53% מהדירות החדשות שנמכרו בחודש ינואר 2022 נמכרו עם פרק זמן הגבוה משנתיים, כלומר "על הנייר". מדובר בזינוק של 13% לעומת החודש המקביל אתשקד. כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן למגורים לחודש ינואר של אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר אשר פורסמה היום (ג').
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לפי האוצר, מאז חודש אוגוסט אשתקד ניכרת עלייה משמעותית בשיעור הדירות הנמכרות "על הנייר", אשר הגיעה לשיאה בחודש נובמבר האחרון. "סביר להניח שהגידול החד ברכישות המשקיעים באותו החודש, טרם העלאת מס הרכישה, טרם לכך", נכתב בסקירה.
1 צפייה בגלריה
דירה למכירה
דירה למכירה
דירה למכירה
(צילום: צביקה טישלר)
עוד טענו באוצר כי "נתונים אלו יש בהם כדי להסביר כיצד חרף הגידול החריג במכירות הקבלנים בשנת 2021, מלאי הדירות שנותרו למכירה בידי הקבלנים, כפי שמפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נותר ללא שינוי משמעותי.
"ייתכן כי הגידול החד במשקל הדירות שנמכרו 'על הנייר' משקף העדפה של הרוכשים, הנהנים ממחירי 'פריסייל' תמורת המתנה ארוכה יותר לקבלת הדירה והסיכון הכרוך בכך, או של הקבלנים, תוך ניצול הביקוש הגבוה לדירות ל'שמירת' הדירות שהוחל בבנייתן לתקופות בהן רמת הביקושים תהייה אולי נמוכה יותר".

זינוק של 148% במכירות "מחיר למשתכן"

מהסקירה עוד עולה כי בחודש ינואר נרכשו 11.6 אלף דירות, בדומה לרמה שנרשמה בחודש דצמבר האחרון, כאשר בניכוי המכירות במסגרת התוכנית "מחיר למשתכן", עמד סך העסקאות בשוק החופשי על 10.1 אלף דירות - עלייה מתונה של 2% בהשוואה לינואר אשתקד וירידה של 2% לעומת דצמבר האחרון. גידול חד במכירות "מחיר למשתכן" בהשוואה לינואר אשתקד הביא לגידול של 11% בסך העסקאות.
נעקץ ע"י פרי נדל"ן וכעת לא יכול להירשם להגרלה של הדירות המוזלות
(צילום: אלכס בורטמן)
בנוסף, לפי הסקירה רכישות המשקיעים בחודש ינואר הסתכמו ב-5.1 אלף דירות בלבד - ירידה חדה של 32% בהשוואה לינואר אשתקד. בהשוואה לרמת השפל ברכישות המשקיעים בחודש הקודם גדלו רכישות אלו בשיעור של 23%, אולם במונחים כמותיים מדובר בגידול של פחות מ-300 דירות ברמה הארצית. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 13%, נמוך בשמונה נקודות אחוז בהשוואה לינואר אשתקד וגבוה בשלוש נקודות אחוז בהשוואה לרמת השפל שנרשמה בדצמבר האחרון.
בתוך כך, מכירות המשקיעים בחודש ינואר הוסיפו לשמור על רמה גבוהה יחסית של כ-2.5 אלף דירות - גידול של 13% בהשוואה לינואר אשתקד ושל 9% בהשוואה לחודש דצמבר האחרון.
מכירות הקבלנים בחודש ינואר הסתכמו ב-4.4 אלף דירות, גידול של 27% בהשוואה לינואר אשתקד, אולם גידול זה מתרכז אך ורק במכירות במסגרת "מחיר למשתכן", שזינקו ב-148%. מכירות הקבלנים בשוק החופשי בלבד הסתכמו בחודש ינואר ב-8.2 אלף דירות, ללא שינוי לעומת ינואר אשתקד וירידה של 9% בהשוואה לחודש דצמבר.
הגידול החד במכירות "מחיר למשתכן" השפיע גם על רכישות "דירה ראשונה", אשר הסתכמו ב-5.7 אלף דירות וזינקו ב-32% בהשוואה לחודש ינואר אשתקד.
המחיר הממוצע לדירה שרכשו הזוגות הצעירים בשוק החופשי עמד על 7.1 מיליון שקל, אולם זאת תוך שונות גבוהה בין האזורי המרכז לפריפריה. באזורי נתניה וירושלים נטו הזוגות הצעירים לרכוש דירות יקרות משמעותית בהשוואה לינואר אשתקד ואילו באזורי המרכז והשפלה היו השינויים במחירים מתונים יחסית.
סך העסקאות בדירות יד שנייה בחודש ינואר עמד על 2.7 אלף דירות, גידול של 3% בהשוואה לינואר אשתקד וללא שינוי מהותי בהשוואה לחודש הקודם. בפילוח גיאוגרפי נמצאה שונות בשיעורי השינוי, כאשר אזור המרכז בולט דווקא בירידה חדה של 14% במספר העסקאות בדירות יד שנייה בהשוואה לינואר אשתקד. באזורי נתניה ותל אביב נרשמו גם כן ירידות, בשיעורים של 9% ו-5% בהתאמה.
מנגד, בולטים אזורי הפריפריה בעלייה משמעותית במספר העסקאות בדירות יד שנייה, בפרט אזורי חדרה ובאר שבע, עם שיעורי גידול של 20% ו-16% ,בהתאמה. יש לציין כי שני אזורים אלו גם הובילו את הגידול בעסקאות יד שנייה בשנת 2021.