משרד האוצר הודיע היום (ד') ששר האוצר ישראל כץ, חתם על תקנות מיסוי רווחים ממשאבי טבע. מדובר בתקנות שמסדירות את אופן תשלום מקדמות ההיטל (מס ששינסקי) שישולמו על ידי בעלי שדות הנפט והגז, דרך חישובן ומועדי התשלום והדיווח עליהן כבר בשנה השוטפת בה מתקבלים התקבולים ממכירת הנפט והגז.

באוצר מזכירים שהתקנות עליהן חתם מסדירות את גביית ההיטל כבר בשנה השוטפת בה מתקבלים התקבולים ממכירת הנפט והגז, וזאת עוד לפני הגשת הדו"ח השנתי לשנת המס שלגביה נקבע סכום ההיטל (הדו"ח מוגש בשנה העוקבת לשנת המס).
2 צפייה בגלריה
אסדת הגז תמר
אסדת הגז תמר
אסדת הגז תמר
(צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)
אתמול התקיים בכנסת דיון על רווחי הגז והנפט במסגרת ועדה אותה מנהל ח"כ אבי דיכטר. במסגרת הדיון התפלא דיכטר לגלות שכץ עוד לא חתם על תקנות תשלומי המס, מה שעלול היה לדחות את העברת הכספים למדינה מ-2021 ל-2022, ובהיקף משוער של כמיליארד שקל עד מיליארד וחצי שקל.
במהלך הדיון שאל דיכטר את נציג רשות המיסים שלומי פיליפ למה כץ לא חותם. "מה המשמעות של הדבר? אם הוא לא חותם הוא משחק לידיים של שותפויות הגז בדחיית תשלום?". התשובה של פיליפ הפתיעה אותו עוד יותר, כשענה לו: "אתה אמרת". עוד נאמר בדיון שאם כץ יחתום על התקנות בינואר הקרוב, כלומר בעוד פחות מחודש, התשלום יגיע רק ב-2022.
2 צפייה בגלריה
ישראל כץ
ישראל כץ
שר האוצר, ישראל כץ
(צילום: לע"מ)
לאחר הפרסום כץ הזדרז הבוקר לחתום על התקנות, והכסף שאמור לעבור למדינה יכנס במועדו המתוכנן. עוד אומרים באוצר שסגן השר יצחק כהן יבדוק הליכי חקיקה בעזרתם המדינה תוכל לדעת כמה כסף היא אמורה לקבל, ולא להסתמך על דיווחי שותפויות הגז, כפי שעשתה עד היום. מדובר בהמלצות דרג מקצועי שקובעות את הנוסחאות לחישוב סכומי המקדמות לתשלום, את שיעורי המקדמות, את אופן הדיווח על קביעת הסכום לתשלום, ואת מועדי התשלום של המקדמות, בכל 15 לחודש, עבור החודש הקודם, באופן דומה למקדמות מס הכנסה.
"התקנות החדשות יביאו לגביית ההיטל בזמן אמת. רווחי ההיטל שיופקדו בהמשך בקרן העושר, ישמשו להשקעות אסטרטגיות של המדינה ושירותים שיינתנו לטובת הציבור", אומר הבוקר כהן, כאשר מנהל רשות המיסים ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר, ערן יעקב מסכם ש"מדובר בצעד משמעותי אשר יבטיח גביית מס אמת בקשר להיטל רווחי נפט וגז. רשות המיסים תמשיך לפעול בנחישות על מנת לגבות את ההיטל לטובת אזרחי המדינה".
מניות שותפויות הגז מגיבות בחריפות לבשורה ורושמות ירידות בבורסה.