1 צפייה בגלריה
דיכאון כאב ראש עייפות אישה אילוס אילוסטרציה
דיכאון כאב ראש עייפות אישה אילוס אילוסטרציה
אילוסטרציה
(shutterstock)
אלמנת צה"ל מוגדרת כמי שהייתה אשתו של הנספה ביום מותו, או אישה שגרה עימו ערב מותו והייתה ידועה בציבור כאשתו. בפועל, על מנת שאישה שלא נישאה לחייל המנוח תוכר כאלמנת צה"ל, עליה להוכיח מגורים משותפים, חוזה שכירות משותף, חשבון בנק משותף ומסמכים המעידים על ניהול משק בית משותף, כאשר כל מקרה נבחן לגופו. לעומת זאת, חברות של חללי צה"ל שניהלו קשרי זוגיות ממושכים עימם ואפילו הוכיחו כי היו מאורסים, לא הוכרו כאלמנות צה"ל עקב אי עמידה בקריטריונים של "ידועה בציבור".
להגדרה הזו יש חשיבות רבה. מי שמוכרת כאלמנת צה"ל זכאית למגוון הטבות, בהן זכויות כספיות הכוללות תגמולים חודשיים לכל חייה, מענק הריון ולידה, דמי ביטוח בריאות, מענקי הבראה, דמי שימוש בטלפון הביתי ואף מענק למימון הוצאות מיוחדות הנובעות מהתאלמנותה אשר משולם אחת לשבע שנים.
בנוסף זכאית האלמנה לסיוע רגשי. עובד סוציאלי ילווה אותה במתן טיפול, ייעוץ, הכוונה ותיווך מול גורמים שונים, יקיים ביקורי בית ויהווה עבורה כתובת בסיוע בכל נושא. כמו כן האלמנה זכאית להסתייע בקבלת טיפול נפשי באמצעות מטפלים חיצוניים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים לתקופה של שנה בכל פעם, עד שלוש שנים, ובאישור מיוחד ניתן להאריך את הטיפול אף מעבר לתקופה זו.
סוגי התערבויות רגשיות המוכרות לצורך השתתפות במימון הינן הידרותרפיה, טיפול באמצעות בעלי חיים, רכיבה טיפולית וטיפול באמצעות גינון. בחירת סוג ההתערבות הרגשית ואיש המקצוע הינם באחריות האלמנה ובהתאם להחלטתה ושיקול דעתה.
בנוסף, אגף משפחות הנצחה ומורשת מפעיל מגוון של קבוצות תמיכה לבני המשפחות השכולות בהנחיית בעלי מקצוע טיפולי. עוד מפעיל האגף מערך מתנדבים ארצי למען האלמנות והיתומים המעוניינים בתמיכה חברתית ורגשית.
אלמנת צה"ל זכאית גם למענק חד פעמי להשתתפות בהוצאות השבעה ולמענק הנצחה. היחידה להנצחת החייל אחראית על הקמת מצבות בבתי קברות צבאיים, בחלקות צבאיות ובבתי קברות אזרחיים, שהינן אחידות בצורתן והנוסח מותאם לנסיבות נפילת החלל והוא נקבע בתקנות חוק בתי קברות צבאיים. המשפחה אמנם לא יכולה להוסיף כיתוב משלה על המצב עצמה, אולם ניתן להוסיף כיתוב אישי אשר יונח למרגלות הקבר.
עו"ד לירן פרידלנדעו"ד לירן פרידלנדשי קדם
אם האלמנה מחליטה על קבורה בבית קברות אזרחי, היא זכאית להשתתפות בבניית המצבה האזרחית בגובה עלות מצבה צבאית. כן ניתן מדי שנה סיוע להוצאות האזכרה, הסעת האלמנה מביתה לבית העלמין וחזרה.
אלמנות שיקירן קבור בחו"ל זכאיות לסיוע לצורך ביקור התייחדות בקבר יקירן, הניתן אחת לשנה וכולל כרטיסי טיסה, היסעים ושהיה בבית מלון. מי שמתגוררת בחו"ל, זכאית אף היא לביקור התייחדות פעם בשנה, הכולל החזר רכישת כרטיסי טיסה, שהייה בבית מלון והשתתפות בהוצאות נסיעה משדה התעופה לבית העלמין וחזרה לביתה.
אלמנת צה"ל המתקשה בתפקוד היומיומי וזקוקה לטיפול אישי סיעודי זכאית להשתתפות במימון שעות סיעוד. אם היא זקוקה לשהייה במוסד סיעודי, היא זכאית להשתתפות במימון דמי השהייה במוסד, כאשר שיעור ההשתתפות תלוי ברמת ההכנסה שלה מכל מקור שהוא, למעט הכנסה משכירות לדירת מגורים יחידה, רנטה בעבור נזקי בריאות וקצבאות הניתנות לסיוע זה.
זאת ועוד, ישנן זכויות נוספות כמו החזר הוצאות לאלמנה הלומדת נהיגה, עד לסכום קבוע שמתעדכן מעת לעת. כפי שניתן לראות, עצם ההכרה בבת זוג כאלמנת צה"ל היא משמעותית להתמודדות עם האובדן, גם בסמוך לקבלת ההודעה הנוראה מכל וגם בהמשך החיים בצל השכול.
• הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדיןעו"ד לירן פרידלנד עוסקת בדיני משפחה • הכותבת לא ייצגה בתיק • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין