שותפות דלק קידוחים יחד עם נובל אנרג'י (בכובעה כשברון) מודיעות היום (ראשון) רשמית שהן סרבות להצעה להצטרף לחוזה הגז החדש של חברת החשמל. החוזה נחתם לפני כשבוע אולם מי שגיבש אותו והתחייב אליו היו רק 53% מבעלי האחזקות במאגר תמר (ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גד ואוורסט).
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
דלק קידוחים ונובל אנרג'י קיבלו 60 יום להשיב האם הם מקבלות את תנאי ההסכם, אולם כאמור הבוקר הן מודיעות רשמית "על סירובן להצטרף לתוספת להסכם, בטענה כי מטרת התוספת להסכם לגרום להפרת ההסכם הקיים בין חברת החשמל לבין שותפי לוויתן". לטענת דלק קידוחים ונובל אנרג'י, ההסכם החדש סותר לכאורה הסכם משנה שעברה לאספקת גז שתתבצע רק משם. חברת החשמל ניסתה לאורך 2020 לייבא גז נוזלי זול, אולם דלק קידוחים ונובל הזהירו אותה שמדובר בהפרת חוזה.
1 צפייה בגלריה
אסדה קידוח גז לווייתן
אסדה קידוח גז לווייתן
אסדה קידוח גז לווייתן
(צילום: AP)
תמונת המצב מאמצע 2020 חזרה על עצמה גם בחוזה החדש משבוע שעבר: חברת החשמל שוב מנסה לגוון את הספקים שלה, תוך הורדת מחירי הדלקים, ושותפות לוויתן שוב טוענת שעצם הניסיון לקנות גז שלא ממאגר לוויתן הוא הפרת חוזה. העימות הגיע לשיאו כאשר דלק-נובל סירבו לספק גז לחברת החשמל לפי החוזה החדש - האספקה הוסדרה רק לאחר שחברת החשמל התחייבה בכתב שהיא תשלם עבורו לפי המחיר הישן, 6.35 דולר ליחידת חום, שהוא יקר יותר בכ-50% מהמחיר בחוזה המוצע החדש.
חברת החשמל פנתה ברביעי האחרון לרשות התחרות ולמשרד האנרגיה בבקשת עזרה, אולם לא נענתה - למרות שברור שהורדת מחירי הדלקים תתרום להוזלת תעריף החשמל בשנה הבאה.
כך או כך, כפי שנחשף הבוקר בכלכליסט, חברת החשמל החליטה לדחות את רכש הגז ממאגר תמר לתקופה שירדו המחירים. עד אז היא תשלם במפוצל לשותפות תמר על חוזה הגז החדש - את המחיר היקר לנובל ודלק, ואת המחיר החדש למי שחתם מולה על החוזה.
דלק קידוחים מבהירה שגם הסיטואציה הזו לא תעבור בשקט, והיא יחד עם נובל אנרג'י "בוחנות, באמצעות יועציהם המשפטיים, את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניהן".