שמונה רשויות הצטרפו ל-28 הרשויות האיתנות שיש כיום, ויהיו זכאיות לשורה של הקלות מבחינת האסדרה של משרד הפנים, ובין היתר - פטור מקבלת אישור שר הפנים לביצוע עסקאות במקרקעין, פטור מקבלת אישור השר לעריכת חוזים למתן זיכיון או מונופולין, פטור מקבלת אישור השר לנושאים הקשורים בתקציב העירייה ופטור מקבלת אישור שר למחיקת חובות.
שרת הפנים הכריזה אתמול על גבעת שמואל כרשות איתנה, והיום בישרה על שבע רשויות מקומיות נוספות שיקבלו את התואר, בהמלצת מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש: חבל מודיעין, כפר שמריהו, סביון, חוף הכרמל, חדרה, רמת השרון ורמת ישי.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
שרת הפנים איילת שקד
שרת הפנים איילת שקד
שרת הפנים איילת שקד
(צילום: יוסי אלטרמן)
הרשויות הוכרזו כאיתנות לאור התנהלות תקינה, נטולת גירעון שוטף על פי הדו"חות המבוקרים ונטולת מענק איזון בהן. רשות מוגדרת איתנה גם לאור העובדה שמשרד הפנים רואה בה ככזאת המסוגלת לנהל את ענייניה באופן עצמאי וע"פ כללי מינהל תקין - לא רק בתחומי הכספים, שכן בנוסף נבחנים על ידי המשרד פרמטרים אחרים המהווים מדד נלווה לבדיקת עמידתה של הרשות בתנאי ההכרזה.
כעת יהיו 36 רשויות איתנות ואל מול ההקלות בפיקוח, קיימים בחוק מנגנוני בקרה שנועדו לוודא כי רשות שהוכרזה כאיתנה מממשיכה לתפקד כראוי גם ללא פיקוח הדוק של משרדי הממשלה הרלוונטיים. במקרה שיתברר כי הרשות איננה ממשיכה להתנהל בצורה תקינה, רשאית שרת הפנים להוציא את אותה הרשות מרשימת הרשויות האיתנות.
אל מול ההקלות בפיקוח, קיימים בחוק מנגנוני בקרה שנועדו לוודא כי רשות שהוכרזה כאיתנה מממשיכה לתפקד כראוי גם ללא פיקוח הדוק של משרדי הממשלה הרלוונטיים. במקרה שיתברר כי רשות שהוגדרה איתנה איננה ממשיכה להתנהל בצורה תקינה, רשאית שרת הפנים להוציא את אותה הרשות מרשימת הרשויות האיתנות.
שרת הפנים איילת שקד, אמרה: "רק לפני חודש אישרנו בהחלטת ממשלה מהלך של ביזור סמכויות מהשלטון המרכזי למקומי, וככה בדיוק נראה השלב הראשון. אני בטוחה שעם העצמת הסמכויות החדשות שניתנות להן והסרת החסמים, הרשויות יצליחו להעניק שירות טוב יותר לתושבים במגוון תחומים".
מנכ"ל משרד הפנים, יאיר הירש, הוסיף: "קביעת מעמד רשויות איתנות והאופן בו הן מתנהלות כרשויות עצמאיות, ומקבלות החלטות, זו ביזור סמכויות הלכה למעשה. בהתאם להחלטת הממשלה שהעבירו ראש הממשלה ושרת הפנים, אנו בוחנים דרכים נוספות לביזור הסמכויות הרחב בו אנו תומכים ואליו אנו חותרים".