פרשת עבירות הבנייה בסניף איקאה אשתאול: לקראת הדיון שיתקיים מחר (ה') בבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשת חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול שבנתה את חנות איקאה לבטל את צו הסגירה לשליש משטח החנות, מצטרפים עובדי איקאה וההסתדרות הלאומית להליך המשפטי, ונאבקים בצו הסגירה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
כזכור, לטענת איקאה, סגירת 8,000 מ"ר מתוך 25 מ"ר שכוללת החנות, אינה ישימה ותיאלץ לגרור סגירה של כלל החנות, מאחר ששטחי האחסנה במתחם המיועד לסגירה מהווים חלק בלתי נפרד מהחנות. בוועד העובדים טוענים כי סגירת החנות תביא לאובדן פרנסתן של 300 משפחות. יש לציין כי 550 עובדים ברשת איקאה טרם הוחזרו מחל"ת, והרשת האריכה לאחרונה את תקופת החל"ת שלהם.
1 צפייה בגלריה
סניף איקאה באשתאול
סניף איקאה באשתאול
סניף איקאה באשתאול
(צילום: שלאגר מדיה)
"האם בשל ההליך הבירוקרטי אנחנו נצטרך להסתכל ל-300 משפחות ולהגיד להן שבגלל הליך בירוקרטי הם מאבדים את פרנסתן?", שאל עידן מעוז, יו"ר ועד העובדים, "למיטב הבנתנו התקבל אישורה של ועדת הערר לפתיחת הסניף. התקבל כאמור טופס 4 ממדינת ישראל, התקבל רישיון עסק ועובדים שהמתינו חודשים רבים בבית התחילו לעבוד בחברה. אסור שסכסוך קרקעות וריב סמכויות בין הוועדות השונות יהפוך 300 משפחות לבנות ערובה וישלח את העובדים הביתה". מעוז אף הופיע בדיון שהתקיים בוועדת הערר בחודש פברואר, שכאמור קבעה כי היתר הבנייה שניתן להפעלת כלל שטח החנות הוא חוקי.
לאחר החלטת וועדת הערר, נתנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה טופס אכלוס לחנות, וזו נפתחה לקהל הרחב לפני כשבועיים. אלא שמתכננת מחוז ירושלים הגישה עתירה נגד החלטת ועדת הערר כנגד אישור חריגות הבנייה שנבנו בנכס, ואף ביקשה צו לסגירת שליש מהחנות.
שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רון סוקול, קיבל את הבקשה והוציא צו סגירה ל-8000 מ"ר מהחנות וזאת עד להכרעה בעתירה. באיקאה הודיעו כי לא יפעלו ליישום הצו, מאחר שרשת הרהיטים לא היתה צד להליך אלא החברה היזמית שהקימה את הפרויקט - חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול בשליטת צחי נחמיאס. החברה הגישה השבוע בבקשה לביטול הצו, ודיון בבקשה יתקיים כאמור מחר בבית המשפט המחוזי.

"פגיעה אנושה ב-300 משפחות"

בפנייתם לבית המשפט טוענים העובדים כי ישום החלטת צו ארעי שניתן ב-4.6.2020 יביא באופן מיידי לפיטורי כלל עובדי איקאה אשתאול ולהיעדר היכולת של איקאה להמשיך ולהפעיל את הסניף.
"סגירת סניף אשתאול תוביל לפגיעה אנושה ב-300 משפחות במעגל הראשון ועוד אלפי משפחות במעגל השני, משפחות המקבלות פרנסה ותעסוקה". נמסר בהודעת וועד העובדים. "הוספת מאות משפחות מאזור אשתאול אל תוך מעגל האבטלה - והכל לאחר שלמיטב הבנתנו התקבל אישורה של ועדת הערר לפתיחת הסניף התקבל כאמור טופס 4 ממדינת ישראל, התקבל רישיון עסק, ועובדים שהמתינו חודשים רבים בבית התחילו לעבוד בחברה".
בהסתדרות הלאומית מדגישים כי "קיימת חשיבות בהפעלת סניף זה דווקא באזור גיאוגרפי זה ודווקא בעת זו בשעה שמאות אלפי עובדים מנסים להיאחז בציפורניים ולהיחלץ ממשבר הקורונה".