הפגנת המאחה בכיכר רבין
(צילום: שחר גולדשטיין )

הממשלה תתכנס היום (א') לישיבתה השבועית בה תתבקש לאשר את תוכנית החילוץ השנייה למשק, שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר ביום חמישי האחרון וכוללת סעיפי תמיכה שונים בשכירים, בעצמאים ובעסקים. לכלכליסט נודע כי שר הרווחה איציק שמולי (עבודה) ימתח בישיבה ביקורת על התוכנית בטענה שלא טיפלה עד הסוף במנגנון דמי האבטלה כך שיאפשר תשלום לכלל השכירים, בתנאים מיטיבים עד סוף יוני 2021.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
דבריו של שמולי מתבססים על נייר עמדה שהוכן במוסד לביטוח לאומי, שאחראי על תשלום דמי האבטלה. המסמך, מבוסס על עבודת מטה של ביטוח לאומי וכולל שורה של תקנות וחוקים שהוא מבקש לבטל לגמרי, כדי להסיר מגבלות בתוכנית אשר לדבריו פוגעות בבני פחות מ-40 שהיו מובטלים בארבע השנים האחרונות וחזרו לאבטלה כעת בעקבות מגבלות הקורונה.
5 צפייה בגלריה
הפגנת העצמאיים בתל אביב
הפגנת העצמאיים בתל אביב
הפגנת העצמאיים בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
על פי החוק הקיים בישראל בפרק זמן של ארבע שנים, תקופת אבטלה שנייה מאפשרת לקבל דמי אבטלה רק למשך 80% ממספר הימים שלהם זכאי המובטל, בתקופת אבטלה שלישית מתבטלת הזכאות לגמרי.
שר האוצר הצהיר כי דמי האבטלה ישולמו למשך שנה שלמה, אבל הוא לא סיפר כי אחרי ארבעה חודשים דמי האבטלה המרביים מקוצצים ב-33%. על פי החוק מי ששכרו ברוטו היה 25,257 שקל זכאי לדמי אבטלה חודשיים בסך 10,551 שקל רק למשך 125 ימים, אחר כך דמי האבטלה מתכווצים לסכום של 7,170 שקל. שמולי מבקש לבטל לחלוטין את ההפחתה הזאת.
5 צפייה בגלריה
איציק שמולי
איציק שמולי
שר הרווחה, איציק שמולי
(צילום: אבי מועלם)
לפי החוק כיום מסלול הכשרה מקצועית אינו מזכה בתוספת ימי אבטלה. אם מספר ימי הזכאות לדמי אבטלה נמוך ממספר הימים בקורס, רבים ימצאו עצמם ללא הכנסה בתקופה שבה הם בלימודים ולא יכולים לעבוד.

שמולי: דרושים תיקונים בתשלום דמי האבטלה

במסמך מבקש שמולי כי לאורך כל תקופת ההכשרה ישולמו דמי אבטלה מלאים ואף מוגדלים בכ-15% על מנת לתמרץ מובטלים לצאת להכשרות.
זאת ועוד: כיום רק מי שצבר 30 ימים רצופים של חופשה ללא תשלום זכאים לדמי אבטלה, שר האוצר הציג בתוכניתו הצעה לקיצור התקופה המזכה ל-14 ימים. שמולי מבקש לבטל את התנאי הזה כדי להתאים את הפתרון למצב כיום בו עסקים פועלים במתכונת מצומצמת. הוא מכנה את הצעתו חל"ת גמיש - מנגנון שיאפשר לעובד לחזור למשרה חלקית - במספר השעות ואף במספר ימי העבודה השבועיים ולקבל דמי אבטלה חלקיים.
5 צפייה בגלריה
עיקרי תוכנית הסיוע החדשה
עיקרי תוכנית הסיוע החדשה
עיקרי תוכנית הסיוע החדשה
בהצעותיו לממשלה מתייחס שמולי לא רק לתוכנית הסיוע, אלא לסעיפים שונים בחוק אשר יש לשנותם נוכח המצב החדש שנוצר במשבר הקורונה. לדבריו, אחד העיוותים הוא במקרה בו לשכיר יש הכנסה גם כעצמאי. אם אותו שכיר הפך מובטל, על פי החוק מקזזים מדמי האבטלה את הכנסותיו כעצמאי. הדרישה במסמך שהגיע לכלכליסט היא לבטל את הנוהל ולא להתחשב בהכנסות כעצמאי.
בנוסף, החוק הקיים מכביד מאוד על קבוצה חלשה של מובטלים שאינם זכאים לדמי אבטלה ונאלצים להתקיים מקצבת הבטחת הכנסה. שמולי מבקש לבטל שורה של תנאים ששוללים את הזכאות לקצבה. למשל החזקה של רכב ששוויו יותר מ-41 אלף שקל שוללת זכאות. יש הפחתה של 20% בגובה הקצבה לבני 25-20 אותה שמולי מבקש לבטל, וכמו כן הוא מבקש כי הזכאות תחל מגיל 18 ולא 20 המצב היום.
החוק היום מאפשר לקבל מענק להשלמת הכנסה למי שחזר לעבודה על אף שהשכר שמשולם לו נמוך מדמי האבטלה. אבל החוק הזה מסובך, אינו ברור ובפועל פחות מ-1% מנצלים אותו. במסמך מתבקשת הממשלה לתקן את החוק כך שהתנאים לקבל מענק כזה יהיו פשוטים, ויבטיחו שההכנסה מעבודה תמיד תהיה גבוהה מדמי האבטלה.
במסמך מתבקשת הממשלה לעבור למודל הגרמני על פיו דמי האבטלה משולמים דרך המעסיקים לעובדים, באופן שמשמר את הקשר בין מקומות עבודה לעובדים גם בתקופת האבטלה. 
בקשה נוספת במסמך היא ביטול התלות בשירות התעסוקה. כיום דמי אבטלה משולמים רק לאחר שהביטוח הלאומי מקבל דיווח משירות התעסוקה. על פי שמולי, זהו מנגנון כפול, מסורבל ומיותר, משום שלביטוח לאומי יש את כל הנתונים על המובטלים. ההצעה היא ליצור מנגנון פשוט שנתוני המובטלים יועברו לשירות התעסוקה שיוכל לפעול להשמת המובטלים.
המסמך מבקש להקל על גמלאים בני 67 ויותר שעובדים, הוצאו לחל"ת פעמיים בתקופת הקורונה אך אינם זכאים למענק משום שהחוק מחייב עבודה רצופה של שלושה חודשים לפני ההוצאה לחל"ת. לכן ההמלצה היא לבטל את התנאי של שלושה החודשים. במסמך יש גם המלצה לעבור בחקיקה למודל קבע של דמי אבטלה לעצמאים.
שמולי אמר לכלכליסט כי "התוכנית שהציג ראש הממשלה היא צעד בכיוון הנכון, אבל כזה שעודנו חסר. חייבים להעלות את הפיצוי לעצמאים ולהתחייב כבר עתה על דמי אבטלה לעצמאים. כמו כן, חייבים להניע תוכנית צמיחה שתכלול הכשרות מקצועיות והשקעה בתשתיות לאומיות ואנושיות, ולתקן את ההתייחסות לשכבות החלשות שנותרו מאחור".

גוש כחול-לבן יציג תוכנית דמי אבטלה לעצמאים

בתוך כך, שר הכלכלה עמיר פרץ יציג היום בישיבת הממשלה את דרישות גוש כחול-לבן לדמי אבטלה לעצמאים - מהלך שאמור להיכלל בתקציב הבא. לכלכליסט הגיעו פרטי ההצעה המלאים לפיהם דמי האבטלה לעצמאים יעמדו על גובה דמי האבטלה של שכירים. ההצעה מוסכמת על גוש כחול-לבן אבל עדיין טעונה את הסכמת ראש הממשלה ושר האוצר ישראל כץ מהליכוד, וכפועל יוצא מכך עדיין ייתכנו בה שינויים, ככל שתתקבל.
5 צפייה בגלריה
טקס חילוף שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ועמיר פרץ
טקס חילוף שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ועמיר פרץ
שר הכלכלה, עמיר פרץ
(צילום: אלכס קולומויסקי)
פרץ יעלה בישיבה את הצעת המחליטים להסדיר בחקיקה את הנושא. אם יושגו הסכמות עם הליכוד, ולאחר תיקון בחקיקה ראשית של חוק הביטוח הלאומי, סביר להניח שהחוק ייכנס לתוקף בתחילת 2021.
5 צפייה בגלריה
סעיפי תוכנית הסיוע החדשה של האוצר
סעיפי תוכנית הסיוע החדשה של האוצר
סעיפי תוכנית הסיוע החדשה של האוצר
תקופת האכשרה תהיה 24 חודשים לפחות, מתוך 36 החודשים האחרונים לפני שנרשם העצמאי לראשונה בשירות התעסוקה. כאשר חודשי העבודה לא חייבים להיות רצופים ולא חייבים להיות מעסק אחד. לאחר חמש שנים מיום אישור החוק תקופת האכשרה תהיה 12 חודשים לפחות מתוך 18 החודשים האחרונים.
ההצעה לדמי אבטלה לעצמאים היא אחת מהדרישות התקציביות של כחול-לבן בנוגע לתקציב וחוק ההסדרים יחד עם חינוך חינם עד לגיל שלוש והכרה במשכנתה לצורכי מס. ההצעה מוצגת למעשה כדרישה של כחול-לבן לתקציב.  
לצד זאת יש לציין כי מבחינת שר האוצר ישראל כץ אין צורך לקדם דמי אבטלה לעצמאים לאור כך שלפחות חלק מארגוני העצמאים לא מעוניינים בכך מאחר שהדבר יגדיל את התשלומים שלהם לביטוח הלאומי, זאת למרות ההתחייבות של נתניהו.
עוד קובעת הצעת המחליטים כי דמי ביטוח לאומי שישולמו על ידי עצמאים עבור אבטלה יעמדו על 0.04% מההכנסה החייבת עד ל-60% מהשכר הממוצע ו-0.37% מההכנסה החייבת מעל 60% מהשכר הממוצע (הממוצע הוא 0.25%). כתוצאה גובה דמי ביטוח לאומי של עצמאים יעלו מ-5.97% ל-6.01% עבור שכר של עד60% מהשכר הממוצע (לעומת 7.05% עבור שכירים יחד עם תשלומי המעסיק) ולשיעור של 18.2% מ-17.83% עבור שכר שגובה מ-60% מהשכר הממוצע (לעומת 19.6% עבור שכירים יחד עם תשלומי המעסיק).
במקביל קובע החוק כי משרד האוצר יידרש לתקצב את דמי האבטלה לעצמאים כפי שהוא מתקצב את דמי האבטלה לשכירים - בהיקף של 0.06% מסך התקבולים שגבה ביטוח לאומי מעצמאים בכל חודש. בנוסף קובע החוק כי משרד האוצר ישלים בכל שנה את האיזון האקטוארי של הקרן מתקציב המדינה. כלומר, אם יהיה חסר כסף, האוצר יידרש להשלים אותו. לפי הצעת החוק יוקם צוות בראשות מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ומנכ”ל ביטוח לאומי, לשם השלמת הפרטים הנוספים הנדרשים ליצירת מנגנון וכללים.
השר פרץ מסר לכלכליסט כי "העצמאים הם מחולל הצמיחה הגדול ביותר במשק וגם המעסיק הגדול במשק. חוק דמי האבטלה לעצמאים יתקן עוולה של עשרות שנים ויעביר מסר לעצמאים שהמדינה מכירה בתרומתם ומתכוונת לעמוד לצידם בימי חירום ושגרה, ובכך תהיה דחיפה גדולה לפתוח את העסקים הסגורים ולהקים עסקים חדשים".