הניתוח אלא רק למחרת היום. התנהלות זו כשלעצמה מצדיקה לטענת התובע פיצוי עונשי.
התובע הוסיף כי הצלקת גרמה לו לכאבי בטן עזים שבגינם הגיע פעמיים לבית החולים. לדבריו הצלקת הכואבת פגעה בתפקוד שלו ובעבודתו, מקשה עליו לטבול במקווה ומסבה לו בושה.
מומחית בכירורגיה פלסטית שמונתה על ידי בית המשפט קבעה בחוות דעתה כי לתובע נגרמה כוויה בדרגה 3-2 אך היא לא הסבה לו נזק תפקודי. הצלקת החלימה, היא לא רגישה לחום והיא לא כואבת או מגרדת, כשלדעתה כאבי הבטן עליהם התלונן התובע לא קשורים לכוויה. עם זאת, הוא כן נשאר עם 5% נכות אסתטית קבועה והנכות הזמנית בשלושת החודשים שלאחר הניתוח עמדה על 100%.
1 צפייה בגלריה
ניתוח קיסרי
ניתוח קיסרי
(צילום: shutterstock)
השופט חאג' יחיא קבע כי הוא מקבל את התביעה במובן זה שהנתבעים אחראים לנזק שנגרם לתובע. עם זאת, הוא לא התרשם שמדובר בפגיעה שהסבה לו נכות תפקודית קבועה.

הוא ציין כי ראוי לשבח את המנתח ובית החולים על ניתוח מציל חיים שעבר בהצלחה. ואולם, היה על הצוות בחדר הניתוח לבדוק את הטמפרטורה של המים לפני שהזליפו אותם על גופו של התובע. מדובר בבדיקה פשוטה למדי ולו הייתה מתבצעת הנזק היה נמנע.
מכל מקום, בהתאם לחוות דעתה של המומחית הנכות הקבועה אסתטית בלבד ושיעורה נמוך יחסית. בצד זאת, אין ספק שהאירוע הסב לתובע כאב וסבל ופגיעה זמנית בתפקוד בשלושת החודשים שלאחר הניתוח. אלא שתרומה של הכוויה חלקית בהתחשב בכך שהתובע סבל ממכאובים ונדרש להתאושש גם מהניתוח עצמו.
השופט הבהיר עוד כי השלכות הכוויה היו זמניות ולמעשה, נתוני השכר של התובע מעידים כי המשכורת שלו עלתה אחרי התאונה והוא חזר לעבוד כרגיל.
בסיכומו של דבר נפסקו לתובע 73,300 שקלים פיצויים על כאב וסבל, הפסדי שכר וזכויות סוציאליות, עזרה והוצאות רפואיות וניידות – הכל לתקופה הזמנית שלאחר הניתוח. לסכום זה יתווספו הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין (הסכום לא צוין).
  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עוה"ד ד"ר אסף פוזנר וגלעד לסר
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד יעקב עוזיאל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין