סערת התקציב: כלכלנים על השלכות דחיית התקציב באולפן ynet
(צילום: חגי דקל)

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לא מסתפק באישור הרחבת תשלום המענק לכל אזרח גם למשפחות שלהן שלושה ילדים ומעלה. גפני פועל להגדיל את תקציב הישיבות עוד בטרם יאושר תקציב המדינה בכנסת.
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
תקציב הישיבות לשנת 2019 עמד על 940 מיליון שקל, אבל בפועל לנוכח הגידול במספר התלמידים התקציב הגיע ל-1.2 מיליארד שקל. גפני זועק כבר תקופה ארוכה על כך שהמוסדות החרדים לא יכולים להמשיך ולפעול עם מנה חודשית של 1/12 לפי התקציב לשנת 2019.
2 צפייה בגלריה
משה גפני במפגש ראשי מפלגות עם התעשייה הישראלית
משה גפני במפגש ראשי מפלגות עם התעשייה הישראלית
יו"ר ועדת הכספים משה גפני
(צילום: מוטי קמחי)
במפלגות החרדיות דורשים להגדיל את התקציב החודשי של הישיבות החרדיות. מעבר לתקציב הקיים כיום באמצעות אישור של "ועדת החריגים" הפועלת במשרד האוצר. בתקציב החודשי לפי 2019 מקבלות כעת הישיבות רק 70% מהתקציב הנקוב בספר התקציב. אבל, עם אישור של "ועדת החריגים" ניתן להגדיל את הסכום.
בתחילת 2020, לפני הבחירות לכנסת ה-23, בלחץ המפלגות החרדיות אישרה "ועדת החריגים" כי בהיעדרו של תקציב מדינה מאושר על ידי הכנסת, יקבלו המוסדות החרדים תקציב המבוסס על 845 מיליון שקל בשנה, כלומר אישרה לשלם לישיבות 90% מגובה התקציב שמופיע בספר התקציב 940 מיליון שקל. לפי הסיכום עם המפלגות החרדיות בחודשים הראשונים של השנה יקבלו הישיבות תקציב חודשי של 80 מיליון שקל ובהמשך תקציב חודשי של 60 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
תלמידי ישיבה
תלמידי ישיבה
תלמידי ישיבה
(צילום: שאול גולן)
כעת דורשים במפלגות החרדיות, להגדיל באמצעות "ועדת החריגים" את התקציב החודשי לישיבות, עד לאישור תקציב קבוע.
בישיבת סיעת יהדות התורה שנערכה ביום שני השבוע אמר גפני שהוא פועל בעניין והפקידים באוצר מחכים לאור ירוק מראש הממשלה בנימין נתניהו להגדלת התקציב. סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) קרא אתמול במליאת הכנסת: "יש גירעון במשרד החינוך של כארבעה מיליארד שקל ותוכניות רבות נסגרות בלית ברירה. כך גם תקציב הישיבות נמצא כעת בחוסר גדול. בואו נעזוב את הוויכוח בין נתניהו וגנץ ונאשר תקציב, נתווכח אחרי זה".
ואילו שר השיכון יעקב ליצמן (יהדות התורה) הזהיר בשיחה שהתקיימה עם שר בכיר בכחול לבן, שמפלגתו תלך לבחירות אם לא יאושר תקציב המדינה. ליצמן ביקש בכך ללחוץ על כחול לבן להסכים לתקציב.
במפלגות החרדיות דורשים לאשר תקציב לפני הליכה לבחירות. שכן, אם התקציב לשנת 2020 לא יאושר על ידי הממשלה או הכנסת יימשכו הקשיים של הישיבות החרדיות. מסר דומה העבירו ראשי המפלגות החרדיות לנתניהו.