צפו: נשיא התאחדות התעשיינים באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)


גמא, חברת נכיון התשלומים שבשליטת הפניקס, חזרה בה ולא תייקר את האשראי לאלפי בתי עסק הנמנים על לקוחותיה. הבוקר (א') שלחה גמא מכתב לבתי העסק בו היא מודיעה על ביטול הייקור.
שלשום (ו') חשף "כלכליסט" כי גמא הפיצה מכתב לאלפי בתי עסק ובו עדכנה על ייקור עלויות האשראי ב1.45% תוך הפניית אצבע מאשימה לבנקים שייקרו לגמא את עלויות גיוס הכסף.
1 צפייה בגלריה
אשראי
אשראי
אשראי
(צילום: shutterstock)
גמא עוסקת בהעברה מוקדמת יותר של תשלומים עתידיים (צ'קים וכרטיסי אשראי) שאמורים להגיע לבתי עסק וגביית עמלה על כך המגלמת את הסיכון.
הבנקים עצמם החלו אמנם לייקר ריביות ללווים ובכלל זה נוטלי משכנתאות שהריבית שלהם התייקרה בכמעט 1% (הרכיב השקלי הלא צמוד) בטענה כי עלות המימון הנגזרת מהמרווח שנפתח באג"ח הממשלתיות גדלה. אלא שזו כמובן טענה בעייתית שכן לבנקים אין שום כוונה לגייס אגרות חוב בתנאי השוק הנוכחיים כך שהאמת היא שהריבית התייקרה בעיקר בגלל העלייה בסיכון.
בשלב זה חברות כרטיסי האשראי שגם עוסקות בנכיון מול בתי עסק לא ייקרו את ריבית הנכיון אך מהלך זה אכן צפוי בקרוב אם כי לא באופן רוחבי שכן סיכון הנכיון לעסקים הנהנים בימים אלו מביקוש מוגבר כמו סופרמרקטים ובתי מרקחת דווקא ירד.
פורסם לראשונה: 16:42, 20.03.20