שנתיים מאוחר מדי: שר התקשורת, יועז הנדל, חתם היום (ב') על ביטול הרישיון של חברת "אייס (ICE) תקשורת חכמה" לאחר הליך שמתקיים נגד החברה במשרד התקשורת ובבית המשפט. הוא עושה זאת אחרי שבית המשפט הורה על סגירת החברה בשל קשיים כלכליים.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
תלונות על חברת התקשורת החלו להגיע ל-ynet בסוף 2019 לפיהן החברה, שמוכרת שירותי ספקית אינטרנט, לא מאפשרת לכאורה להתנתק מתשלום חודשי על תוכנת אנטי וירוס ועל הלקוח לשלם עליה מחיר גבוה במשך שלוש שנים. בצ'ק פוינט אמרו ל-ynet שאין סיבה לחיוב הזה ושהוא גבוה ביותר מ-450% מרכישה עצמאית של אנטי וירוס בחנות האפליקציות.
1 צפייה בגלריה
אתר אייס תקשורת
אתר אייס תקשורת
אתר אייס תקשורת
(צילום מסך)
בינואר 2020 הצטברו כבר כ-150 תלונות על החברה למועצה לצרכנות על קשיים בהתנתקות. במסגרת התלונות נטען כי סוכן מכירות מטעם אייס הציע התחייבות למחיר לתקופה של 36-24, חודשים כשהחברה תספק ראוטר. בפועל, הצרכנים גילו בדיעבד כי החברה מחייבת אותם עבור הראוטר בסכום של 2,000-1,000 שקל ללא ידיעתם ומבלי שהסכימו כלל לרכוש את המוצר.
בחלק מהמקרים מסרו צרכנים כי בניגוד למובטח, הגלישה איטית במיוחד דרך אייס וישנם ניתוקים רבים, וכשצרכנים מתקשרים לשירות הלקוחות ומבקשים לבטל את העסקה בשל הטעיה על המחיר ו/או על איכות או סוג השירות, נציגי החברה מבטיחים שיחזרו אליהם בעניין זה כביכול והחברה ממשיכה לחייב את חשבונם, גם במקרים בהם לא הותקן ראוטר ולא סופק שירות כלל. אף במקרים בהם הצרכנים החזירו את הראוטר על פי בקשת החברה, זו ממשיכה לחייב אותם ולא מבטלת את העסקה.
הליך הפיקוח של משרד התקשורת נגד החברה התנהל במהלך השנה וחצי האחרונות "בעקבות מספר חריג של תלונות צרכנים על התנהלותה של החברה", כך נמסר ממשרד התקשורת. "עיקר התלונות התקבלו בגין המשך חיובים לאחר בקשת הלקוח להתנתק מהשירות, עיכוב בזיכוי לקוחות, חיובים מופרזים, הטעיית צרכנים, חוסר מענה במוקדי השירות לקוחות והתמיכה הטכנית ועוד.
"בחודש נובמבר 2020 שלח המשרד לחברה שימוע טרם נקיטת הליכים, וזאת בעקבות מספר חריג וגבוה מאוד ביחס לגודל החברה של תלונות שהתקבלו בתחום פניות הציבור במשרד, ושמהן עלה כי אייס תקשורת חכמה הפרה לכאורה את תנאי היתר הפעילות שלה, פגעה בטובת הציבור ולא פועלת בהגינות כלפי מנוייה.
"בחודש יוני 2021, לאחר שהתקבלו התייחסויותיה של החברה לשימוע, הגביל שר התקשורת, יועז הנדל, את פעילותה של אייס תקשורת חכמה לתקופת בחינה של ארבעה חודשים, שבה נאסר עלייה לגייס מנויים חדשים. בנוסף, הנחה השר את הצוות המקצועי במשרד לעקוב אחר פעילות החברה.
"במקביל להליך שהתנהל במשרד התקשורת ועקב קשיים כלכליים שאליהם נקלעה החברה, הוגשה בקשה לפירוק החברה לבית המשפט. לאחרונה אישר בית המשפט המחוזי את בקשת הנאמן שמונה לחברה לנתק את כל מינויי החברה ולמעשה להביא לסגירתה. לאחר הבקשה לבית המשפט, חתם שר התקשורת על ביטול הרישיון של החברה והיא תיסגר".