במסגרת הרפורמה במשק החשמל, חברת החשמל יוצאת לתהליך המכירה של תחנת הכוח אשכול. מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, הודיע על כך הבוקר (ד') במסגרת כנס איגוד המהנדסים.
בלוך אמר: "מדובר באחת ההשקעות האטרקטיביות ביותר שמוצעות היום במשק האנרגיה. לא בכדי מכונה אשכול 'הבוננזה של התחנות'. מכירת התחנות לשוק הפרטי היא אחד העוגנים המרכזיים בפיתוח התחרות במשק החשמל ובנוסף, הן תורמות ישירות לירידת תעריף החשמל על ידי החזרת ההון לציבור, ואני מאמין גדול בפוטנציאל ההכנסה ממכירת אשכול למשקיעים ובתועלת המשקית של המהלך".
1 צפייה בגלריה
קווי חשמל. אילוסטרציה
קווי חשמל. אילוסטרציה
קווי חשמל. אילוסטרציה
(צילום: Gettyimages)
תחנת אשכול היא התחנה הגדולה ביותר המופעלת בגז טבעי בישראל עם יכולת מותקנת של כ-1,683 מגה וואט. באתר פועלים שני מחז"מים חדישים (תחנות מחזור משולב) וכן, יחידות ותיקות.
במסגרת הרפורמה במשק החשמל, היה על חברת החשמל למכור עד שנת 2026, חמש תחנות כוח. בפועל בינתיים נראה שחברת החשמל מקדימה את המועדים באופן משמעותי. עד כה נמכרה תחנת הכוח רמת חובב בכ-4.25 מיליארד שקל לשיכון ובינוי ואדלטק. תחנת הכוח אלון תבור נמכרה בכ- 1.9 מיליארד שקל לקבוצת MRC.
מכירת תחנת הכח חגית נמצאת בעיצומו של ההליך המכרזי ובעוד כשבועיים צפויות להיפתח מעטפות המציעים.
עם סיום הליך מכירת 4 התחנות, חברת החשמל תפסיק להיות מונופול, מרבית החשמל בישראל ייוצר על ידי השוק הפרטי, נתח הייצור של חברת החשמל במשק ירד מתחת ל-50%.
התחנה החמישית שאמורה להימכר היא רידינג אך עדיין לא ברור מה יעלה בגורלה. משרד האנרגיה מעוניין לקדם תוכנית להחלפת התחנה בייצור נרחב של אנרגיה מתחדשת בתל אביב, באופן שיוכל לספק לפחות חלק מצרכי העיר. התחנה ממוקמת על אחת הקרקעות היקרות ביותר במדינה ומכאן בין היתר הרצון לסגור אותה ולפנות אותה. עד כה טרם גובשה חלופה והנושא נמצא בבחינה אצל הגורמים הרגולטורים