מדינת ישראל ידועה במערכת משפט עמוסה. סכסוכים משפטיים הם חלק בלתי נפרד מחיינו וייתכן שכל אחד ואחת יאלצו להתמודד עם הליך משפטי כזה או אחר במהלך חייהם. לכן כדאי לדעת שקיימת אלטרנטיבה לבית המשפט: הליך בוררות.
ייתכן שנתקלתם בעבר בסעיף בוררות כשחתמתם על הסכם מסחרי, או שרכשתם דירה מחברה קבלנית אבל רבים לא מודעים למשמעות. תניית בוררות בהסכם למעשה מחייבת את שני הצדדים לטפל בסכסוך ביניהם בפני בורר במקום בבית המשפט. אלו הם כללי הברזל להסכם בוררות על מנת שהתהליך שלכם יהיה קל ופשוט:
כאשר מדובר על הסכם בוררות חשוב להכות בברזל כל עוד הוא חם ולקבוע עוד בשלב הראשון שלו מה הם המנגנונים החשובים לכם למקרה שיתגלע סכסוך בין הצדדים בעתיד. משכך, חשוב לחתום על סעיף בוררות נרחב שמגן על האינטרסים של שני הצדדים ומשמר גם את מטרת ההסכם.
1 צפייה בגלריה
 בית משפט
 בית משפט
אילוסטרציה
( אילוסטרציה: Shutterstock)
יש לציין כי גם בתקנות סדר הדין האזרחי המעודכנות קיימת הוראה שלפיה על הצדדים לסכסוך לשקול פנייה להליך אלטרנטיבי כגון בוררות או גישור. הוראה זו נועדה להקל על עומס שיפוטי. ההסכמה שתופיע בהסכם תשליך באופן ישיר על דרך ניהול ההליך בעתיד, ולכן יש לשקול זאת היטב מראש.
עו"ד אמיר רוביןעו"ד אמיר רוביןדפי רובין
לדוגמה, בהליכי בוררות אין ערעור אוטומטי. תיקון מספר 2 לחוק הבוררות משנת 2008 הוסיף אומנם שתי אופציות ערעור: או ערעור בזכות בפני בורר, או ערעור ברשות בפני בית המשפט. ואולם, עצם האפשרות לערער תלויה בהסכמת הצדדים כחלק מהסכם הבוררות הכולל. כמו כן, לכל אחת מדרכי הערעור – בפני בורר או בית משפט – סדרי דין ותנאים משלה, וגם את זה יש לקבוע מראש.
גם סוגיות כגון אם הבוררות תבוצע לפי חוקי מדינת ישראל (הדין המהותי); סדרי הדין, דיני הראיות ומשך ניהול ההליך – כל אלו הם דברים שיש להסדיר טרם החתימה על הסכם הבוררות.
בנוסף יש לשקול מהם גדרי הסמכות שהצדדים מעניקים לבורר, והאם הבורר מוסמך לדון בשאלת סמכותו או שיש להותיר זאת להכרעת בית המשפט. כמו כן, ככל שהצדדים מבקשים להשאיר את הליך הבוררות חסוי, עליהם לציין זאת במפורש בהסכם הבוררות ולקבוע סנקציה מתאימה למפר חובה זאת.
פעמים רבות בעלי דין מקבלים הסכם בוררות מוכן מראש (לעיתים מכונה "שטר בוררין" או "שטר בוררות") מאת הבורר או בית דין לממונות. במקרה הזה חשוב לדעת שזכותכם לעשות בהסכם תיקונים ושינויים, שכן חתימה על הסכם בוררות היא וולונטרית (מרצון). כאשר אדם חותם על הסכם בוררות ללא שום הסתייגות, הדבר עלול ליצור השתק משפטי כנגדו, שימנע ממנו לטעון בשלב מאוחר יותר טענות נגד ההסכם.
• הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדיןעו"ד אמיר רובין עוסק ביישוב סכסוכים, גישור ובוררות • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין