1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
בית משפט השלום בחדרה קיבל לאחרונה תביעת רשלנות רפואית נגד המרכז הרפואי "אל נור אלטבי" שבאום אל פחם: התובע, שהגיע עם התקף אסטמה חריף, נאלץ להמתין מאחר שהרופא התפלל באותו זמן במסגד שמעל המרפאה. בעקבות כך הוא התמוטט ובוצעה בו החייאה. השופטת קרן אניספלד קבעה ש"אם יש רשלנות – כך היא נראית", וחייבה את המרכז לפצות אותו ב-382 אלף שקל.
התובע, כיום בן 31, סובל מאסטמה לא מאוזנת מאז היה פעוט. באחד מימי ספטמבר 2009 הוא התחיל לסבול מקוצר נשימה כשהיה מחוץ לביתו. בן דודו, שהיה עמו באותה שעה, הביא אותו למרפאה ביישוב. הרופא האחראי התפלל באותו זמן בקומה מעל והצעיר נאלץ להמתין לו כ-20 דקות. כשהרופא הגיע הוא התחיל במתן אינהלציה אך דקה לאחר מכן התמוטט המטופל, איבד הכרה ועבר תהליך החייאה ארוך תוך מעורבות של ניידת טיפול נמרץ שהוזעקה למקום.
לאחר ששב להכרתו הוא הועבר באמבולנס מד"א לבית חולים העמק כשהוא מונשם, ואושפז למשך יותר מחודש. לאחר מכן הוא שהה בבית החולים השיקומי אלין חודשיים נוספים.
לטענת התובע, קריסתו במרפאה נבעה מהעיכוב במתן הטיפול הרפואי. הוא ייחס למרכז רשלנות הן באי-מתן הטיפול בזמן והן בחסר ברשומה הרפואית שערך. לדבריו, הוא נותר עם נזק מוחי בלתי הפיך ועם נכות נוירולוגית ונפשית.
המרכז הרפואי טען מנגד כי התובע התקבל לטיפול ביום האירוע ללא עיכוב. הוא הכחיש שכשהתובע הגיע הרופא לא היה במקום או עסק בתפילה. המרכז ייחס את קריסתו של התובע למצבו הרפואי, לכך שלא קיבל טיפול מונע למחלת האסטמה, לשימוש העודף שעשה במשאף ונטולין ולגורמי סיכון שנלוו לכך כעישון נרגילה.
המרכז הכחיש גם את הנזק וטען כי לתובע לא נגרמה כל פגיעה תפקודית. הוא צירף תמונות שצילם חוקר פרטי מטעמו שבהן נראה התובע הולך, וכן תיעוד רפואי מתאונת דרכים שעבר ב-2013 שבה נרשם כי הוא "מדבר לעניין".
עו"ד עמית אוריהעו"ד עמית אוריהסטודיו תומאס
אבל השופטת קרן אניספלד מבית משפט השלום בחדרה התרשמה באופן שלילי מעדותו של הרופא ודחתה את גרסתו. "גרסת הנתבע ועדיו, שלפיה בזמן הגעתו של התובע לקבלת טיפול הרופא לא עזב את המרפאה לצורכי תפילה אלא דווקא נמצא במרפאה וקיבל את התובע מיד, ללא עיכוב, נסתרה והופרכה כליל", כתבה.
מאידך, היא קיבלה את עדות בן דודו של התובע שהיה עמו, שסיפר כי חל עיכוב של 20-15 דקות בקבלת הטיפול משום שהרופא שהה בתפילה והפקידה סירבה להפריע לו. השופטת כתבה כי עדותו הייתה ברורה, רהוטה, עקבית וראויה לאמון מלא.
היא קבעה שהרופא התרשל בכך שלא נכח במקום כשהתובע הגיע במצב שבו נזקק להתערבות זריזה כדי להציל את חייו: "בניגוד לחובת הנתבע כלפי ציבור מטופליו, בהגיע התובע ביום האירוע כשהוא מצוי במצב רפואי קשה מאוד, לא נכח במקום רופא שיקבלו על-אתר".
עוד קבעה השופטת כי הרופא התרשל בכתיבת רשומה רפואית חלקית וחסרה, בה אין התייחסות לתהליך הקבלה או הבדיקה של התובע. מכיוון שהתובע לא צירף חוות דעת רפואיות ולא הוכיח את טענותיו לנכות, פסקה השופטת לטובתו פיצוי על כאב וסבל בלבד, בסכום של 300 אלף שקל.
עוד חויב המרכז הרפואי בהוצאות משפט בסך 12 אלף שקל ושכר טרחת עו"ד בסך 70,200 שקל.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ התובע: עו"ד אסף נוי • ב"כ הנתבע: עו"ד עאדל מחאמיד • עו"ד עמית אוריה עוסק ברשלנות רפואית • הכותב לא ייצג בתיק • ynet הוא שותף באתר פסקדין