רשות המיסים הודיעה כי נערכה לאפשר השבת תשלומי מקדמות למס הכנסה ששולמו על ידי נישומים, טרם פרוץ משבר הקורונה, עבור החודשים ינואר ופברואר 2020. זאת, לאחר שהכנסת אישרה בשבוע שעבר החקיקה בעניין, במסגרת חוק התוכנית לסיוע כלכלי, "נגיף הקורונה החדש".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
עד לתיקון החוק, לא ניתן היה להשיב תשלומי מקדמות, אלא רק בתום שנת המס ולאחר הגשת הדו"ח השנתי. בהתאם לחקיקה שאושרה, סכומי מקדמות אשר שולמו על ידי נישומים בגין החודשים ינואר ופברואר 2020, יוחזרו להם במלואם או בחלקם, אם הוכח להנחת דעתו של פקיד השומה כי המס אשר הנישום עשוי להיות חייב בו לשנת 2020, יהיה פחות מסכום המקדמות שהוא חייב בו לשנה זו.
1 צפייה בגלריה
בניין רשות המיסים בירושלים
בניין רשות המיסים בירושלים
בניין רשות המיסים בירושלים
(צילום: אלכס קולומויסקי)
לפיכך, החל מהיום, מייצגים מקושרים יכולים להגיש את הבקשה עבור לקוחותיהם במערכת המייצגים בשאילתא ייעודית שפותחה לנושא במערך מס הכנסה (שאילתא 428). נישומים שאינם מיוצגים יכולים להגיש את הבקשה להחזר המקדמות, למשרד השומה בו מתנהל תיקם, באמצעות מערכת הפניות לציבור באתר הרשות ולהצהיר כי ההחזר מתבקש בשל פגיעה בהכנסותיהם בשל נגיף הקורונה. ניתן להגיש בקשה פעם אחת בלבד, ולא יאוחר מה-29 לספטמבר 2020.
ההחזר יינתן לבקשת משלם המקדמה בתוספת הפרשי ריבית (4%) והצמדה, בהתאם לקבוע בחוק ומותנה, בין היתר, בהגשת כל דו"חות המקדמות לתקופות שקדמו למועד הגשת הבקשה, ובניהול ספרים על פי דין. פקיד השומה ייתן החלטתו בבקשה בתוך 60 יום ממועד הגשתה.