חוק מיסוי משאבי הטבע עבר הערב (ד') ברוב של 9 חברי כנסת לעומת 0 מתנגדים ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל אחרי חודשים ארוכים של דיונים ועיכובים. בכך ככל הנראה תצבור "קרן העושר", אליה מופנים המיסים מרווחי הגז, יותר ממיליארד שקלים ב-2022, והכסף יוכל לעבור לשימוש ציבורי.
>> >> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בזכות תיקון החוק, היטלים מעל ל-200 מיליון דולר שהתשלום שלהם מעוכב זה תקופה ארוכה עקב מחלוקות עם רשות המיסים, ישולמו כבר בקרוב לטובת כלל אזרחי ישראל. בקרן יש כיום כ-600 מיליון שקל. עם הגעתה כנראה כבר בשנה הקרובה למיליארד שקל הקרן תופעל רשמית.
1 צפייה בגלריה
אושר חוק מיסוי משאבי טבע
אושר חוק מיסוי משאבי טבע
אושר חוק מיסוי משאבי טבע
(צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)
התיקון לחוק מייעל את הליך גביית ההיטל ופותר את בעיית התמריץ החיובי שנוצר לחברות, להשיג ולערער על גובה השומה ובכך לדחות את מועד העברת התשלום במשך שנים. לפני התיקון, התאגידים יכלו לערער לבית המשפט על גובה ההיטל שנדרשו לשלם בשומה בצו, כאשר כל עוד לא התקבל פסק-דין, הם לא נדרשו לשלם את ההיטל שנמצא במחלוקת. הכלל שתוקן קבע כי את הסכום ששנוי במחלוקת לא משלמים, ובכך אפשר לחברות לגרור את התשלומים שמגיעים למדינה במשך שנים ויצר תמריץ שלילי לשלם מיסים לקופת המדינה. התיקון פועל לפי עיקרון פשוט - קודם משלמים 75% מתוספת ההיטל שבמחלוקת ואחר כך מתווכחים.
תיקון משמעותי נוסף שנכנס לחוק הינו הטלת קנס על גירעון. כאשר חברה מגישה דו"ח מס עם הערכת חסר לגובה התשלום השנתי שעליה לשלם, רשות המיסים תוסמך לגבות 15% מהפער בין הערכת החסר של החברה לבין הערכת רשות המיסים. תיקון זה יאפשר הרתעה וייתן תמריץ להגיש דו"חות המשקפים נכונה את הרווחים שצברו החברות במהלך השנה.
הערעורים הרבים של חברות משאבי הטבע הגדולות דחו את כניסת כספי ההיטלים שהיו אומרים להתקבל בגין מיסוי רווחי היתר, והציבור נפגע. התיקון בחוק שעבר היום, יחזיר את הכסף שמגיע לציבור ממשאבי הטבע של ישראל, וההערכה היא כי יתרום בשנים הקרובות לתשלום של מעל ל-200 מיליון דולר למדינה, שמתעכבים בשל מחלוקות בין התאגידים לרשות המיסים.
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר, אמר הערב: "הנוהג של משיכת מועד התשלום של המס ע"י חברות הגז, הנפט ומשאבי הטבע הסתיים. גם אם קיימת מחלוקת על גובה המס, החברות יחויבו לשלם לפחות 75% ממנו באופן מיידי. כך שחררנו את הפקק והכסף יתחיל לזרום לקרן העושר. אני גאה להיות שותף למהלך כל כך גדול וכל כך משמעותי".
שר האוצר, אביגדור ליברמן: "החוק מייצר מנגנונים להתמודדות עם דווחי מס בחסר של חברות בעלי הזכויות לניצול משאבי הטבע בישראל. עיקר התיקונים הכלולים בחוק הינם חובת תשלום של 75% מהמס אשר במחלוקת, ומנגנון הקנס על הגירעון. תיקון החוק יתמרץ את החברות ליעל ולדייק את הדיווחים שלהן לרשות המיסים, יהוו כלים חשובים להרתעה ויסייעו בייעול גביית ההיטל".
שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן: "זהו יום שאין להמעיט בחשיבותו מבחינת אזרחי ישראל. התיקון ימנע מהחברות הנהנות ממשאבי הטבע הלאומיים של המדינה להתחכם ולדחות במשך שנים תשלומי מס על רווחי היתר בשווי מאות מיליוני דולרים, בשל מחלוקת אינסופית על גובה המס. הגיע הזמן להבטיח שכספי קרן העושר שמגיעים לנו, הציבור, אכן יעברו לידי קרן העושר".