בשיתוף בנק הפועלים
הם עלו מאתיופיה, מגדלים משפחה בת 8 ילדים לתפארת ובעלי עסקים משגשגים. עזריה ומרים פטגו מקרית גת, אותם ניתן להגדיר כהתגשמות החלום הישראלי, השתתפו לפני כשלוש שנים בפרויקט משפחה בצמיחה בו סיפרו על האתגרים והמורכבות בשילוב בין עסקים מתפתחים למשפחה מרובת ילדים, וכעת חזרנו אליהם לברר האם וכיצד הועילו להם ההמלצות והתובנות אותם קיבלו בפרויקט.
הצטרפו לפרויקט "משפחה בצמיחה" - לחצו כאן להרשמה
ראשית, תזכורת קצרה: הרב עזריה פטגו (41) הוא בעליה של חברת "הקס" הפועלת לשם הטמעת ערכי ומורשת הקהילה האתיופית בחברה הישראלית תוך שינוי ותיקון סטיגמות שנוצרו כלפי הקהילה האתיופית בארץ. בין היתר מעבירה החברה סדנאות ופעילויות דוגמת הכנת כלים מחימר, בניית בית ג'ו'ג'ו אותנטי במודל שקיים עד היום בכפרים רבים באתיופיה, היכרות עם המטבח האתיופי, ועוד. כמו כן מפיקה החברה אירועים הקשורים ליהדות אתיופיה".
2 צפייה בגלריה
משפחת פטגו
משפחת פטגו
משפחת פטגו
(צילום: יוסי מסילתי)
איך הגעת לעסוק בזה?
"אבי הוא המנהיג הרוחני קס ברהנו פטגו, וכשעליתי ארצה בילדותי עשיתי מסלול ישראלי שכלל לימודים בישיבה תיכונית ובישיבת הסדר, שירות קרבי בצנחנים ולאחר מכן שני תארים בחינוך. עם הזמן הבנתי שבלי החוזקות והשורשים שלי אני לא אצליח להשתלב בחברה, ונוכחתי לגלות גם שהחברה הישראלית מסתכלת על האתיופים בצורה מאוד סטיגמתית ולא מכירה את התרבות האתיופית השורשית, העשירה והערכית. עם הזמן הבנתי שגם הדור הצעיר שלנו לא מכיר מספיק את הערכים של יהדות אבותיו ומהסיבות האלו החלטתי לפתוח את חברת "הקס - תרבות, חינוך ומסורת".
החברה פועלת כיום בשנתה הרביעית ובשנת 2021 היא הצליחה לחשוף את המסורת והתרבות של יהדות אתיופיה בפני למעלה מ- 25000 ישראלים ממגוון הקהילות בארץ, שלקחו חלק בפעילויות ונחשפו למסרים ולערכים נעלים. החברה נתנה שירות ליותר 30 עיריות, מועצות אזוריות וארגונים עם מגוון פעילויות שונות, אירועים קהילתיים, מפגשי זום ועוד ואף קיבלה אות הערכה מטעם תנועת בית"ר העולמית על תרומתה לחברה.
המיזם של עזריה זכה להיבחר לעשרת המיזמים שהגיעו לקו הגמר בתחרות יזם השנה של קרן שמש התומכת בעסקים קטנים. בעוד שלושה שבועות נדע אם זכה. "הצלע השנייה במשפחה היא אשתי מרים, בעלת משפחתון משגשג לפעוטות בגילאי 0-3, ובתוך כל זה אנחנו גם מגדלים 8 ילדים בגילאי 3-18", הוא מספר.
איך אתם משלבים בין העיסוקים העצמאיים לבין גידול משפחה מרובת ילדים?
"צריך להיות יצירתיים וגם לגייס כמה שניתן את הילדים למטרות של העסק - אם זה בהדרכה ובפעילויות השונות. זה יוצר משהו משותף לנו וילדים. בסופו של יום אנחנו עובדים קשה אבל יש סיפוק גדול כשעושים משהו ערכי וחברתי".
השתתפתם בפרויקט משפחה בצמיחה 6, כיצד הוא תרם לכם אישית ועסקית?
"בפן האישי הייעוץ והליווי שקיבלנו מהבנק סייע לנו בהתנהלות נכונה מול הילדים בנושאים כמו מתן דמי כיס ועירובם בכל נושא ניהול המשק או השתתפות בפעילות של החברה או בסיוע במסגרת המשפחתון, כמובן במידת האפשר. המענק הכספי הנדיב שקיבלנו תרם וסייע רבות לנו ולפרויקט. אולם אף מעבר לכך, במהלך כל העבודה המשותפת, התנהלו מולנו במקצועיות וברגישות ותרמו זמן, סבלנות וכלים שערכם לא יסולא בפז ואנחנו מודים על כך מאוד".
לדבריו, ההשקעה של הבנק נשאה פרי. "העסק גדל והתרחב ואף זכינו לקבל אותות הוקרה על תרומתנו לחברה הישראלית. המלאכה לא נסתיימה. בשטח אנו נתקלים בצורך עז, הן של ישראלים ותיקים, המעוניינים להכיר עוד את חבריהם יהודי אתיופיה, והן בקרב יהודי אתיופיה עצמם המעוניינים להרים ראש בגאווה, להתחבר למורשת, לידע ולמלאכות ולהפיץ אותו ברחבי ישראל".
אז בסופו של יום הצלחתם לצאת מהמינוסים?
"בהחלט. מזה שנה וחצי שאנחנו לא במינוסים ויותר מזה אנחנו נמצאים בתהליך של רכישת וילה בקרית גת שתשמש גם את מגורי המשפחה וגם את המשפחתון הצומח של מרים, כך שילדי המשפחתון ייהנו גם מגינה מרווחת".
פרויקט משפחה בצמיחה חוזר בימים אלה בפעם השביעית. במסגרת הפרויקט שמתקיים בשיתוף "ידיעות אחרונות", ynet ובנק הפועלים, ייקחו חלק חמש משפחות נבחרות שניצבות בפני אתגרים וצמתים כלכליים מרכזיים כמו: חתונה, לקיחת משכנתא וקניית דירה, תכנון פנסיוני, ניהול עסק משפחתי ועוד. המשפחות יוכלו ללמוד כיצד באפשרותן לשפר את התנהלותם הכלכלית. המשפחות ייהנו מלווי מקצועי של צוות יועצים שיסייעו להם להתנהל פיננסית בצורה נכונה ומתוכננת, באמצעות הכוונה, טיפים וכלים דיגיטליים חדשניים.
חמש המשפחות שייבחרו להשתתף בפרויקט יזכו גם בחשיפה בידיעות אחרונות ו־ynet ובמענק השתתפות בסך של 20,000 ש"ח. כל זאת בכפוף לתקנון.
איך נרשמים: משפחות שמעוניינות להירשם מוזמנות למלא את טופס ההרשמה המקוון עד ה־3.6. לחצו כאן להרשמה
בשיתוף בנק הפועלים


פורסם לראשונה: 14:41, 10.05.22