ועדת המחירים הממשלתית המליצה הערב (ד') להעלות את מחיר המשפחתונים המפוקחים בסכום גבוה של 500 שקל לחודש. ל-ynet נודע כי שרי האוצר והכלכלה לא יאשרו את ההמלצה: "מדובר בפגיעה לא מידתית בציבור ההורים". אי-העלאת המחיר עלולה לגרום לכך שלפחות חלק מהמשפחתונים לא ייפתחו.
שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי, אמרו הערב כי "המלצת ועדת המחירים משקפת את הגידול בעלויות הפעלת המשפחתונים, אולם יש בה עול תקציבי ופגיעה לא מידתית וחסרת פרופורציה בציבור ההורים. נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי למנוע פגיעה בסדר גודל כזה במשפחות, וזאת לצד מחוייבותנו לפעול למען פתיחה חלקה של המשפחתונים בספטמבר".
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
אסתר, מנהלת משפחתון
אסתר, מנהלת משפחתון
משפחתון. אילוסטרציה
(צילום: יואב דודקביץ')
בסוף השנה שעברה ועדת המחירים פרסמה להערות הציבור טיוטת המלצות בנושא תעריפי המשפחתונים המפוקחים בהם נרשמה עלייה משמעותית. לפי ההמלצות, התעריף החודשי במשפחתון מפוקח יעמוד על 2,432 שקל, לעומת כ-2,000 שקל כיום. בנוסף, הוועדה המליצה לבטל את התעריף השונה לתינוק ולילד ולקבוע תעריף אחיד לכלל הפעוטות השוהים במשפחתון.
משפחתוני "סמל" הם מסגרות טיפוליות חינוכיות בפיקוח זרוע העבודה במשרד הכלכלה והתעשייה, המיועדות לילדים מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים. הם פועלים בעיקר בפריפריה הכלכלית-חברתית ומנוהלים בבתי המטפלות שקיבלו אישור הפעלה. חלק ניכר מההורים תלויים בסבסוד מצד המדינה כדי שיוכלו לשלוח את ילדיהם למסגרות ולצאת לעבוד.
המשפחתונים פועלים בבתים ומספקים שירות לחמישה ילדים לכל היותר. בישראל פועלים כיום כ-3,700 משפחתוני סמל, ושוהים בהם כ-18,300 ילדים. הפעוטות השוהים במשפחתונים זכאים לסבסוד מהמדינה, שגובהו נקבע בהתאם לדרגת הזכאות של משפחתם או לסבסוד על פי נהלי הרווחה.
מאיגוד מטפלות המשפחתונים בכוח לעובדים נמסר בתגובה: "העלאת התעריף שמשמעה עלייה בשכר המטפלות היא צעד חשוב בשיפור תנאי העסקתן של 4,000 המטפלות והישג חשוב לאיגוד המטפלות בכוח לעובדים, בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש האיגוד.
"עלאת המחירים במשפחתונים איננה מותרות. מדובר במהלך הכרחי ויש לברך על הכיוון, המטפלות המפעילות את המשפחתונים לא 'זכו' לעדכון תעריף מאז 2009. המשמעות ברורה: לנוכח עליות המחירים נשחק שכרן של המטפלות עד דק. את מחיר השחיקה משלמים כבר כעת הפעוטות וההורים: מאחר שהמטפלות מממנות את הוצאות המשפחתונים מכיסן, יתקשו העובדות לממן רכישת מוצרי יסוד לתפעול הגן, ללא תוספת לתעריף. באם לא יחול שינוי בשכר העובדות שוקל האיגוד את אי-פתיחת שנת הלימודים".