הקלות ליבואנים: שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי אישרה להרחיב את הרפורמה בייבוא ולצאת לשימוע להכנסת מוצרים נוספים למסלול הבינלאומי, שמשמעותו הסתמכות על תקנים בינלאומיים וביטול בדיקת התאמה לתקן הישראלי.
כעת ייכנסו לרפורמה בין היתר: טמפונים, נוזל כלים, חיתולים חד פעמיים, אבקות כביסה ואבקות למדיחי כלים וקונדומים. כמו כן החליטה השרה על פתיחה בהליך לביטול התקן הרשמי על ילקוטים.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
הקלות ביבוא לטמפונים וקונדומים
הקלות ביבוא לטמפונים וקונדומים
הקלות ביבוא טמפונים וקונדומים
(צילום: shutterstock)
האם מדובר בהוצאה כבירה עבור יבואנים? "תלוי בכמות שמייבאים", אמרו לנו בשוק. חלק מיבואני המוצרים הללו, למשל דיפלומט, מבקשים להעלות מחירים על אבקות ונוזלי כביסה בשל העלאת מחירים של הספק העולמי. כלומר, אין שום קשר לעלות התקן במכון התקנים. גם חיתולים יתייקרו לפי הודעת קימברלי קלארק - בשל התייקרויות הנייר בעולם.
לגבי ילקוטים לכיתות הנמוכות (א'-ג') גם הם התייקרו השנה בשל התייקרות הובלה ודלק. אחד היבואנים אמר ל-ynet: "ביטול התאמה לתקן זה חיסכון מזערי על כל יחידה". האם המחירים לצרכן יירדו? במכון התקנים טוענים שיבואנים אמרו להם שהמחיר לא יירד, והתשובה האמיתית היא שאין תשובה. לרוב, יבואנים מעדיפים לגלגל את ההפרש לכיסם אלא אם הצרכן דורש ירידת מחירים.
באחת מרשתות השיווק אמרו ל-ynet: "זה יחסוך עלויות מסוימות של איחסון ועיכובים בנמל עד תשובת מכון התקנים. אפשר יהיה גם להכניס מוצרים שלא עמדו בתקן הישראלי, אבל ממילא המותגים הכי גדולים בעולם למשל בטמפונים וקונדומים כבר כאן. אז זה יוזיל טיפה את ההליך הלוגיסטי וזה יצמצם חלק מהחסמים וזה יגביר אולי את המגוון, אבל מה שבטוח, באקלים הנוכחי זה לא יוריד מחירים לצרכן.
יש גל מטורלל של התייקרויות בעלות מכולה והובלה ימית ואווירית יחד עם ההתייקרות של חומרי הגלם. הכל התייקר לנו. זה אפילו לא ברמה שזה יכול למתן התייקרויות. היה לאחרונה אפילו מחסור בטמפונים, למשל לא היה קוטקס במדפים והיו מחסורים גם בטמפקס, בגלל המצב באוקראינה וגם בגלל בעיות בזמינות כותנה בארה"ב".
שרת הכלכלה ברביבאי מסרה בהודעה לעיתונות: "כחלק מהמאבק ביוקר המחיה ונוכח הריכוזיות הגבוהה בשווקים, הרחבת רפורמת היבוא היא צעד משמעותי להגברת התחרות. אישור יבוא של מוצרי צריכה בסיסיים לפי תקן בינלאומי במקום תקן ישראלי ייחודי, יסיר חסמי יבוא ויאפשר הגדלת המגוון והורדת המחיר".
כן נמסר כי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה איגור דוסקלוביץ, "פועל לאימוץ תקנים בינלאומיים, על בסיסם ניתן יהיה לייבא עוד מגוון מוצרים שעד כה ניתן היה לייבאם רק בהתאם לתקן הישראלי המקורי. מדובר במוצרים המשתייכים לשווקים ריכוזיים ביותר, בהם מספר יבואנים מצומצם השולטים בשוק. כך, לדוגמא, בשוק הטמפונים קיימים שלושה ספקים המהווים יותר מ-90% מהשוק.
המוצרים שלא חייבים להתייקר וסערת הלחם: מירב קריסטל עם הפרטים
(צילום: נויל האריס)
"גורמי המקצוע במשרד הכלכלה בחנו רגולציות בינלאומיות במדינות מפותחות להם שווקים משמעותיים. בחינה זו כללה בדיקה מקיפה כי מדובר בשינויים שימשיכו לשמור על בריאות ובטיחות הציבור ועל איכות הסביבה, וכן על יכולותו של הממונה על התקינה לבדוק את עמידת המוצר בדרישות אלו.
"בסיום הבדיקה, אישרה שרת הכלכלה והתעשייה, ברביבאי, לפרסם לשימוע ציבורי את האפשרות לייבא את המוצרים הבאים על פי תקינה בינלאומית בהתאם לתנאים המפורטים:
  • טמפונים - התאמה לתקן אוסטרלי, אשר אומץ גם באירופה ובארה"ב
  • נוזל כלים, אבקות כביסה ואבקות למדיחי הכלים - התאמה לרגולציה האירופית, תוך הטלת חובה להתאים את המוצרים לשינויים לאומיים הכרחיים כדי לשמור על מקורות המים ומניעת זיהום קרקעות ובהתאם לדרישת המשרד להגנת הסביבה, רשות המים ומשרד הבריאות
  • קונדומים - השרה חתמה על עדכון התקן הישראלי באופן שמאמץ את התקן הבינלאומי ללא שינויים לאומיים באופן שיקל מאוד על היבוא של מוצרים אלו
  • ילקוטים - הוחלט כי יש מקום להסיר את רשמיות התקן. כחלק מכך פורסמה הכוונה להסיר את הילקוטים מפיקוח ונשלחה בקשת היוועצות עם שרת החינוך ושר הבריאות".