ברקע הקשיים הרבים עליהם מדווחים לקוחות שמנסים להפקיד ולהוציא כספים שמקורם במטבעות וירטואליים, בית המשפט קיבל שתי בקשות הסתלקות משתי בקשות לאישור תביעות ייצוגיות שהוגשו נגד בנקים בעניין ביטקוין. "המדובר בסוגיה פרשנית שלה היבטים לכאן ולכאן ואף דעות שונות הנשמעות בנדון, כאשר המחוקק עצמו טרם נתן דעתו לנדון", קבעה השופטת רחל ברקאי.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הבקשות הוגשו לפני כשנתיים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, על ידי מבקשים שטענו כי בנק הפועלים ובנק דיסקונט הפרו כביכול את החובה המוטלת עליהם מכוח חוק הבנקאות (שירות ללקוח), שעה שסירבו להפקיד כספים בחשבון המבקשים (הלקוחות) שמקורם במכירת מטבעות וירטואליים כדוגמת ביטקוין.
1 צפייה בגלריה
ביטקוין. אילוסטרציה
ביטקוין. אילוסטרציה
ביטקוין. אילוסטרציה
(צילום: Shutterstock)
במסגרת הבקשה לייצוגית שהוגשה נגד דיסקונט בספטמבר 2019, המבקש העריך את נזקו האישי בסך של 10,000 שקל ואת נזקי הקבוצה בכ-66 מיליון שקל. הבנק טען מנגד כי יש לדחות את הבקשה לייצוגית נגדו וטען כי שירותים בנקאיים לצורך ביצוע עסקאות בנכסים וירטואליים אינם בגדר שירות חיוני שאת נתינתם ביקש חוק הבנקאות להבטיח.
בהתאם, טען דיסקונט כי לא ניתן לקבוע כי הבנק הפר חובה לתת שירות לפי חוק הבנקאות וכי סירובו של הבנק לקבל כספים שמקורם בנכסים וירטואליים הינו סירוב סביר, לאור הסיכונים בסחר בנכסים וירטואליים ובפרט סיכונים הנוגעים להפרת חובותיו מכוח דיני איסור הלבנת הון, מימון טרור וסיכונים חוצי גבולות.

"הסדר ההסתלקות אינו מונע מלתבוע את המשיב"

בהמלצת בית המשפט, ניהלו הצדדיים משא ומתן והגיעו להסכמות במסגרתן ביקשו, מבלי שאף צד מודה בטענות הצד שכנגד כי בית המשפט יאשר הסדר הסתלקות ויורה על דחיית תביעתו האישית של המבקש כנגד הבנק.
השופטת ברקאי אישרה את בקשת ההסתלקות של המבקש ודחתה את תביעתו האישית, אך ציינה יחד עם זאת, כי "תובענה זו העלתה לסדר היום כמו גם המודעות לסוגיה משפטית חשובה עליה נותנים היום הרגולטורים הרלוונטיים את הדעת. הסדר ההסתלקות אינו מהווה מעשה בית דין ואינו מונע מלקוח שנפגע לתבוע את המשיב".
כמו כן, השופטת אישרה לשלם לבא כוח המבקש שכר טרחה בסך 20 אלף שקל ונקבע כי הבנק ישפה את המבקש בשיעור האגרה בה נשא. באשר לבקשה לאישור ייצוגית שהוגשה על ידי מבקש אחר באוגוסט 2019 באותו נושא, אף שם אישרה השופטת הסתלקות המבקש מבלי שיתוגמל. המשמעות היא שהלקוח אותו ייצג העורך דין לא יספוג את עלויות המשפט.
את בנק דיסקונט ובנק הפועלים ייצגו עוה"ד שרון לובצקי הס ויניב הולצמן ממשרד עמית פולק מטלון.