קרן ההשקעות 2 בי-אנג'לס של יואל חשין נתבעת בסכום של כ-1.3 מיליון שקל על ידי אהרון כהן, הטוען שהוא אחד משותפיה המייסדים ועובד לשעבר בקרן. התביעה הוגשה בין השאר בטענה להתעמרות במקום העבודה יואל חשין הוא בנו של שופט בית המשפט העליון, מישאל חשין ז"ל.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
חיפוש בפרסומי עבר מעלה שהיחסים בין חשין לתובע כהן ידעו ימים טובים יותר. בריאיון משנת 2014 אמר חשין על כהן: "הוא אחד האנשים הקרובים אליי ביותר, שותף סוד, ומי שהכי קרוב למעמד של אח, לעסקים ובכלל". כזכור, אחיו של חשין, שניאור חשין נהרג בשנת 2010 כאשר יצא לרכיבת אופניים ונהרג על ידי נהג שיכור.
2 צפייה בגלריה
"בן זקונים הוא הכי עטוף ומפונק"
"בן זקונים הוא הכי עטוף ומפונק"
יואל חשין
(מיזם 929)
בכתב התביעה שהוגש השבוע לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, מגולל התובע, המיוצג על ידי עו"ד איתן לירז ממשרד עורכי דין איתן לירז ושות', כיצד לטענתו חשין הצר את צעדיו, ונקט כלפיו "ביחס מתעמר, משפיל ומחפיר במגמה ברורה למרר את חייו התעסוקתיים, להמאיס עליו את המשרה ובהמשך לסמן לו - כך ממש - את הדרך החוצה מהנתבעת". כהן טוען כי בינו לבין הקרן התקיימו יחסי עובד-מעביד, ברציפות מאז שנת 2009 ועד "לפיטוריו הלא חוקיים וסיום העסקתו בנתבעת בסמוך לפני הגשת תביעה זו".
על פי הנטען בכתב התביעה, "חשין היה נוהג לפנות אל התובע כהן בתדירות גבוהה, בשפה וסגנון דיבור אשר אינם מתקבלים על הדעת במסגרת מקום העבודה, מקל וחומר כאשר נמענם של הדברים נתון למרותו של אומרם". כמו כן, הביא התובע במסגרת התביעה מספר משפטים שנכתבו לטענתו על ידי חשין במיילים ששלח לאורך השנים האחרונות הכוללים שפה בוטה שאין לה מקום במסגרת שיח במקום עבודה.
כהן טוען בתביעה כי הוא פוטר על ידי חשין שלא כדין וכי "חשין נהג, באופן תדיר, לצרוח על התובע, להתפרץ כלפיו בזעם ואף להלך אימים על התובע כי 'יפטר אותו' תוך שהוא משליט בנתבעת אווירת טרור מאיימת, במסגרתה אף היו מפוטרים עובדים באבחת חרב, ולאחר מכן מושבים למשרתם.
עו"ד איתן לירזעו"ד איתן לירזצילום: אייל טואג
"ניכר כי הקו המנחה העיקרי בהתנהלות זו היה הטלת מורא על עובדי הנתבעת בכלל, והתובע בפרט. למותר לציין, כי התנהלות זו ערערה את תחושת הביטחון התעסוקתי של התובע והביאה לכך שמשך שנים עבד בנתבעת תחת התחושה, כי 'חרב' כבדה מונפת מעל ראשו ועלולה לגדוע באחת את מטה לחמו".
בתביעה, נתבעת הקרן לשלם לתובע סכומים שונים, בין היתר, בגין השלמת פיצויי פיטורין ושכר עבודה, פידיון ימי חופשה, פיצויים בגין פיטורין שלא כדין והתעמרות במקום העבודה ועוד.

חשין על התובע: "עקרב שיורק לבאר"

מנספח שצורף לתביעה עולה כי עו"ד רון דרור, המייצג את הקרן ואת יואל חשין, כתב באוגוסט 2021 לבא כוח כהן: "מרשינו (הקרן וחשין - ל.ד) אינם רואים סחטנות בעין יפה. לא זו בלבד, שכול פעולה כזו תענה באופן תקיף בכול האמצעיים החוקיים הנדרשים הן ביחס לכהן והן ביחס לכול מי שישתף איתו פעולה בתוכנית זו לצורך לפירעון מלא הנזקים שעלולים להיגרם למרשינו, אלא שמרשינו אף יידרשו בנסיבות אלה לחשיפת מלוא האמת ביחס לכהן, דבר שיציג אותו כפי שהוא - מניפולטור, שקרן, סחטן, עקרב שיורק לבאר ממנה שתה, מתדהר ביכולות מקצועיות לא לו - בבחינת שומר נפשו ירחק".
2 צפייה בגלריה
גן עדן של ילדות
גן עדן של ילדות
"ניצל את מותו של האח כדי לייצר מצג שווא של מי שממלא את החלל". שניאור ויואל חשין
(מיזם 929)
במכתב נוסף ששלח בא כוח חשין לבא כוח כהן ביוני 2021, כתב: "למרשינו תביעות כנגד כהן בשורה של נושאים הכרוכים בהתנהלותו ...תביעות אלה בשלבי גיבוש, כמו גם הנזקים שגרם כהן שטרם התגבשו במלואם אך מוערכים כבר בשלב זה בסך של לכול הפחות שמונים מיליון שקל... בניגוד לטענת כהן, הוא עובד של מרשתנו ואינו שותף או בעל מניות". טרם הוגש כתב הגנה.

תגובות:

עו"ד איתן לירז, המייצג את אהרון כהן, מסר בתגובה: "התביעה שהוגשה על ידי מרשנו לבית הדין לעבודה מדברת בעד עצמה. התנהלות הקרן כמעביד, באמצעות העומד בראשה - ראויה לכל גנאי. אנו נפעל למצות את הדין עם הקרן - ולא רק בהליך זה - תוך שאנו סמוכים ובטוחים שהקרן תחויב לשלם למרשנו את כל המגיע על פי דין, לרבות פיצויים בגין פיטוריו הלא חוקיים ובגין מסכת הייסורים וההשפלות שהיו מנת חלקו בתקופת העסקתו".
מקרן 2 בי נמסר בתגובה: "אהרון כהן סיים את תפקידו בקרן לאחר שהתגלו ממצאים חמורים מאוד ביחס להתנהלותו המקצועית והאישית. כהן ניצל במשך שנים משפחה שכולה באופן מניפולטיבי ומחוסר יושרה. כהן ניצל את מותו של האח שניאור כדי לייצר מצג שווא של מי שממלא החלל. משפחת חשין ראתה בו בן משפחה והעניקה לו גישה מלאה לנפשה ומשאביה והעניקה לו מעמד מיוחד של מייסד. משפחת חשין טעתה בכך שנתנה בו אמון כפי שמשתקף מההתכתבויות בינו לבין יואל, שכן כהן קיבל יחס של אח. המשפחה מזועזעת מעוצמת הבגידה שלו.
"הקרן הודיעה לו על כוונתה לתבוע אותו על נזקים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בטענות של מרמה כנגדה, ופנתה ללשכת עורכי הדין במטרה למנות בורר, כפי שמחייב ההסכם בין הצדדים. כהן הזדרז להגיש תביעה מופרכת בבית הדין לעבודה בעיצומה של פגרת בתי המשפט, בניסיון מלאכותי לסכל את בירור תביעת הבוררות נגדו, כפי שההסכם עליו הוא חתום מחייב.
"כהן משקר ללא הפסק: הוא טוען כיום שפוטר אבל שכח שעורכי דינו הקודמים הודיעו שהוא בכלל התפטר. הוא תובע פדיון ימי חופשה, אבל שכח שלא דיווח על ימי חופשה אותם נטל במשך שנים בלא לרשום אותם, פעל למנוע רישום שלהם, וכאשר התבקש לעשות כן סירב. הוא שילם על הוצאות אישיות מכספי החברה תוך שימוש באשראי עסקי ובאמון שניתן בו. ואלו רק כמה דוגמאות. אנחנו נתקדם עם התביעה נגד כהן ומאמינים שערכאות המשפט יפסקו לטובתנו בפרשה הזו".