רשת איידיגיטל החלה להציע שירות טרייד אין על מחשבי מק: הביאו לחנויות מחשב מק משומש, וקבלו זיכוי לקניית מחשב חדש. לפי נתונים שסיפקה הרשת, טווח ההחזר נע בין 1,600 שקל ל-3,400 שקל למחשב. אלא שמבדיקת ynet עולה שזו לא בהכרח עסקה משתלמת וכי ניתן לקבל מחיר גבוה יותר על מחשב משומש במכירה דרך לוחות יד שנייה או דרך קהילות חובבי אפל.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
כך למשל, מחשב Macbook Pro 13, 3.1Ghz, 512GB,16G, Touch bar נמכר בלוחות ב-5,000-4,600 שקל, כשאיידיגיטל נותנת עליו החזר של 2,800 שקל. מחשב MacBook Pro 2017 15 512GB/16G מוצע ב-6,800 שקל בלוחות יד שנייה, בעוד שבטרייד אין של איידיגיטל מציעים על דגם דומה (עם כונן SSD קטן יותר) 2,400 שקל. מדובר בהבדלים שמגיעים לכ-200%.
2 צפייה בגלריה
איידיגיטל
איידיגיטל
חנות של איידיגיטל
(צילום: שוקה כהן)
יחד עם זאת, לאיידיגיטל יש יתרון על לוחות למוצרי יד שנייה ולקהילות מכירה, בכך שהיא מבטיחה לקנות את המחשב, בעוד שבלוחות לא בטוח שהמוכר ימצא קונים ויתכן שיצטרך להזיע לשם כך.
בשוק מציעים כבר שנים טרייד אין על אייפונים, אך לא על מחשבי מק. איידיגיטל לא שומרת את המחשבים המשומשים אצלה, אלא עובדת עם חברת טרייד, שמוכרת את המחשבים בארץ ובחו"ל.
שי מזרחי, מייסד קהילת האפליסטים בפייסבוק, חושב שלרוב לא מדובר בעסקה משתלמת. בקהילה חברים 60 אלף איש, חלקם מוכרים לעיתים מחשבי מק משומשים.

"למק יש שוק פצצה"

היתרון של מחשבי מק הוא שגם אחרי שבע שנים המחשב עובד היטב, בעוד שמחשבים אחרים מאבדים מהיכולות שלהם מהר יותר, בדרך כלל. בעוד שלפי איידגיטל, קשה לצרכנים למכור מחשבים משומשים, מזרחי טוען שמאחר ומדובר במחשבים יקרים מאוד, "יש להם שוק פצצה". לדבריו, "אני משתמש במקבוק פרו 2016, והוא מטוס שעושה הכל מהכל כולל עריכת וידאו וגרפיקה.
"במחירון שהציגה איידיגיטל יש מחשבים שאפשר לעבוד איתם לפחות עוד כשלוש שנים, שלא נדבר על דגמי 2018 שהם בכלל חיות רעות. הסכומים אותם איידיגיטל מוכנה לשלם ללקוח בטרייד אין, לרוב נמוכים משמעותית מהסכומים המוצגים במודעות המכירה אצלנו בקהילת האפליסטים".
מזרחי טוען, כי "העסקה היחידה הטובה שהם מציעים היא על מקבוק Macbook 12, 1.3Ghz, 512GB, 2016 - החזר של 2,500 שקל, כשניתן להשיג עבורו 2,600 שקל. זה מחשב די חלש ויהיה לו קשה להריץ פוטושופ, אבל הוא טוב לפעולות פשוטות יותר. מכאן עולה שברוב עסקאות הטרייד אין המוצעות על ידי איידיגיטל, ניתן לקבל עשרות אחוזים יותר בשוק הפרטי. גם לצרכן שרוצה למכור מחשב משומש ואין לו כוח להתעסק עם המכירה, עדיף למכור אותו עצמאית די מהר במחיר גבוה בהרבה מזה שמציעה איידיגיטל".