אנרג'יאן הבריטית דיווחה הבוקר (שני) כי מצאה גז טבעי בכמות מסחרית בקידוח שבבאר "אתנה" שבאזור "אולימפוס" (בלוק 12 והפרופסקטים הנוספים במאגרי תנין).
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הגילוי ב"אתנה" כולל כמות גז המוערכת ב-8 BCM, ובחברה הודיעו כי הוא מגדיל משמעותית את הוודאות להימצאות של כ-50 BCM נוספים באזור "אולימפוס" שנמצא בתחומי הזיכיון של החברה.
1 צפייה בגלריה
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר הגז כריש
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר הגז כריש
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר הגז כריש
(צילום: אוראל כהן)
הקידוח "אתנה" נמצא במרחק של 20 קילומטר ממאגר "כריש" וכ-20 קילומטר ממאגר "תנין". עומקו 1,769 מטר בתוך הים ועלותו 35 מיליון דולר – עלות שנחשבת נמוכה לעומת עלותם של קידוחי גז אחרים. הקידוח נמשך 51 יום.
בהודעה שפרסמה הבוקר מסרה אנרג'יאן כי הפיתוח של שדה "אתנה" לקראת מסחור הגז הטבעי שנמצא בו יוכל להתבצע כבר בטווח הזמן הקצר וזאת על באמצעות חיבורו לאסדה הצפה שמפעילה הענקית הבריטית בים התיכון. זאת, באופן שיאפשר את הגדלת הרווחיות של פיתוח המאגרים "כריש" ו"תנין".
בעקבות הגילוי החדש, מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס מסר כי "אנו שוקלים אסטרטגיות מסחריות שונות עבור 'אתנה' ועבור 'אולימפוס' כולו".
בחברה אמרו עוד כי היא בוחנת אפשרויות למיסחור הגז מהתגלית החדשה ללקוחות מקומיים בישראל וליצוא, תוך כריתת הסכמים חדשים בשוק המקומי, בהתבסס על הצמיחה המתמשכת בשוק הגז הטבעי, מכירות מיידיות ללקוחות על פי דרישה וזמינות בדומה לזה שנחתם עם חברת החשמל במרץ 2022.
בנוסף היא תבחן את הרחבתו של פיתוח הסכם ההבנות שנחתם עם חברת הגז המצרית EGAS למכירה של עד 3 BCM בשנה לכדי הסכם מחייב, וייצוא הגז למדינות באירופה באמצעות צינורות והנזלה דרך קפריסין או מצרים.