בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר השבוע הסדר פשרה בתובענה ייצוגית, במסגרתו יצרניות נקניקיות יתרמו לעמותות שונות מוצרים שלהן בסכום כולל של כ-1.1 מיליון שקל. בנוסף, רשת רמי לוי שיווק השיקמה תשלם סכום נוסף של 250 אלף שקל למי שהגיש את הבקשה הייצוגית ולבאי כוחם, וכן עוד סכום של 100 אלף שקל לקרן לתביעות ייצוגיות.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הסדר הפשרה אושר על ידי השופטת צילה צפת ומתייחס לבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בשנת 2016 כנגד רשת חנויות רמי לוי שיווק השיקמה, שמכרה בסניפיה את הנקניקיות שייצרו ומכרו באריזות בחנויותיה של הרשת שאר המשיבות, טיב-טירת צבי 2000, מעדני יחיעם (1993) וזוגלובק שיווק.
1 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
המבקשים טענו במסגרת הבקשה לאישור הייצוגית, שהגישו באמצעות עוה"ד חן שטיין וליאת שטיין, כי רשת רמי לוי הצמידה לאריזת הנקניקיות תווית הנוקבת מחיר מסויים ולא את המחיר לפי משקל האריזה כפי שנגבה בקופה.
עוד נטען כי יצרניות הנקניקיות מצידן לא סימנו את משקלי המוצרים על אריזותיהם. במסגרת הבקשה טענו שני המבקשים כי רכשו בנפרד בשני מועדים שונים ברמי לוי אריזות נקניקיות שעל גבי תווית המחיר שהודבקה על האריזה נרשם 19.90 שקל. נטען כי לאחר התשלום, התברר למבקשים כי הם חויבו בסכום של 32.04 שקל בעבור האריזה האחת, ובסכום של 33.81 שקל בעד האחרת.
עו"ד ליאת שטייןעו"ד ליאת שטייןצילום: עינת אזולאי
עוד נטען כי בחשבונית שקיבל המבקש חושב המחיר לפי מכפלת משקל של 1.530 ק"ג ב-22.10 שקל, מחיר שאינו תואם אף את תווית המחיר על גבי האריזה. עוד נטען כי המבקשים שבו לחנויות רמי לוי כדי לבחון את אריזות הנקניקיות מתוצרתן של יצרניות הנקניקיות וגילו כי בעוד שעל המדף הוצמדה תווית שבה נכתב "נקניקיות עוף לפי משק" (כך במקור), האריזות סומנו במחיר לק"ג, מבלי שציינו זאת וללא ציון המחיר הכולל.
בסופו של יום הגיעו הצדדים להסדר פשרה שאושר השבוע על ידי בית המשפט ובמסגרתו יצרניות הנקניקיות התחייבו כי לא יאוחר משישה חודשים מהמועד בו יהפוך פסק הדין לסופי, הן יעניקו הטבה לציבור בסך כולל של 1.1 מיליון שקל כפיצוי בגין העבר.
בשל הקושי באיתור חברי הקבוצה, הטבה זו תוענק על דרך של תרומות מוצרים המיוצרים או משווקים על ידי יצרניות הנקניקיות, בין היתר מוצרי נקניק, מוצרי על האש, מוצרי מאפה ועוד. המוצרים ייתרמו לעמותות אשר עוסקות בחלוקת מזון לנזקקים.
מהפשרה עולה כי טירת צבי תתרום מוצרים בשווי 704 אלף שקל, יחיעם תתרום מוצרים בשווי 165 אלף שקל וזוגלובק תעניק מוצרים בשווי 231 אלף שקל. כמו כן סוכם כי היצרניות יוודאו כי בעת מכירת נקניקיות לפי משקל יסומן משקלה באופן בולט על כל אריזה. גם רשת רמי לוי תוודא כי יסומן המחיר לפי יחידת מידה באופן בולט וברור.
באשר לרשת רמי לוי נקבע כי תשלם 50 אלף שקל למבקשים שהגישו התובענה ושכר טירחה לבאי כוחם בסך 200 אלף שקל. כמו כן הוסכם כי הרשת תעביר סכום של 100 אלף שקל לקרן התביעות הייצוגיות.