אחרי שמונה חודשים של עליות שהובילו לעליית המחיר לליטר בשקל שלם, מחיר הדלק יורד בפחות מאחוז: הירידה במחיר תיכנס לתוקף ביום שלישי בחצות. מחיר ליטר דלק אוקטן 95 בשרות עצמי יהיה 6.31 שקל ובשרות מלא 6.52 שקל. הירידה נובעת מירידת המחירים בעולם ובאגן הים התיכון על רקע התפשטות נגיף הדלתא שגרם ברחבי העולם לגל רביעי של קורונה והתחזית של שימוש פוחת בדלק בעת הקרובה. המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי באילת (ללא מע"מ) לא יעלה על 5.39 שקלים לליטר.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הירידה של חמש אגורות בספטמבר מגיעה אחרי מגמת העלייה של מחירי הדלק בחודשים דצמבר, ינואר, פברואר, מרץ, אפריל, מאי, יוני, יולי ואוגוסט כאשר מאז נובמבר 2020 עלה מחיר הדלק מ-5.34 שקל לליטר ל-6.31 שקל.

1 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

מאז 2006, אז התחיל משרד האנרגיה לפרסם את מחירי הדלק באתר האינטרנט שלו, המחיר הנמוך ביותר עמד על 4.79 שקל לליטר בתדלוק עצמי לפני שנה - במאי 2020. לפני התפרצות הקורונה בישראל, שהורידה את מחירי הדלק לשפל של כל הזמנים, מחיר הדלק עמד על 5.92 שקלים במרץ 2020. המחיר הגבוה ביותר נרשם בספטמבר 2012 אז עלה ליטר אחד בשירות עצמי 8.12 שקל.
74% ממחיר ליטר דלק הם מיסים והוצאות שיווק, כך שמחיר הדלק עצמו הוא למעשה רק 26% מהמחיר לצרכן. ישראל היא אחת המדינות עם שיעור המיסוי הגבוה ביותר בעולם על דלק. במשרד האוצר חוששים כי כבר בקרוב יירדו הכנסות המדינה ממיסים על דלק למכוניות בשל המעבר המהיר יחסית למכוניות הנוסעות על טעינה בחשמל. מהסיבה הזאת כבר מכינים באוצר שיטות מיסוי חדשות, שיפצו על ההפסד. בין השאר מוצע לגבות מס לפי הנסועה - מי שיסע יותר קילומטרים ישלם יותר - וכמו כן גביית אגרות גודש בכניסות לערים הגדולות.