1 צפייה בגלריה
גירושים גירושין ריב פרידה סכסוך
גירושים גירושין ריב פרידה סכסוך
אילוסטרציה
(shutterstock)
בית המשפט למשפחה בקריות קיבלה לאחרונה בקשה של אם לשלושה להגדיל את סכום המזונות שמשלם אביהם בשל צמצום בזמני הזהות שלו. השופטת ליאת דהן חיון קבעה שמדובר בשינוי נסיבות מהותי, ולכן האב ישלם 5,850 שקל בחודש במקום 4,000 שקל.
בני הזוג נפרדו ב-2017 ובהסכם הגירושין נקבעו זמני שהות שוויוניים יחסית. כמה חודשים לאחר מכן ניתן תוקף של פסק דין להסכמות הצדדים שלפיהן משמורת הילדים תהיה בידי האם וזמני השהות של האב צומצמו ליום אחד בשבוע כולל לינה, יום אחד ללא לינה וסופ"ש לסירוגין. דמי המזונות נותרו על סך 4,000 שקל לחודש.
ב-2018 הגיש האב תביעה להפחתת מזונות וב-2019 הגישה האם תביעה להגדלתם. היא טענה שבעלה לשעבר אינו עומד בזמני השהות וכמעט ואינו פוגש בילדים, לבטח שלא בחגים, שבתות, חופשות סגרים ובידודי קורונה. במקרה הטוב, טענה, הוא לוקח אותם פעם אחת באמצע שבוע למפגש קצר בן שעתיים, ואף ישנם שבועות שלמים שאינו פוגש בהם כלל. לדבריה אחת לכמה חודשים הוא לוקח אותם לסופ"ש ואז הם לנים בבית הוריו, והוא מחזיר אותם לבית האם כבר בשבת בצהריים.
האב לא כפר בעובדה שאינו עומד בזמני השהות שנקבעו. הוא הסביר שהסנקציות שאותן מפעילה נגדו אשתו לשעבר במסגרת הליכי הגבייה, גורמות לו לחוסר רצון ויכולת להיות בקשר עם הילדים. עוד לדבריו, הוא אינו יכול לעמוד בהוצאות הדלק שכרוכות במפגשים עם ילדיו וסובל מקשיים כלכליים המהווים לטענתו שינוי נסיבות מהותי.
השופטת ליאת דהן חיון דחתה את תביעתו לצמצום המזונות וקיבלה באופן חלקי את תביעת האם. היא כתבה שהאב לא הוכיח שינוי נסיבות מהותי הדורש הפחתת מזונות וניכר כי הכנסתו מאז החתימה על הסכם הגירושין גדלה בכ-5,000 שקל. לעומת זאת, משעה שנטל גידול הקטינים רובץ על כתפי האם בלבד, יש מקום להגדיל את סכום המזונות.
בפסק הדין הוסבר שמכיוון שהאב לא מקיים את חלקו בהסכם לעניין זמני השהות, גם הנטל הכלכלי על האם גדל. הודגש כי הוא לא לקח חלק פעיל ומשמעותי בגידול הילדים מאז הגירושין, לא סייע בקבלת החלטות בעניינם, לא נכח בחייהם דיו, לא מילא בעבורם תפקיד משמעותי ולא עמד לצדם ברגעי משבר.
"מקום שבו חל צמצום בזמני השהות באופן כה משמעותי, עד כדי קיום זמני שהות של מספר שעות שבועיות, יש לראות בכך שינוי נסיבות מהותי", כתבה השופטת.
בסיכומו של דבר ולאחר שקלול הנתונים היא קבעה שהאב ישלם מיום הגשת תביעת האם מזונות בסך 5,850 שקל לחודש. הוא חויב גם בהוצאות משפט בסך 3,500 שקל.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ האם: עו"ד שלומית סטרוגנו • ב"כ האב: לא צוין • עו"ד דניאל לוין עוסק בדיני משפחה • הכותב לא ייצג בתיק • ynet הוא שותף באתר פסקדין